Názov Umenie pre život vychádza z filozofie NOÚ – Umenie liečiť a Združenia priateľov NOÚ – Umenie pomáhať.
Autor TASR
Bratislava 5. novembra (TASR) – Sviatkom baletného umenia bol dnešný večer v novej budove Slovenského národného divadla, kde sa uskutočnil jubilejný piaty ročník exkluzívneho tanečného galapredstavenia Umenie pre život na podporu Národného onkologického ústavu (NOÚ).
Myšlienku podpory boja proti onkologickým chorobám v spojení s tanečným umením rozvíjajú umelci už piaty rok. Zámerom podujatia Umenie pre život, ktoré iniciuje Národný onkologický ústav spolu s našou prvou baletnou scénou, je predovšetkým zviditeľniť problematiku prevencie a liečby onkologických ochorení smerom k širokej verejnosti. Názov Umenie pre život vychádza z filozofie NOÚ – Umenie liečiť a Združenia priateľov NOÚ – Umenie pomáhať.
Spolu s poprednými sólistami baletu SND sa predstavili protagonisti významných svetových baletných scén. Začínala domáca prvá sólistka Romina Kolodziej, ktorá v choreografii Vasilija Medvedeva uviedla Vals a adagio z III. Dejstva baletu Korzár. Anna Tsygankova a Jozef Varga, prví sólisti Holandského národného baletu uviedli v choreografii Christophera Wheeldona 2. časť Klavírneho koncertu G-Dur Maurice Ravela.
Pas d'action z II. dejstva baletu Korzár v choreografii Vasilija Medvedeva zatancovala Maria Kochetkova, prvá sólistka American Ballet Theatre a Artemyj Pyzhov, Yuki Kaminaka, sólisti Baletu SND. Pas de deux z 1. dejstva baletu Romeo a Júlia uviedli Silvia Azzoni, prvá sólistka Hamburského baletu a Remi Wortmeyer, prvý sólista Holandského národného baletu.
Pas d'action z III. dejstva baletu Modrofúz uviedli Kristina Kretova, vedúca sólistka Veľkého divadla v Moskve, Artem Ovcharenko, prvý sólista Veľkého divadla v Moskve, Chelsea Andrejic, Blanka Páldi, Maria Rudenko, Alexandra Shalimova, Igor Leushin, Jonatan Lujan, Samuel Price a Leonard Šimek. Pas de Dian z II. dejstva baletu Esmeralda predviedli Jolanda Correa a Joel Carreno, prví sólisti Nórskeho národného baletu.
Na záver sviatočného večera Kódu z III. dejstva baletu Korzár predviedli Romina Kolodziej, prvá sólistka Baletu SND, Erina Akatsuka, sólistka Baletu SND, sólistky a zbor Baletu SND a žiačky Tanečného konzervatória Evy Jaczovej. K úspechu večera prispel aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a moderátor večera herec Robert Roth. Záverečné standing ovation bolo poďakovaním zaplneného hľadiska všetkým účinkujúcim umelcom.
Súčasťou galavečera bola aj slávnostná premiéra a krst špeciálnej edície poštovej známky s nominálnou hodnotou 1,10 eura, ktorá v spolupráci so Slovenskou poštou vznikla pri priležitosti 25. výročia činnosti NOÚ a piateho ročníka Umenia pre život. Jej autorom je akademický maliar Róbert Jančovič. Výťažok z predaja poputuje na činnosť NOÚ.
„Bolo to úžasné, bol to najkrajší ročník zo všetkých, ktoré sme doteraz organizovali. Tento galavečer je našim poďakovaním všetkým partnerom, priateľom a podporovateľom za ich celoročnú podporu a náklonnosť, takže veľmi pekne ďakujeme,“ povedal pre TASR bezprostredne po skončení programu riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský.
„Tak vysoko sme si postavili latku, že už teraz musíme začať pracovať na tom, aby sme ju budúci rok prekonali. Musíme vymyslieť opäť niečo iné, niečo zaujímavé a verím, že sa nám to podarí,“ dodal pre TASR riaditeľ Baletu SND, menovec Jozef Dolinský.
Zriaďovacou listinou zo dňa 30. mája 1990 vznikol z Ústavu klinickej onkológie Národný onkologický ústav so sídlom v Bratislave, oslávil teda 25 rokov činnosti. V roku 2009 vzniklo Združenie priateľov Národného onkologického ústavu, transparentné neziskové občianske združenie, založené lekármi a zamestnancami NOÚ, ktoré prispieva k obnoveniu prístrojového vybavenia a rekonštrukcii priestorov. Všetky získané prostriedky sú použité výhradne na aktivity a obnovu NOÚ. Informácie o možnosti príspevku na činnosť ústavu sú na webovej stránke www.priatelianou.sk.