Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Kultúra

Vydavateľka Alojzia Macholdová úspešne riadila tlačiareň

Ilustračné foto Foto: TASR AP

Majiteľka tlačiarne a podnikateľka Alojzia Machlodová zomrela 1. apríla 1887 vo veku 69 rokov v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica/Bratislava 18. júna (TASR) - Pôsobenie významnej slovenskej tlačiarenskej rodiny Macholdovcov sa v Banskej Bystrici začína datovať už od roku 1830. O rozvoj tamojšej tlačiarne sa pričinila aj podnikateľka a vydavateľka Alojzia Macholdová. Od jej narodenia uplynie v nedeľu 18. júna 200 rokov.

Alojzia Macholdová (rodená Pecková) sa narodila 18. júna 1817 v Banskej Bystrici. Stala sa manželkou vlastníka tlačiarne Filipa II. Macholda, pod ktorého vedením sa roky 1837–1864 stali najvýznamnejším obdobím rozvoja firmy. Filip II. Machold zomrel pomerne mladý, v roku 1864 vo veku 49 rokov. Jeho manželka Alojzia Macholdová sa rozhodla, že bude pokračovať v podnikaní a povedie aj naďalej rodinný podnik pod názvom "Vdova F. Macholda".

Celých desať rokov riadila vdova úspešne a energicky túto tlačiareň, dokonca zvýšila produkciu a jej kvalitatívnu úroveň. V roku 1868 kúpila prvý rýchlolis, čím vzrástla najmä produkcia tlačiarne. Počas týchto desiatich rokov vyšlo pod jej vedením 62 slovenských a českých tlačí, päť v nemeckom jazyku, 122 maďarskom jazyku a päť tlačí v latinčine.

Boli to diela Antona Emanuela Timku - Betlemskí valasi, Veniec vianočných piesní (1866), Slovenská svadba (1868), Stručný opis Svätej zeme Palestíny (1870). Ďalej modlitby, jarmočné a púťové piesne, stanovy spolkov, Nový a starý vlastenecký kalendár (1865-1874) i slovenský časopis Svornosť (od roku 1873).

Majiteľka tlačiarne a podnikateľka Alojzia Machlodová zomrela 1. apríla 1887 vo veku 69 rokov v Banskej Bystrici.

Koncom decembra 1940, ďalší dedič tlačiarne Filip IV. Machold odpredal tlačiareň svojim zamestnancom Andrejovi Križkovi, Jánovi Brečkovi a Gustávovi Pilkovi, ktorí dostali na prevádzku koncesiu pod názvom Grafia.

Rodina Macholdovcov svojou tlačiarenskou produkciou saturovala predovšetkým potreby mesta Banská Bystrica. Jej vydavateľská činnosť však bola nesporne prínosom pre rozvoj kultúrneho života na celom Slovensku.