Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. február 2025Meniny má Pravoslav
< sekcia Kultúra

Divadelný ústav oslavuje 60 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Myšlienka založiť samostatnú divadelnú inštitúciu sa objavovala v 40. rokoch 20. storočia.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Divadelný ústav zaznamená 1. apríla 60 rokov svojej existencie. V jubilejnom roku ho čakajú spomienkové podujatia, ale aj otváranie nových tém a projektov.

Myšlienka založiť samostatnú divadelnú inštitúciu sa objavovala v 40. rokoch 20. storočia. "No začiatky Divadelného ústavu možno hľadať na pôde Slovenského múzea (dnešné Slovenské národné múzeum) až v 50. rokoch 20. storočia. Presnejšie, 1. marca 1953 na jeho pôde vzniklo Divadelné oddelenie," približuje počiatky inštitúcie PR manažérka Eva Fačková. Dodáva, že dokumentáciou archívnych materiálov a múzejných artefaktov poverili prvú slovenskú divadelnú režisérku Magdu Husákovú-Lokvencovú, ktorá v tom čase, po nútenom odchode z Divadla Nová scéna, pracovala v múzeu. "Po jej odchode zo Slovenského múzea nastala istá odmlka – až do roku 1957. Vtedy nastúpil do múzea divadelný historik Andrej Smolinský, ktorý podnikol dôležité kroky k spolupráci s pražským Divadelným ústavom. V roku 1961 vznikla bratislavská pobočka pražského Divadelného ústavu," vysvetľuje Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý odvtedy prešiel zásadným vývojom s ohľadom na kultúrno-politickú atmosféru v krajine.

V jubilejnom roku chystá okrem pravidelných projektov zameraných na drámu a divadlo (súťaže DRÁMA a Dramaticky mladí, festival Nová dráma/New Drama, Noc divadiel), publikačnej činnosti aj projekty zamerané na širšiu verejnosť. Pri príležitosti Svetového dňa divadla (27. 3) spustil prvú fázu výskumného projektu Divadelné prechádzky. Prostredníctvom neho je možné spoznať divadelnú históriu desiatich slovenských miest a obcí. Finalizuje tiež Virtuálnu databázu slovenského divadla, ktorá prepája informačný systém etheatre.sk s vedeckým, umeleckým a výskumným materiálom Múzea Divadelného ústavu, jeho verejného špecializovaného archívu, Špeciálnej knižnice a dokumentačných fondov. "Bude pomôckou nielen na študijné a výskumné účely, aj širšia verejnosť v nej nájde všetky potrebné informácie o slovenskom divadle," dodala Fačková k databáze, v ktorej sa bude nachádzať takmer milión údajov o slovenskej profesionálnej divadelnej scéne a približne 60.000 digitálnych dokumentov.

Výzvou pre divadelníctvo nielen na Slovensku ostáva pretrvávajúca pandémia COVID-19. Scénické umenie si vyžaduje osobný kontakt s divákom, tomu však súčasná situácia nepraje. Predstavenia a diskusné platformy sa teda zrejme odohrajú v online prostredí. "Určite si ich pozrú aj takí diváci, ktorí by sa za bežných okolností nevybrali do divadla v inom meste. Paradoxne sa vďaka virtuálnemu svetu rozširuje poznanie o našom divadle," uzavrela Fekete.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok navštívi Slovensko. S prezidentom Petrom Pellegrinim i predsedom vlády Robertom Ficom bude rokovať o téme zvyšovania výdavkov na obranu.

- Slovenský futbalista David Hrnčár skóroval v zápase 26. kola najvyššej belgickej súťaže.

- Počas sobotnej noci a nedeľného (16. 2.) rána môžu teploty v okresoch na Orave, pod Tatrami aj na východe klesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Pri požiari v nemeckom meste Drážďany zahynuli dve osoby a ďalšia utrpela zranenia. Požiar vypukol vo výškovej budove na 11. poschodí.

- Horských záchranárov požiadal o pomoc český turista, ktorý bol spolu s manželkou a päťročným dieťaťom v blízkosti sedla Bublen v Malej Fatre.

- Izraelské bezpilotné lietadlo zasiahlo juh Libanonu. Podľa tamojších médií nedošlo k stratám na životoch.

- Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta a osamostatnil sa na čele historického poradia v počte titulov, keď prekonal legendárneho krajana Oleho Einara Björndalena.

- Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si počas zasadnutia slávnostnej celoslovenskej Rady KDH v Nitre pripomenulo 35. výročie svojho vzniku.

- Pred 115 rokmi sa v Holíči narodil profesor Jozefa Čabelka, expert v oblasti zváračstva, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za fyziku.

- Členstvo Ukrajiny v NATO musí zvážiť Aliancia ako celok, uviedol predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- V okolí gréckeho ostrova Santorini ležiaceho v južnej časti Egejského mora boli zaznamenané tisíce slabých otrasov, ktoré trvali niekoľko hodín. Informovalo o tom v piatok večer Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC).

- Pomoc záchranárov potreboval vo Vysokých Tatrách 50-ročný poľský turista. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Švajčiarska lyžiarka Camille Rastová získala zlatú medailu v slalome na majstrovstvách sveta.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii na vytvorenie európskej armády.

- Koncepcia pravidelného hodnotenia sudcov by sa mohla zmeniť. Sudcovia by sa teda hodnotili len po výkone prvých piatich rokov vo funkcii a nie každých päť rokov, ako to bolo upravené v doteraz platnej právnej úprave.

- Taliansky tenista Jannik Sinner si odpyká trojmesačný dištanc za doping. Líder svetového rebríčka pripustil, že k vlaňajšiemu pozitívnemu testu na zakázaný steroid clostebol viedli tímové chyby a akceptoval trest.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu ďalších troch izraelských rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023 v Pásme Gazy.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Americký atlét Grant Fisher prekonal na mítingu v Bostone halový svetový rekord v behu na 5000 m, keď zaznamenal čas 12:44,09 min.

- Švajčiarsko zvažuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany po tom, ako parlamentná komisia navrhla zákon, ktorý by umožňoval regulovaný predaj tejto látky a prístup k nej.