Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Kultúra

V Slovenskej filharmónii zaznie program pod taktovkou Jamesa Judda

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na úvod večerov zaznie predohra Felixa Mendelssohna Bartholdyho Ticho mora a šťastná plavba na motívy dvoch Goetheho básní.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) sa v predstaví vo štvrtok a piatok (5. a 6. 12.) pod taktovkou bývalého šéfdirigenta Jamesa Judda. Sólistom večerov bude 25-ročný rakúsko-čínsky huslista Ziyu He. Na koncerte s anglickým programom zaznejú diela Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Benjamina Brittena a Edwarda Elgara. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Spresnila, že na úvod večerov zaznie predohra Felixa Mendelssohna Bartholdyho "Ticho mora a šťastná plavba" na motívy dvoch Goetheho básní. V interpretácii hosťujúceho sólistu Ziyu He zaznie Koncert pre husle a orchester, op. 15 Benjamina Brittena, označovaný za jedno z technicky najnáročnejších diel napísaných pre tento nástroj. Filharmónia poznamenáva, že skladateľ ho začal komponovať v roku 1938. Dielo inšpirované husľovým koncertom Albana Berga dokončil v americkom Quebecu počas svojej emigrácie do Spojených štátov v roku 1939. "Premiéra zaznela 28. marca 1940 v Carnegie Hall v podaní Newyorskej filharmónie pod vedením Johna Barbirolliho s huslistom Antoniom Brosom, ktorý sa čiastočne podieľal na jeho dopracovaní. Verejnosť aj kritika sa vzácne zhodli v pozitívnych reakciách," píše v texte ku koncertu Zuzana Buchová Holičková.

O ďalšom diele, variáciách na vlastnú tému Enigma Edwarda Elgara, napísala. "Bzučí vám v hlave, chcete si len v tichu a pokoji sadnúť. To isté spravil Edward Elgar, len si sadol za klavír a začal voľne improvizovať," priblížila genézu témy, ktorá vznikla údajne pri spontánnom muzicírovaní za klavírom a skladateľ vtedy určite netušil, akú slávu mu pomerne jednoduchá melódia prinesie. Trinásť variácií hlavnej témy je označených iniciálami, ktoré údajne predstavujú skladateľových priateľov a známych. "Finále je obrazom samotného skladateľa," dodáva Tolstova k dielu, ktoré prvýkrát zaznelo v roku 1899 v St. James Hall v Londýne. "V tomto roku oslavuje 125 rokov od svojho vzniku. Hneď po premiére sa stalo hitom a Elgarovi vyslúžilo čestný doktorát na Cambridgei a povýšenie do šľachtického stavu," uzatvára SF.

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili nad Montrealom aj v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na štvrtok triumfovali 3:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy vedú 2:0.

- Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas zverejnilo v stredu video s jedným z rukojemníkov, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy. Muž s izraelským a maďarským občianstvom vyzýva na skorú dohodu o prepustení rukojemníkov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu pripomenul Washingtonu jeho vyhlásenie z roku 2018, v ktorom odmietol ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym, a reagoval tak na predošlú kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Bosnianska štátna polícia SIPA sa v stredu pokúsila zatknúť lídra bosnianskych Srbov a prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, na ktorého bol v marci vydaný zatykač. Políciu však zastavili jednotky ministerstva vnútra RS a zatknutiu zabránili.

- Analytik americkej vojenskej spravodajskej služby Korbein Schultz bol v stredu odsúdený na sedem rokov odňatia slobody za poskytovanie citlivých informácií o národnej bezpečnosti Číne.

- Osobitný vyslanec prezidenta USA Donalda Trumpa pre Ukrajinu Keith Kellogg označil rozhovory so šéfom kancelárie ukrajinského prezidenta Andrijom Jermakom za pozitívne. Podľa britskej vlády sa na rokovaniach v Londýne dosiahol významný pokrok smerom k spoločnej pozícii.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjuahu v stredu pri príležitosti dňa pamiatky obetí holokaustu nazval Irán existenčnou hrozbou a varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, pokiaľ Teherán získa jadrové zbrane.

- Ukrajinské úrady vo štvrtok skoro ráno vydali varovanie pred „nepriateľským raketovým útokom“ na Kyjev. Z viacerých štvrtí hlavného mesta hlásia požiare a materiálne škody. Doposiaľ evidujú najmenej dve obete a 54 zranených.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov uspela vo svojom prvom zápase na MS v tejto vekovej kategórii.

- Rusko oznámilo, že zastupiteľský úrad afganského vládnuceho hnutia Taliban v Moskve povýši na veľvyslanectvo a Kábulu tak umožní mať v Moskve svojho veľvyslanca.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vníma plánovanú účasť predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve ako suverénne rozhodnutie premiéra suverénnej krajiny.

- Na Slovensku platia popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Tie by mali zasiahnuť najmä juh stredného Slovenska a východ krajiny.

- Finančná správa (FS) na svojom portáli sprístupnila aktuálnu daňovú kalkulačku pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb na rok 2025.

- Mužovi z Bratislavy hrozí za podvod na troch ženách osemročné väzenie. Od marca do októbra minulého roka od nich 28-ročný Bratislavčan vylákal dokopy vyše 12.000 eur. S obeťami sa skontaktoval prostredníctvom internetového zoznamovacieho portálu.

- V Šanghaji otvorila svoje brány najväčšia svetová výstava automobilov.

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.