Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Kultúra

Dávno vím svý, tvrdí česká speváčka Helena Vondráčková v novom albume

Česká speváčka Helena Vondráčková. Foto: TASR

Vondráčková nahrala svoju umeleckú a osobnú výpoveď. Pomáhal jej v tom nový tím ľudí.

Bratislava 24. februára (TASR) – Dnes prichádza na pulty obchodov s hudobnými nosičmi v Čechách aj na Slovensku albumová novinka Heleny Vondráčkovej. Kolekcia desiatich piesní dostala názov Dávno vím svý a sama speváčka ju charakterizuje ako moderný pop šansón. Piesne vďaka svojej náročnosti umožnili ukázať jej spevácke kvality.

„Repertoár bol pre mňa výzvou. Sú to totiž náročnejšie piesne ako textovo, tak hudobne. Musela som si tiež zvykať na iný spôsob nahrávania, ale veľmi ma bavilo, pretože sme išli skutočne do hĺbky duše každej pesničky,“ vysvetľuje speváčka.

Vondráčková nahrala svoju umeleckú a osobnú výpoveď. Pomáhal jej v tom nový tím ľudí. Najväčší podiel práce odviedol Jan Dvořák a Armin Effenberger, a to ako autori aj ako producenti albumu. Medzi tvorcami sa ďalej objavuje meno jazzového virtuóza Mateja Benku, svoju prvú pieseň pre speváčku napísala dvojica Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová, zoznam uzatvárajú autori titulnej skladby Ondřej Gregor Brzobohatý a Václav Kopta.

Umelkyňa tento rok oslavuje významné životné jubileum a tomu podriadila tiež koncertný program, ktorý otvorí v Brne 13. apríla. Slávnostnejšiu náladu bude mať určite narodeninový koncert na Karlštejne 24. júna, v Bratislave poteší svojich fanúšikov 21. októbra a celá koncertná sezóna vyvrcholí megakoncertom v pražskej O2 aréne 20. januára 2018.



Helena Vondráčková (*24. 6. 1947, Praha) ešte ako stredoškolská študentka vyhrala v roku 1964 finále speváckej súťaže Hľadáme nové talenty v pražskej Lucerne. Prvú skladbu s názvom Červená řeka nahrala 3. septembra 1964. Za rok 1965 už vyhrala kategóriu speváčok v ankete Zlatý slávik. Prvý novembrový deň roku 1968 vzniklo trio Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář, dostali názov Golden Kids. Po ich rozchode vo februári 1970 účinkovala chvíľu sólovo, od roku 1972 potom so skupinou Strýci Luďka Švábenského. Na začiatku 80. rokov začala vystupovať s Jiřím Kornom. Spievala na viacerých festivaloch vo svete a získala niekoľko ocenení.

Na svojom konte má dnes viac ako 60 vydaných LP platní, CD albumov a rôznych kompilácií. V októbri 2008 vydala album Blázen, kdo se lásky zříká a v novembri 2009 ďalší štúdiový album Zůstáváš tu se mnou. V septembri 2010 vyšiel koncertný dvojalbum Helena Recitál a v máji 2011 DVD s názvom Já půjdu dál. V októbri 2013 vydala nový štúdiový album Touhy, v septembri 2014 kompiláciu Best Of The Best a v novembri 2014 vianočný album Kouzlo Vánoc.

TASR informovala Renáta Tomášová, marketingová a promo manažérka spoločnosti Warner Music Czech Republic.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.