Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. február 2025Meniny má Pravoslav
< sekcia Kultúra

Herectvo bolo pre Gustáva Valacha poslaním a službou

Herec Gustáv Valach na snímke z 3. marca 1992, archívna foto. Foto: TASR - Drahotín Šulla

Valachov talent bol taký rozsiahly, že aj pri viacerých stretnutiach s jeho javiskovými, rozhlasovými či televíznymi postavami vždy prekvapil niečím novým, neopakovateľným.

Hontianske Nemce/Bratislava 16. marca (TASR) – Popredný slovenský divadelný a filmový herec Gustáv Valach nikdy nepatril medzi interpretov, ktorí brali každú alebo akúkoľvek ponuku. Vždy dôkladne zvažoval, či je ponúkaná herecká príležitosť v súlade s jeho presvedčením, cítením, s prísnymi a tvrdými mravnými normami, ktoré mu boli vlastné. Diváci si ho pamätajú ako rozvážneho, rázneho a zásadového človeka, ktorý sa nedal kúpiť ani oceneniami. Pre tieto vlastnosti sa dvakrát dostal na "čiernu listinu" (1959-1962, 1968) kedy sa na čas musel z dosiek Slovenského národného divadla (SND) stiahnuť.

Záujem o jeho herectvo prejavovali poprední českí a slovenskí filmoví režiséri a jeho filmografia je rovnako impozantná, ako súpis postáv vytvorených na divadelných doskách a v televízii. V utorok 16. marca by sa Gustáv Valach dožil 100 rokov.

Gustáv Valach sa narodil 16. marca 1921 v Hontianskych Nemciach, dnes okres Krupina. Ochotníckemu divadlu sa venoval už počas štúdia na gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici. Krátko študoval právo, ale napokon sa jeho celoživotným poslaním stalo herectvo, ktoré vyštudoval na Konzervatóriu v Bratislave.

Herec Gustáv Valach na snímke z 15. decembra 1997.
Foto: TASR Rudolf Bihary


Do roku 1946 pôsobil ako hlásateľ v bratislavskom rozhlase. Od divadelnej sezóny 1946/1947 až do odchodu na dôchodku v roku 1992 bol členom Činohry SND v Bratislave. S divadelnou scénou sa však musel na štyri roky z politických dôvodov rozlúčiť a v rokoch 1959 - 1962 pracoval ako robotník. Nikdy sa netajil tým, že je veriaci katolík. Po prepustení zo SND pracoval najskôr v tlačiarni a po roku prešiel do Pozemných stavieb, kde si urobil kurz na bagristu a večernú stavebnú priemyslovku.

Na javisko SND sa vrátil v roku 1962. Vkročil naň sériou mimoriadne náročných rolí v hrách slovenských autorov, ale aj v klasickej a súčasnej svetovej dráme. Z divadelných úloh vtlačil svoju osobitnú hereckú pečať do postáv, akými boli napríklad John Proctor v Salemských bosorkách, Kreón v Sofoklovej Antigone, Newton v hre Fyzici, Repáň v inscenácii Krčma Pod zeleným stromom, gazda Palčík v Tajovského hre Statky-zmätky, alebo bača Ondrej v Stodolovej inscenácii Bačova žena.

Nevšednú kreatívnu tvárnosť a majstrovstvo prieniku do zložitých hlbín ľudského vnútra uplatnil pri stvárňovaní Shakespearových postáv Tybalta v Rómeovi a Júlii, Oberona v Sne noci Svätojánskej a najmä Kráľa Leara v rovnomennej inscenácii.

Valachov talent bol taký rozsiahly, že aj pri viacerých stretnutiach s jeho javiskovými, rozhlasovými či televíznymi postavami vždy prekvapil niečím novým, neopakovateľným.

Vo filme debutoval roku 1948 epizódnou postavou v dráme Bílá tma a od tých čias vytvoril na striebornom plátne i televíznej obrazovke množstvo nezabudnuteľných kreácii. Stvárňoval žánrovo rôzne úlohy, často rázovitých dedinčanov a húževnatých vrchárov so svojským humorom a pohľadom na svet.

