Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Kultúra

Ján Cikker patril k top európskym skladateľom minulého storočia

Na snímke hudobný skladateľ Ján Cikker počas rozhovoru s rozhlasovým komentátorom Gabom Zelenayom. Foto: TASR/AP

V nedeľu 21. decembra uplynie 25 rokov od úmrtia významného slovenského skladateľa a pedagóga Jána Cikkera.

Banská Bystrica/Bratislava 20. decembra (TASR) – V nedeľu 21. decembra uplynie 25 rokov od úmrtia významného slovenského skladateľa a pedagóga Jána Cikkera.

Popredný predstaviteľ a priekopník slovenskej hudobnej moderny významne zasiahol do vývoja hudobnej drámy 20. storočia. Jeho operné, symfonické i komorné diela sú silno inšpirované ľudovou hudbou. K najvýznamnejším Cikkerovým dielam patria opery Juro Janošík, Vzkriesenie alebo Beg Bajazid. Bol autorom hudby k viacerým inscenáciám Činohry Slovenského národného divadla (SND) i filmu Vlčie diery režiséra Paľa Bielika.

Ján Cikker sa narodil 29. júla 1911 v Banskej Bystrici. Rodisko  poznačilo viaceré jeho hudobné diela. Kultúrne prostredie Banskej Bystrice s viacerými tam žijúcimi umelcami prispievali k umeleckému rastu budúceho hudobného skladateľa. Jeho otec, profesor na gymnáziu v Banskej Bystrici, pochádzal z Viedne z rodiny Zikkerovcov. Syna do matriky však zapísal už s fonetickým prepisom priezviska Cikker. V prvej svetovej vojne otec zahynul a zanechal malého syna s matkou, ktorá svoj záujem o hudbu premenila na povolanie, aby ich uživila. Urobila si štátnicu a stala sa profesorkou klavírnej hry a spevu. Malý Ján Cikker spoločne s matkinými žiakmi vstrebával do pamäti prvé lekcie o hudbe, po skončení vyučovania si sám overoval, čo sa počúvaním naučil. Ešte nechodil do školy a už ovládal noty, čoskoro si začal pri klavíri vymýšľať prvé detské skladbičky.

Po maturite na klasickom gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici študoval Ján Cikker hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v českej Prahe a zároveň skladbu, organ a dirigovanie na pražskom konzervatóriu. Bol horlivým a nadšeným študentom, rýchlo robil veľké pokroky a preto sa mu dostalo zaslúženého uznania. Jeho Sonatíne pre klavír tlieskalo osem najvýznamnejších pedagógov konzervatória, Sláčikové kvarteto hralo Ondříčkovo kvarteto, Capriccio pre orchester predviedla Česká filharmónia. V júni 1935 ukončil nadaný Cikker štúdium na konzervatóriu a pokračoval na Majstrovskej škole v Prahe u Vítězslava Nováka. Získané štipendium mu otvorilo cestu do Viedne k známemu dirigentovi Felixovi von Weingartnerovi. Počas Slovenského národného povstania (SNP) pracoval na Povereníctve školstva a kultúry v Banskej Bystrici. Po oslobodení v roku 1945 bol komisárom Hudobnej komory a v období 1945–1948 dramaturgom Opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. V roku 1951 sa stal profesorom kompozície na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

"Cikker bol skladateľskou osobnosťou medzinárodného významu. V jeho tvorbe dominuje séria deviatich opier. V každej z nich zobrazoval myšlienky humanizmu, túžby po slobode, vlastenectva, pričom navonok krásne myšlienky podroboval vlastnému skúmaniu, sledoval ich spoločenský dosah a z výsledkov dedukoval svoje stanoviská k politickému a spoločenskému dianiu. Bol mysliacim, ušľachtilým človekom a umelcom, ktorý stotožnenie sa s národnými prvkami staval vo svojej tvorbe na popredné miesto.

"Dielo Jána Cikkera zostáva trvale aktuálne, pretože podnecuje k ušľachtilosti, mravnosti a sebazdokonaľovaniu,"
charakterizoval tvorbu významného slovenského umelca uznávaný hudobný teoretik Michal Palovčík. Medzi najvýznamnejšie diela Jána Cikkera patria nepochybne jeho opery Juro Jánošík, Beg Bajazid či Vzkriesenie, ale aj desiatky symfonických diel a taktiež komorné diela a piesne pre zbory.

Titul národný umelec bol Jánovi Cikkerovi udelený v roku 1966, v tom istom roku získal aj prestížnu Herderovu cenu Viedenskej univerzity. V roku 1979 dostal Cenu UNESCO za hudbu.

Ján Cikker zomrel v Bratislave 21. decembra 1989 vo veku 78 rokov.



Zdroje: http://www.jan-cikker.org/, http://old.hc.sk/

Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.