Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. január 2025Meniny má Alfonz
< sekcia Kultúra

Holandský maliar Vincent van Gogh sa narodil pre 165 rokmi

V roku 1853 sa narodil sa známy holandský maliar VINCENT VAN GOGH. Maliarov tragický osud kontrastoval s jasnosťou a farebnosťou jeho obrazov, ktorých častým námetom bola mnohými farbami hýriaca a slnkom presvetlená krajina Južného Francúzska. Jeho obrazy (napr. Slnečnice, mnohé autoportréty či krajinky namaľované osobitým štýlom), ktoré boli počas jeho života odmietané, si po jeho smrti našli milióny obdivovateľov. Známy je aj tým, že si v jednom zo svojich mnohých záchvatov odrezal časť ucha. Zomrel (spáchal samovraždu) 29.7.1890. Foto: TASR

Maliarov tragický osud kontrastoval s jasnosťou a farebnosťou jeho obrazov, ktorých častým námetom bola mnohými farbami hýriaca a slnkom presvetlená krajina južného Francúzska.

Groos-Zundert/Bratislava 30. marca (TASR) - Od narodenia svetoznámeho holandského maliara Vincenta van Gogha uplynie v piatok 30. marca 165 rokmi.

Maliarov tragický osud kontrastoval s jasnosťou a farebnosťou jeho obrazov, ktorých častým námetom bola mnohými farbami hýriaca a slnkom presvetlená krajina južného Francúzska. Jeho obrazy (napr. Slnečnice, mnohé autoportréty či krajinky namaľované osobitým štýlom), ktoré boli počas jeho života odmietané, si po jeho smrti našli milióny obdivovateľov.

Jeho obrazy otvorili cestu k expresionizmu, najvýraznejšiemu umeleckému smeru 20. storočia. Veľmi cenná je aj jeho obsiahla korešpondencia s poznámkami o vzniku obrazov.

Vincent Willem van Gogh sa narodil 30. marca 1853 v obci Groos-Zundert v Holandsku, kde v roku 1869 ukončil školskú dochádzku. V tom istom roku odišiel do Haagu k svojmu strýkovi-obchodníkovi s umeleckými predmetmi. Mladý Vincent van Gogh sa začal pripravovať na podobnú životnú dráhu a zoznamoval sa s umeleckými dielami vtedajšej epochy.

Z poverenia strýka odišiel v roku 1873 do Londýna (Spojené kráľovstvo) a tu sa nešťastne zaľúbil do dcéry svojej domácej. Pred svojím návratom do Holandska sa dozvedel, že strýkov nástupca ho z obchodu prepustil. Rozhodol sa preto zostať v Londýne a zamestnať sa ako pomocný učiteľ. Biedny zárobok ho prinútil nájsť si byt vo štvrti chudobných. Na citlivého mladíka mali surové životné podmienky veľmi nepriaznivý vplyv, ocitol sa na pokraji celkového nervového zrútenia.

V decembri 1876 sa Vincent van Gogh vrátil k rodičom a začal študovať teológiu. Už po roku štúdia spoznal, že medzi jeho ponímaním Boha a náboženstva a medzi prednáškami v škole, je priepastný rozdiel. Zanechal štúdium a začal pôsobiť v belgickom Borinage ako potulný kazateľ. Jeho sebaobetovanie nepoznalo hraníc - ľuďom, ktorí boli podľa jeho názoru chudobnejší ako on, rozdal nielen svoje šatstvo ale aj jedlo. V roku 1878 sa vrátil k rodičom a rozhodol sa venovať maliarstvu.

Po prekvapujúcej otcovej smrti v roku 1885 opustil Vincent van Gogh Holandsko, usadil sa vo francúzskej metropole Paríži a zoznámil sa s tunajšou komunitou umelcov, medzi ktorými bol aj Paul Gauguin. Ani v Paríži však nešli van Goghove práce na odbyt.

