Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. február 2025Meniny má Ida a Liana
< sekcia Kultúra

Východoslovenské národné divadlo v Košiciach založili Česi

Na archívnej snímke zo 17. septembra 1965 budova Štátneho divadla v Košiciach. Foto: TASR/archív

Budova je architektonickým klenotom, ktorý obdivujú dodnes odborníci z celej Európy.

Košice/Bratislava 13. septembra (TASR) – Divadelníctvo v Košiciach má viac ako šesťstoročnú tradíciu. Od drevených búd či kočovných divadelných spoločností sa mesto v roku 1788 dočkalo aj kamennej budovy. Košické divadlo vzniklo na mieste niekdajšej stredovekej radnice. Hrávalo sa po nemecky, od roku 1816 aj po maďarsky. Sála mala kapacitu 500 divákov. V roku 1894 budovu z bezpečnostných dôvodov uzavreli.

Nové divadlo postavili na pôvodnom mieste v rokoch 1897-1899 podľa projektov Adolfa Langa a Antala Steinhardta. Budova je architektonickým klenotom, ktorý obdivujú dodnes odborníci z celej Európy. Veľkolepé otvorenie nového kultúrneho stánku pripravili Košičania na 28. septembra 1899. Divadlo však slúžilo iba maďarským divadelným spoločnostiam. Slovenskí či skôr českí herci sa doň dostali až po roku 1920. V tomto roku sa v Bratislave z českej činohernej a spevohernej spoločnosti Bedřicha Jeřábka vytvorilo Slovenské národné divadlo (SND). Keďže divadelnú budovu mal v Bratislave prenajatú maďarský súbor, SND začalo hrávať v Košiciach. V nasledujúcich mesiacoch chodilo pravidelne na niekoľko týždňov (hlavne v letných mesiacoch) hosťovať do metropoly východu.

Košické kultúrne kruhy ale neboli spokojné s týmito krátkymi zájazdovými pobytmi. Žiadali, aby SND malo dva samostatné súbory, v Bratislave a Košiciach. V prvých rokoch fungovania našej prvej scény to však pre zlé personálne a finančné podmienky nebolo možné. Až v roku 1924 sa podľa bratislavského vzoru vytvorilo aj v Košiciach Východoslovenské národné divadlo (VND) na družstevnej báze.

Prvou premiérou novej divadelnej scény bola 13. septembra 1924 hra od Jána Chalupku Kocúrkovo (v úprave J. Hanku). Hlavnú postavu čižmára Tesnošila si zahral Jan Škoda (v rokoch 1924-1926 bol režisérom i hercom v činohre VND). Družstvo VND vymenovalo za riaditeľa nového divadla českého režiséra Josefa Hurta. Vybudoval činohru a operetu. Hurt po dvoch rokoch pre neriešiteľné finančné problémy odstúpil (v roku 1945 ho nacisti pre ukrývanie partizánov popravili). Vo vedení divadla sa vystriedalo niekoľko ďalších českých osobností: Oto Alferi – zmluvu na vedenie divadla podpísal na tri roky, pre finančné ťažkosti sa v roku 1928 funkcie vzdal. Nasledoval Otakar Novák, jeho problémy s financiami a nedostatkom obecenstva dohnali k samovražde.

Ďalšími riaditeľmi boli otec Karol Želenský a jeho syn Drahoš Želenský. Ani im sa zámer umelecky a finančne stabilizovať divadlo nepodaril. Z hospodárskych príčin sa v roku 1930 oba súbory rozpadli. Po zániku VND nebol v meste stály profesionálny súbor. V budove Mestského divadla striedavo hosťovali súbory olomouckého divadla a SND z Bratislavy. Obnoviť činnosť VND sa po šiestich rokoch podarilo Antonínovi Drašarovi. V roku 1937 bolo divadlo otvorené ako samostatná filiálka bratislavského SND. V roku 1938 však Košice na základe prvej Viedenskej arbitráže pripadli Maďarsku a slovenské divadlo prestalo existovať.

Činnosť divadla obnovili po vojne

K opätovnému založeniu Východoslovenského národného divadla došlo v roku 1945 po skončení 2. svetovej vojny. V auguste toho roku prišiel do Košíc režisér Janko Borodáč. Spolu s manželkou a pár nadšencami vytvorili slovenské a realistické divadlo. Nebránili sa však ani spolupráci s českými umelcami. V divadle pôsobili na hosťovačkách choreografi: Rudolf Macharovský (šéf baletu SND 1946-1948, 1948-1955 šéf baletu VND), Stanislav Remar (1947-1948 a 1955-1969 šéf baletu VND), dirigenti: Josef Vincourek (1958-1963 dirigent a šéf opery ŠD), Juraj V. Schöffer (1924-1927 šéf spevohry VND, 1947-1948 dirigent opery ŠD), Josef Bartl (1952-1956 šéf opery ŠD) a mnohí ďalší. Borodáč sa stal aj prvým povojnovým riaditeľom VND. Okrem činohry sa začala budovať opera, opereta aj balet (s tým však boli najväčšie ťažkosti).

