Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Kultúra

Jesenné festivaly Pro musica nostra prinesú 16 koncertov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční 29. septembra v priestoroch nitrianskej Synagógy, kde sa predstaví česko-slovenské duo huslista Ivan Ženatý a klavirista Marian Lapšanský.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Jesenné vydanie medzinárodných festivalov klasickej hudby Pro musica nostra prinesie 16 koncertov. Komorná hudba bude znieť od 29. septembra do 6. októbra v architektonicky a historicky zaujímavých priestoroch v Nitrianskom kraji (Pro musica nostra Nitriensi) a v regiónoch Gemera, Novohradu a Malohontu (Pro musica nostra Gemeriensi). TASR o tom informovalo Hudobné centrum, ktoré je organizátorom podujatia.

Upozorňuje, že Pro musica nostra Nitriensi zavíta do Nitrianskeho kraja po šiesty raz. Komornou hudbou z rôznych období a krajín v podaní umelcov a hudobných telies z Holandska, Južnej Kórey, Českej republiky a zo Slovenska ožijú Nitra, Belá, Palárikovo, Kostoľany pod Tribečom, Nové Zámky, Komárno, Želiezovce a Beladice.

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční 29. septembra v priestoroch nitrianskej Synagógy, kde sa predstaví česko-slovenské duo huslista Ivan Ženatý a klavirista Marian Lapšanský. V ich interpretácii zaznejú skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmsa.

Na otváracom koncerte Pro musica nostra Gemeriensi v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave zaznejú v podaní huslistu Václava Hudečka a čembalistu Martina Hrocha sonáty talianskych husľových virtuózov Antonia Vivaldiho, Giuseppeho Tartiniho i českého huslistu Františka Bendu, ktorý pôsobil na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.

Na festival sa môžu tešiť aj obyvatelia a návštevníci Lučenca, Revúcej, Štítnika, Rimavského Brezova, Ochtinej, Plešivca a Krásnohorského Podhradia.

Riaditeľ Hudobného centra Igor Valentovič vysvetľuje, že festival Pro musica nostra vznikol so zámerom predstaviť symbiózu historickej hudby s dobovou architektúrou v rozličných kútoch Slovenska. Napomôcť má obom komponentom tohto spolužitia. "Klasickej hudbe, ktorá sa napriek nekonečnému digitálnemu priestoru (či práve pre túto nekonečnosť?) vytráca z našich životov, i architektonickým pamiatkam, ktoré musia často v záplave iných povrchných atrakcií bojovať na mape Slovenska o dôstojné miesto a záujem návštevníkov jednotlivých krajov, miest či obcí," dodal Valentovič k podujatiu, ktoré sa koná s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR.

Bližšie informácie o programe festivalu nájdu záujemcovia na https://www.promusicanostra.sk/.