Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Kultúra

Hamza má v bratislavskej Galérii Z výstavu geometrických obrazov

Na ilustračnej snímke obraz T. Hamzu. Foto: http://hamza.sk/

Podnety pre tvorbu čerpal z diel klasickej avantgardy, z jej vývojových štádií a transformácií najmä z oblasti konštruktivizmu až k súčasnému poznávaniu prírodných vied hlavne vo fyzike a geometrii.

Bratislava 5. februára (TASR) – Bratislavskú Galériu Z zaplnil obrazmi výtvarník Tibor Hamza. Výstavu nazval Abstrakt G a pozostáva z veľkoplošných diel pravidelných štvorcových, obdĺžnikových, kruhových a iných mnohovrstevných čiernobielych i farebných geometrických tvarov.

"Po rokoch 2012, 2014 je to moja tretia autorská výstava v tejto galérii, z čoho mám radosť. Všetky obrazy som vytvoril pre túto výstavu," povedal na vernisáži 72-ročný autor.

Podľa svojho vyjadrenia podnety pre tvorbu čerpal z diel klasickej avantgardy, z jej vývojových štádií a transformácií najmä z oblasti konštruktivizmu až k súčasnému poznávaniu prírodných vied hlavne vo fyzike a geometrii. Široké spektrum jeho tvorby je podmienené a určované výhradne osobitným vnímaním, intuíciou a analýzou podnetov s nezastupiteľnou kritickosťou, predvídavosťou a vynachádzavosťou. Pre neho je stálou inšpiráciou množstvo skúmaných teórií, napríklad vlnová teória svetla, paradoxy pohybov, neperiodické roviny s posunom symetrií, problémy troch farieb, delenie rovín či optické riešenia štrukturálnych plôch. To stvárňuje do abstraktnej geometrie, ktorú realizuje kombinovaním technického kreslenia so súčasnými zobrazovacími technológiami.

Podľa kurátora výstavy Miroslava Procházku je Tibor Hamza výtvarník očarený priemyselným vekom, technickými symetrickými vecami. Je zaujímavý abstraktný geometrista, ktorý sa od konštruktivizmu dostal až k abstraktnej geometrii.

"Jeho dielo je zaujímavé v tom, že nejde o nejakú názorovú doktrínu, ale o úročenie skúsenosti z celého svojho života, kde sa vždy zaoberal exaktnými vedami. Jeho tvorba nepodporuje koncepciu, ale je očarením technicistickým vekom okolo nás. To znamená, že je to symfónia armatúr, vodovodných potrubí, mostných konštrukcií, vodných diel, architektúry, z ktorých často vyťahuje detail a ten v abstraktnej forme je výsledkom," uviedol pre TASR Procházka.

Výstava potrvá do 27. marca.