Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025Meniny má Anastázia
< sekcia Kultúra

J. Rezník st. objasňuje vzťah Štúra a Adely Ostrolúckej

Na snímke odhalená busta Ľudovíta Štúra Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bezprecedentné je aj autorovo vysvetlenie, prečo Ľudovít Štúr chodil tajne do Ivanky pri Dunaji.

Bratislava 15. decembra (TASR) - V dvojčísle 7-8 literárneho mesačníka Slovenské pohľady z roku 2005 je publikovaná pomerne rozsiahla životopisná esej Jaroslava Rezníka staršieho Ľudovít Štúr (1815 - 1856), s podtitulom Životopisná vizitka. V roku 2005 sme si pripomínali 190., teda tiež okrúhle výročie narodenie Ľudovíta Štúra, a tak bolo celkom prirodzené, že redakcia tohto najstaršieho literárneho časopisu v Európe, ktorý sa zrodil práve medzi štúrovcami, mala o túto tému eminentný záujem. Na záver redakčného perexu esej uviedla takto: „Nie každý národ bol požehnaný takým mravným géniom, ako bol Ľudovít Štúr. Niekedy sa nemôžeme ubrániť pocitu, akoby dodnes stál vysoko nad nami, že nie sme schopní uvidieť mu do tváre. A práve preto rok 2005 a začiatok roku 2006 by sa mali stať Rokom Ľudovíta Štúra (...) V Slovenských pohľadoch tak na úvod robíme publikovaním prehľadnej životopisnej eseje Jaroslava Rezníka o Ľudovítovi Štúrovi. Aj keď ide z hľadiska biografistiky o veci viac-menej známe, niektoré autorove závery sú inovačné a provokujú k zamysleniu.“

Esej má dve časti: Životopisnú vizitku a Vizitku tvorby. Každá z nich je medzititulkami rozdelená na 18 tematických kapitoliek (12 + 6). V prvej časti Životopisnej vizitky, nazvanej Druhorodený z piatich, sa dozvedáme menej známu skutočnosť, že „Ľudovít Štúr mal štyroch bratov a jednu sestru. Štvrté dieťa v poradí, brat Ján, zomrel v útlom veku. Potom sa narodila sestra Karolína a po nej ešte jeden syn, ktorému rodičia dali rovnaké meno ako nebohému staršiemu synovi - Ján“. My dodajme, že v tých časoch vysokej detskej úmrtnosti to bol pomerne častý jav, s ktorým sa dnes stretávame veľmi výnimočne.

V podkapitole, nazvanej Na čele európskeho politického myslenia, ktorá (aj citátmi) pripomína Štúrove parlamentné vystúpenia na Uhorskom sneme, autor takto hodnotí Štúrovu osobnosť: „Týmito vystúpeniami, plnými humanizmu a demokratizmu, sa Ľudovít Štúr zaradil vo svojej dobe medzi najpokrokovejších európskych mysliteľov. Čo viac, s pribúdajúcim časom sa čoraz zreteľnejšie ukazuje, že v uvedenej perióde bol na čele európskeho politického myslenia. Tu, v osobnosti a skutkoch Ľudovíta Štúra sú začiatky a korene slovenského demokratizmu a je večná škoda, že súčasné slovenské politické garnitúry sa ho nedovolávajú a nechávajú sa o demokracii poúčať od politikov, ktorých národy v tom čase ešte veselo kolonizárčili a otrokárčili.“

Bezprecedentné je aj autorovo vysvetlenie, prečo Ľudovít Štúr „chodil tajne do Ivanky pri Dunaji“. Historici a Štúrovi biografisti to zatiaľ nevysvetlili, a tak vlastne vytvárajú priestor pre špekulácie bulvárnych autorov o Štúrovej sexuálnej orientácii, čo sa prejavilo aj v tohtoročnom televíznom filme True Štúr.

Provokujúci k zamysleniu je aj autorov názor na vzájomný vzťah Ľudovíta Štúra a Adely Ostrolúckej a príčinu jej smrti. Píše: „Adela Ostrolúcka podstatne zasiahla do Štúrovho života. A milovala ho až za smrť. Traduje sa totiž, že Adela zomrela na týfus. Je to kamufláž. K lôžku chorého na týfus nechodia ani najbližší príbuzní, toľko vedela už aj vtedajšia medicína. Adela Ostrolúcka zomrela na - túžbu. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Fyziologicky zomrela na nervovú horúčku. Ale z čoho povstala „nervová horúčka“, ktorá zasiahla až mozog? Z túžby. Z túžby a žiadze. Z túžby po milovanom mužovi a zo žiadze tela. Zo žiadze, ktorá je k tridsaťročnej žene nemilosrdne krutá. Lenže - vysvetľujte to dnešnej mladej generácii, žijúcej v dobe, čo aj vrcholný prejav najkrajšieho ľudského citu hodila na špinavý pult trhu a premenila ho na akt chvíľkového pôžitku.“

Nemci držali svoje deti zarúškované a zavreté v dome od čias covidu

Dom neopustili od decembra 2021, uviedli miestne médiá s odvolaním sa na úrady.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

- Vyšetrovateľ enviropolície podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste na obvineného 48-ročného muža z Prievidze za prečin týrania zvierat.

- Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

- Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa má postaviť v Bratislave, bude strategickou investíciou.

- Projekty a investičné potreby samospráv a organizácií v okresoch Žarnovica a Banská Štiavnica podporí vláda sumou vyše 1,5 milióna eur.

- Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.

- Carlo Ancelotti nebude nový tréner brazílskej reprezentácie. Podľa španielskeho denníka Marca súčasný kouč futbalistov Realu Madrid odmietol ponuku. Ancelotti odcestoval do Londýna, kde mal podpísať kontrakt, no k dohode napokon neprišlo.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) požiadal v utorok Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.

- Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií sa v minulom roku výrazne zlepšila, a to najmä vďaka konsolidačným opatreniam prijatým na rok 2025.