Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Kultúra

Krásy Slovenska pripomínajú iniciátora vzniku časopisu M. Janošku

Ilustračná snímka. Foto: TASR / Pavol Ďurčo

Časopis vznikol pred 95. rokmi.

Bratislava 21. januára (TASR) -Prvé tohoročné dvojčíslo časopisu Krásy Slovenska, časopisu Klubu slovenských turistov, prináša na vstupných stranách obrazovo-textovú reportáž o „zrode časopisu Krásy Slovenska“. Časopis vznikol pred 95-imi rokmi (1921) v Liptovskom Mikuláši a iniciátorom jeho založenia bol známy kultúrny pracovník Miloš Janoška (1884-1963). A tak reportáž je súčasne vzdaním holdu tomuto priekopníkovi a popularizátorovi slovenskej turistiky.

Nasledujúcim materiálom je rozhovor s Ladislavom Khandlom, profesionálnym organizátorom a metodikom táborníctva a kmeňovým autorom časopisu.

Nosná rubrika každého čísla Ľudová kultúra je tentoraz venovaná Rajeckej doline, od prírodných zvláštností, svojského spôsobu života obyvateľov regiónu, až po „nevšedné pútnické miesta“.

„Neobyčajné príbehy obyčajných vecí“ - to je názov popularizačnej recenzie Petra Marákyho o novej výstave etnologického charakteru v Slovenskom banskom múzeu v Starom zámku v Banskej Štiavnici.

Už vyše päť rokov trvajúca literárno-zemepisná rubrika Túry do literatúry čitateľa najskôr zavedie do obcí v Štúrovom kraji pod Rokošom, s návratom k Váhu a podjavorinského kraja, s finálnou lokalitou v Čachticiach.

Keďže sme uprostred zimy, časopis v obrazovo-textovej reportáži uvádza aj „tipy na lyžovanie“, ktorými sú „Martinský areál bežeckého lyžovania“ a kopce Čiernej hory, ktorá je známa aj pod ľudovým názvom Strážkyňa Ružína.

V rubrike Hrady číslo popularizuje hrad Lednicu, v rubrike Chaty chatu pod Chlebom a v rubrike Kúpele históriu vodoliečebných novoveských kúpeľov v regióne Spiša.

Známy autor prírodopisných tém Ivan Kňaze tentoraz zameral pero i fotoaparát na život nášho rysa, a to v nefalšovanom zimnom období, kedy sa odohráva aj rysia ruja.

Spomienkovú reportáž, ilustrovanú bohatým obrazovým materiálom Návrat na Kryštálovú horu, napísal Lukáš Vlček. Kryštálová hora je stolová hora vo Venezuele, v jazyku domorodcov sa volá Roraima, čiže „hora v oblakoch, kde sa rodí všetka voda Zeme“ a kde naši jaskyniari pred niekoľkými rokmi objavili neznámy jaskynný systém.

Reportáž z centra našej najznámejšej prírodnej lokality - Vysokých Tatier, so zameraním na vznik a históriu „Štrbskej zubačky“, napísal Ivan Bohuš mladší.

Do rubriky Naši susedia v čísle prispel Jakub Hloušek, ktorý v českom origináli pozýva milovníkov kultúrno-historickej turistiky do zámku vo Veselí na Morave a jeho parku.