Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Kultúra

I. Hrubaničová: Nové slová pribúdajú vo všetkých oblastiach života

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

V dnešnom prepojenom svete, v ktorom prebiehajú ustavičné výmeny ako hmotných vecí, tak aj myšlienok, je tento proces veľmi výrazný.

Bratislava 16. februára (TASR) – Slová do slovenského jazyka pribúdajú neustále. Podľa Ingrid Hrubaničovej z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra v Bratislave výrazy pribúdajú vo všetkých oblastiach. V dnešnom prepojenom svete, v ktorom prebiehajú ustavičné výmeny ako hmotných vecí, tak aj myšlienok, je tento proces veľmi výrazný.

"Bežne vidíme, koľko nových druhov komunikačných nástrojov, vzdelávacích a sociálnych procesov, finančných operácií, tovaru, potravín, liekov, liečebných procesov, športov či typov odevu k nám prichádza a s nimi aj ich pomenovania. Najviac cudzích výrazov sa do slovenského jazyka dostáva z angličtiny," povedala pre TASR Hrubaničová. Podľa nej prichádzajú nové výrazy aj z iných jazykov, ide napríklad o orientálne alebo iné európske jazyky.

Preberanie slov z iného jazyka do slovenčiny prebieha viacerými spôsobmi. Do slovníka sa potom zaraďujú frekventované slová cudzieho pôvodu, čím sa potvrdzuje všeobecná známosť ich významu a komunikačná potreba. "Veľmi často sa cudzie slovo prispôsobí slovenčine pravopisom i slovnodruhovým zakončením, aby sa mohlo ohýbať (skloňovať, časovať) a mohli sa od neho utvárať ďalšie odvodené výrazy. Taký je napríklad výraz loby z anglického slova "lobby". Podstatné meno loby je nesklonné, ale utvorili sa od neho ďalšie výrazy s domácim zakončením – lobovať, lobista, lobovanie, lobing, lobistický," priblížila Hrubaničová.

Niektoré cudzie slová sa adaptujú aj v pôvodnej písanej podobe, napríklad slovo copyright. Niektoré zas zmenia pravopis podľa výslovnosti, napríklad strečing, džudo. "Niekedy popri sebe existuje cudzie slovo aj jeho domáca podoba, napr. whistleblower a oznamovateľ nekalej činnosti, pričom možno predpokladať, že domáci výraz preváži v používaní, stane sa napríklad právnym termínom," poznamenala jazykovedkyňa.

Hrubaničová uviedla, že v prvom zväzku výkladového Slovníka súčasného slovenského jazyka, z ktorého zatiaľ vyšli tri zväzky z ôsmich, je vyše 30.000 hesiel, v druhom vyše 25.000 a v treťom takmer 17.000. "Odhadom môže slovník obsahovať okolo 150.000 hesiel, možno viac, ide však len o frekventovanú časť slovnej zásoby," vysvetlila. Výkladový slovník zachytáva napríklad odborné výrazy iba v miere, v akej sú všeobecne známe a používané, nesupluje terminologické slovníky, pričom práve odborná slovná zásoba sa prudko rozvíja. Jazykovedkyňa doplnila, že počet hesiel v slovníku neznamená počet slov v celom jazyku. "Slovník je za jazykovým vývinom vždy trocha pozadu, čo je prirodzené," uzavrela.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.