Z jeho bohatej filmografie stoja za pozornosť filmy Kto si bez viny (1963), Ženský zákon (1967), Drak sa vracia (1967), Javor a Juliana (1972), Čierne ovce (1973), Kto odchádza v daždi... (1974), Stíny horkého léta (1977), Pod jezevčí skálou (1978), Na pytlácké stezce (1979), Za trnkovým keřem (1980) alebo Kohút nezaspieva (1986). Posledný raz si zahral v televíznej inscenácii Balada o mŕtvych očiach (1988), kde vytvoril strhujúci dramatický portrét človeka - otca a bohatého gazdu Tureňa, ktorý zápasí s ľudským citom a súčasne rozumovým pragmatizmom.

Gustáv Valach sa nezameriaval len na oblasť herectva. Keď v roku 1992 odišiel do dôchodku, viackrát bolo jeho hlas počuť pri prenosoch z bohoslužieb. Zomrel 27. apríla 2002 v Bratislave, krátko po svojich 81. narodeninách.

SHMÚ: Celodenné mrazy na Slovensku sa už začali, teploty sa rôznia

Najviac oblačnosti a snehových prehánok na návetrí sa tvorí na severe.

- Slovenský futbalista David Hrnčár skóroval v zápase 26. kola najvyššej belgickej súťaže.

- Počas sobotnej noci a nedeľného (16. 2.) rána môžu teploty v okresoch na Orave, pod Tatrami aj na východe klesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Pri požiari v nemeckom meste Drážďany zahynuli dve osoby a ďalšia utrpela zranenia. Požiar vypukol vo výškovej budove na 11. poschodí.

- Horských záchranárov požiadal o pomoc český turista, ktorý bol spolu s manželkou a päťročným dieťaťom v blízkosti sedla Bublen v Malej Fatre.

- Izraelské bezpilotné lietadlo zasiahlo juh Libanonu. Podľa tamojších médií nedošlo k stratám na životoch.

- Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta a osamostatnil sa na čele historického poradia v počte titulov, keď prekonal legendárneho krajana Oleho Einara Björndalena.

- Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si počas zasadnutia slávnostnej celoslovenskej Rady KDH v Nitre pripomenulo 35. výročie svojho vzniku.

- Pred 115 rokmi sa v Holíči narodil profesor Jozefa Čabelka, expert v oblasti zváračstva, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za fyziku.

- Členstvo Ukrajiny v NATO musí zvážiť Aliancia ako celok, uviedol predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- V okolí gréckeho ostrova Santorini ležiaceho v južnej časti Egejského mora boli zaznamenané tisíce slabých otrasov, ktoré trvali niekoľko hodín. Informovalo o tom v piatok večer Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC).

- Pomoc záchranárov potreboval vo Vysokých Tatrách 50-ročný poľský turista. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Švajčiarska lyžiarka Camille Rastová získala zlatú medailu v slalome na majstrovstvách sveta.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii na vytvorenie európskej armády.

- Koncepcia pravidelného hodnotenia sudcov by sa mohla zmeniť. Sudcovia by sa teda hodnotili len po výkone prvých piatich rokov vo funkcii a nie každých päť rokov, ako to bolo upravené v doteraz platnej právnej úprave.

- Taliansky tenista Jannik Sinner si odpyká trojmesačný dištanc za doping. Líder svetového rebríčka pripustil, že k vlaňajšiemu pozitívnemu testu na zakázaný steroid clostebol viedli tímové chyby a akceptoval trest.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu ďalších troch izraelských rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023 v Pásme Gazy.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Americký atlét Grant Fisher prekonal na mítingu v Bostone halový svetový rekord v behu na 5000 m, keď zaznamenal čas 12:44,09 min.

- Švajčiarsko zvažuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany po tom, ako parlamentná komisia navrhla zákon, ktorý by umožňoval regulovaný predaj tejto látky a prístup k nej.

- Izrael má v sobotu prepustiť 369 palestínskych väzňov zadržiavaných vo väzniciach v Izraeli.