Prvú premiéru mala znovuotvorená činohra VND 15. septembra 1945 (hrala sa hra Ivana Stodolu Marína Havranová). Operný súbor sa po prvý raz predviedol operetou Oskara Nedbala Poľská krv 6. októbra 1945. Prvý premiérový baletný večer bol v Košiciach až v roku 1947.

Od sezóny 1946-1947 malo divadlo názov Národné divadlo v Košiciach, v roku 1955 bolo premenované na Štátne divadlo (ŠD) Košice. V januári 1996 ŠD pod pomenovaním Divadlo Janka Borodáča pokusne zlúčili s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove. Týmto spojením vzniklo Východoslovenské divadlo. V októbri toho istého roku bolo premenované na Východoslovenské štátne divadlo v Košiciach. V júli 1999 získali obe divadlá opäť samostatnosť a košická scéna sa vrátila k názvu Štátne divadlo Košice.

Prezident: Udržateľné riešenie vojny na Ukrajine je nemožné bez Európy

Pellegrini sa počas záverečného dňa 61. ročníka MSC stretol s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom aj zástupcami spoločnosti Meta.

,aktualizované 

- Okolie Neapolu zasiahla v nedeľu séria slabších avšak citeľných zemetrasení. Najsilnejší z otrasov mal magnitúdu 3,9, informuje agentúra DPA na základe údajov talianskeho Národného ústavu geológie a vulkanológie (INGV).

- Najmenej osem obetí si vyžiadali záplavy na stredovýchode Spojených štátov, ktoré vyvolali prívalové dažde. Sever USA zasa sužujú silné mrazy a v niektorých regiónoch juhovýchodných štátov vydali miestne úrady výstrahy pred tornádami.

- Rozhovory o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gaze a výmene izraelských rukojemníkov za uväznených Palestínčanov budú pokračovať nasledujúci týždeň na utajovanom mieste.

- Futbalisti TSG 1899 Hoffenheim získali v 21. kole Bundesligy cenné tri body v boji o zotrvanie medzi nemeckou elitou, na trávniku Werderu Brémy vyhrali 3:1. V neúplnej tabuľke zostali s 21 bodmi na 15. mieste, čím by sa vyhli na konci sezóny baráži.

- Desaťtisíce ľudí protestovali v Berlíne proti krajnej pravici. Organizátori odhadli účasť na 38.000, kým podľa polície na protest na námestí Bebelplatz prišlo okolo 30.000 ľudí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Policajti z Dolného Kubína žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 16-ročnom Rolandovi Mistríkovi prechodne žijúcom v Dolnom Kubíne. Nezvestný je od soboty (15. 2.). Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- V dôsledku dronového útoku ruských síl zostalo viac ako 100.000 ľudí v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bez kúrenia. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obvinil Kremeľ, že útok na tamojšiu tepelnú elektráreň bol úmyselný.

- Jedenásť profesionálnych hasičov zo Žiliny a Rajca s piatimi kusmi techniky zasahovalo v nedeľu predpoludním pri požiari strechy rodinného domu v obci Poluvsie v Žilinskom okrese.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do 2. kola štvorhry na turnaji WTA v Dubaji. Šiestu nasadenú taiwansko-ruskú dvojicu Chao-Čchi Čchan, Veronika Kudermetovová zdolali 6:4, 6:2.

- Na Martinských holiach zomrel v nedeľu po kolapse 48-ročný slovenský turista. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- V noci na nedeľu namerali v Oravskej Polhore mínus 17 stupňov Celzia V ďalších dňoch nočné mrazy v priemere zosilnejú. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

- Ruská exilová opozičná aktivistka Julija Navaľná vyzvala v nedeľu svojich priaznivcov, aby bojovali za slobodné Rusko. Vyjadrila sa tak pri príležitosti prvého výročia smrti svojho manžela a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

- V obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota bolo nájdené telo 16-ročného mladíka so strelným poranením hlavy bez známok života.

- Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon, napísal americký prezident Donald Trump na platforme X odkazujúc na citát francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte.

- Najviac zarábajú na Slovensku zamestnanci súkromných zahraničných firiem, a to v priemere 1900 eur mesačne v hrubom.

- Policajná naháňačka, ku ktorej došlo v českom meste Kralupy nad Vltavou, sa skončila tragicky. Zahynul pri nej celoštátne hľadaný muž, informuje TASR podľa správy servera novinky.cz.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pricestoval do Izraela, čím začal svoje plánované blízkovýchodné turné.

- Stovky ľudí sa zišli na pokojnej demonštrácii v čase konania Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v metropole nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

- Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Európa sa musí chopiť "väčšej úlohy" v rámci NATO a spolupracovať s USA na "zaistení budúcnosti Ukrajiny".