V roku 1888 odišiel z Paríža a usadil sa v mestečku Arles, na juhu Francúzska, kde túžil založiť spoločne s Gauguinom umeleckú kolóniu. Po niekoľkých týždňoch však začali medzi ním a jeho priateľom hádky, ktoré vyvrcholili tým, že van Gogh zaútočil na Gauguina nožom a napokon si odrezal časť svojho pravého ucha.

Cesty oboch umelcov sa rozišli. Vincenta van Gogha hospitalizovali na klinike pre liečbu nervových chorôb v kantóne Saint Rémy. V tom čase už trpel halucináciami a obával sa, že príde o rozum. Počas pobytu v nemocnici vytvoril umelec približne 160 olejomalieb a skíc.

V roku 1890 prijal van Gogh pozvanie svojho priateľa Camille Pissarra a usadil sa v Auvers-sur-Oise, severozápadne od Paríža. Práve tu zažíval jedno zo svojich najintenzívnejších tvorivých období. Napriek lekárskej starostlivosti sa jeho duševný stav nemenil, obdobia jasnej mysle sa striedali so záchvatmi šialenstva.

Na jednej z dlhých prechádzok v okolí Auversu sa Vincent van Gogh ťažko poranil pištoľou. Vlastnými silami sa ešte dovliekol domov, dostal ale prudkú otravu krvi a o dva dni 29. júla 1890 zomrel.

Štýlom zapadá van Gogh najviac medzi fauvistov, expresionistov, z časti medzi ranú abstrakciu. Z umeleckého hľadiska významne ovplyvnil najmä umenie prvej polovice 20. storočia. Vôľou vyjadriť vlastné pocity sa stal mimovoľne jedným zo zakladateľov nastupujúceho umeleckého smeru – postimpresionizmu.

Objavená zabudnutá maľba od Van Gogha Západ slnka v Montmajoure.
Foto: TASR/AP


Traduje sa, že za svojho života predal Vincent van Gogh dva obrazy - z toho jeden svojmu bratovi. Po tragickom úmrtí však jeho sláva stúpala závratnou rýchlosťou, najmä po výstave jeho diel v Paríži 17. marca 1901. V roku 1987 si neznámy zberateľ kúpil na aukcii jeho obraz Slnečnice za 22,5 milióna libier. Rekord Slnečníc prekonal v roku 1990 jeho Portrét doktora Gacheta, ktorý sa podarilo predať za 82,5 miliónov dolárov. Z ďalších obrazov Vincenta van Gogha sú známe napríklad: Jedáci zemiakov, Nočná kaviareň, Hviezdna noc, Pole pšenice pod hroziacimi mračnami, Portrét Madame Ginoux - Arlesanka, Slečna Gachetová pri klavíri, Autoportréty, Dážď v Auvres, Havrany nad obilným poľom a mnohé ďalšie.

V holandskom Amsterdame je jedným z najväčších zážitkov návšteva Múzea Vincenta van Gogha, ktoré obsahuje najväčšiu zbierku jeho diel na svete. Zanechal viac ako 750 obrazov a 1600 náčrtkov.

Umelecký inštitút Art Institute of Chicago totiž vytvoril realistickú repliku jedného z najznámejších obrazov tohto umelca. Na základe obrazu Spálňa (vľavo), ktorý namaľoval podľa svojej izby v južnom Francúzsku, identicky zariadil jednu z izieb v byte a voľne ju ponúka na ubytovanie cez stránku AirBnb (vpravo).
Foto: TASR/AP


Umelecký inštitút Art Institute of Chicago v roku 2016 vytvoril realistickú repliku jedného z najznámejších obrazov tohto umelca. Na základe obrazu Spálňa, ktorý namaľoval podľa svojej izby v južnom Francúzsku, identicky zariadil jednu z izieb v byte a voľne ju ponúka na ubytovanie cez stránku AirBnb. Inštalácia v dome na predmestí Chicaga vznikla pri príležitosti výstavy s názvom Van Gogh’s Bedrooms.

Program slovenských kín v januári spestril animovaný film S láskou Vincent, ocenený Európskou filmovou cenou 2017 za najlepší animovaný film. Poľsko-britské koprodukčné dielo režisérskej dvojice Dorota Kobiela a Hugh Welchman rozpráva príbeh Vincenta van Gogha, slávneho maliara holandského pôvodu. Na ručne kreslenom animovanom projekte spolupracovali umelci z celej Európy.

Fico predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR, je otvorený diskusii

V rámci zmien sa tiež navrhuje, že SR bude uznávať len pohlavie muža a ženy. Zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by zároveň mohli adoptovať dieťa len manželia.

- Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť takmer všetku pomoc zahraničným subjektom. Spojené štáty boli pritom najväčším darcom takejto pomoci na svete.

- Berlínsku Brandenburskú bránu v pondelok rozsvietili na počesť ľudí, ktorí zahynuli v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Udialo sa tak pri príležitosti 80. výročia jeho oslobodenia. TASR o tom píše podľa agentúry DPA.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils sa bude musieť v nasledujúcom stretnutí proti Philadelphii Flyers zaobísť bez kapitána Nica Hischiera.

- India oznámila dohodu o opätovnom zavedení priameho leteckého spojenia s Čínou po takmer piatich rokoch.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil Poľsku dodatočný súhlas na exhumáciu desaťtisícov obetí tzv. volynského masakru, uviedol predseda dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) Szymon Holownia.

- Pri príležitosti osemdesiateho výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín vrátane slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

- Hráčmi uplynulého týždňa v zámorskej hokejovej NHL sa stali útočníci David Pastrňák z Bostonu, Mason McTavish z Anaheimu a center Utahu Barrett Hayton.

- Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska. Reagoval tak na slová premiéra SR Roberta Fica.

- Šesť nemeckých reprezentantov v dráhovej cyklistike utrpelo zranenia po tom, ako do nich počas sústredenia na španielskej Mallorke vrazilo auto.

- Na rímskom letisku Fiumicino sa slávnostne otvoril najväčší fotovoltický park na európskom letisku a jeden z najväčších na svete.

- Ceny ropy v podvečer klesli o vyše 2 %. Prispeli k tomu rizikový sentiment na širších trhoch aj kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré otriasli investormi.

- Minister zahraničných vecí Blanár privítal vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kallasovej, na základe ktorého Európska komisia podporila SR a Maďarsko v otázke ochrany kritickej energetickej infraštruktúry vrátane potrubí prechádzajúcich cez Ukrajinu na SR.

- Opozičné KDH zatiaľ o svojom návrhu zmeny Ústavy SR politicky nerokovalo so žiadnou politickou stranou. Chce však získať čo najväčšiu podporu, a preto bude rokovať so všetkými subjektmi v parlamente.

- Viac ako stovka zamestnancov Slovenskej národnej galérie (SNG) podáva výpovede. Odchod z inštitúcie je reakciou na kroky dočasného generálneho riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja, jeho predchodcov a nečinnosť ministerstva kultúry.

- Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdôraznil trvalú zodpovednosť Nemecka za holokaust. Zároveň odmietol akékoľvek zľahčovanie zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

- Sýrske militantné skupiny zabili najmenej 39 ľudí podľa všetkého z pomsty voči bývalému režimu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

- Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu (PZP) klesol na približne 56 %. Ale jeho odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov.

- Osem izraelských rukojemníkov, ktorých mali prepustiť počas prvej fázy dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, je mŕtvych. Oznámil to hovorca izraelskej vlády David Mencer.

- Európska komisia (EK) navrhla balík núdzovej pomoci vo výške 30 miliónov eur na podporu Moldavska a regiónu Podnestersko pri riešení závažnej energetickej krízy.