Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. január 2025Meniny má Bohuš
< sekcia Kultúra

Dunajský Limes do Zoznamu UNESCO zatiaľ zapísaný nebol

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

. Predloženiu nominácie predchádzala 14 ročná spolupráca partnerských inštitúcií zo zaintereseovaných krajín.

Bratislava 26. júla (TASR) – Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zatiaľ ôsmy slovenský zápis nepribudol. Dôvodom sú zmeny v pôvodnej nominácii „Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes" po jednostrannom odstúpení Maďarska z pôvodného projektu. Na pondelkovom online rokovaní Výboru pre svetové dedičstvo (WHC) padlo rozhodnutie, že novú skutočnosť posúdi pracovná skupina.

Maďarská vláda vysvetlila svoje odstúpenie necelé dva mesiace pred rokovaním WHC záujmom, aby bol Dunajský Limes zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako celok, v participácii s ďalšími krajinami, ktorých sa sústava pamiatok týka.

Rakúsko, Nemecko a Slovensko po odstúpení Maďarska na začiatku júna malo naďalej snahu prerokovať spoločný projekt a predložilo na zápis sústavu Dunajský Limes – západná časť, zahrňujúcu 77 pamiatok rímskeho hraničného systému od bavorského Bad Göggingu po Ižu na Slovensku. Tieto krajiny deklarovali, že v najbližších rokoch by mala byť predložená nominácia na projekt Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes – východná časť, ktorá by prezentovala rímske pamiatky v povodí Dunaja v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku a Rumunsku.

Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla ICOMOS, zaoberajúca sa ochranou kultúrneho dedičstva počas rokovania skonštatovala, že úpravy, ktoré nastali v projekte sú natoľko výrazné, že sa na zmenenú nomináciu nemôže vzťahovať pôvodné odporúčanie na zápis.

Zástupcovia Rakúska, vyjadrujúci sa aj za Nemecko a Slovensko, upozornili, že univerzálnu hodnotu a jedinečnosť pamiatok v predloženej nominácii neznižuje redukovaný počet nominantských krajín. Podporu vyjadrili aj Španielsko, Bosna a Hercegovina či Etiópia, ktoré sa pýtali, či aj zmenený projekt nemá univerzálnu hodnotu svetového dedičstva. Predstavitelia ICOMOS to nespochybňovali, zdôrazňovali však, že každý projekt je potrebné hodnotiť samostatne a špecificky a projekt ktorý sa uchádza o zápis de facto hodnotený nebol.

Viaceré krajiny upozornili, že ide bezprecedentnú situáciu, a precedentom je i odstúpenie krajiny z pôvodnej spoločnej nominácie potom, čo ICOMOS vydal hodnotenie nominačného projektu. Právny expert na rokovaní potvrdil, že doterajšie smernice a pravidlá takúto situáciu neriešia.

Na návrh Číny preto vytvorili pracovnú skupinu i so zastúpením nominantských krajín, ktorá má celú situáciu zhodnotiť v nasledujúcich dňoch a jej výstup má byť podkladom pre rozhodnutie výboru do konca 44. rokovania WHC, ktoré sa končí 31. júla.

Pôvodný nominačný projekt predložili Rakúsko, Nemecko, Slovensko a Maďarsko 1. februára 2018 Centru svetového dedičstva UNESCO v Paríži. Nominačná dokumentácia v rozsahu 2300 strán zahŕňala 98 pamiatok (zložených z celkovo 164 komponentov) situovaných pozdĺž 1500 km dlhého severného úseku hraníc Rímskej ríše na rieke Dunaj – od bavorského Bad Göggingu až po Kölked na maďarsko-chorvátskej hranici. Predloženiu nominácie predchádzala 14 ročná spolupráca partnerských inštitúcií zo zaintereseovaných krajín.

Fico predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR, je otvorený diskusii

V rámci zmien sa tiež navrhuje, že SR bude uznávať len pohlavie muža a ženy. Zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by zároveň mohli adoptovať dieťa len manželia.

- Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdôraznil trvalú zodpovednosť Nemecka za holokaust. Zároveň odmietol akékoľvek zľahčovanie zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

- Sýrske militantné skupiny zabili najmenej 39 ľudí podľa všetkého z pomsty voči bývalému režimu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

- Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu (PZP) klesol na približne 56 %. Ale jeho odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov.

- Osem izraelských rukojemníkov, ktorých mali prepustiť počas prvej fázy dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, je mŕtvych. Oznámil to hovorca izraelskej vlády David Mencer.

- Európska komisia (EK) navrhla balík núdzovej pomoci vo výške 30 miliónov eur na podporu Moldavska a regiónu Podnestersko pri riešení závažnej energetickej krízy.

- Leteckí záchranári z Popradu previezli popoludní z lyžiarskeho strediska Jasná do nemocnice v Liptovskom Mikuláši zranenú 22-ročnú snowboardistku.

- Vláda v Kodani v pondelok predstavila viacero návrhov zameraných na boj proti rasizmu a proti diskriminácii, ktoré v Dánsku zažívajú obyvatelia ostrovného Grónska.

- Britský kráľ Karol III. navštívil Židovské komunitné centrum (JCC) v Krakove, kde sa stretol preživšími holokaustu a miestnymi dobrovoľníkmi.

- Rusko je naďalej otvorené komunikácii so Spojenými štátmi na úrovni prezidentov, zatiaľ ale nedostalo žiadne návrhy o tejto veci zo strany Washingtonu, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Po poškodení ďalšieho optického kábla v Baltskom mori vyzval litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys na prehodnotenie súčasných pravidiel plavby, a to predovšetkým pri používaní kotiev.

- Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva štátne inštitúcie, aby sprísnili kybernetickú ochranu svojich informačných systémov a ochranu uložených dát v súvislosti s hrozbou ďalších kybernetických útokov.

- Opozícia má naďalej obavy, že Slovenská informačná služba (SIS) bola zneužitá koalíciou. Hovorí o tom, že na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sa nedozvedela nič nové.

- Mestská polícia (MsP) Bratislava neeviduje oznamy týkajúce sa maskovanej skupiny, ktorá sa prezentuje neonacistickými symbolmi a heslami a mala napádať ľudí v Bratislave.

- Turecké úrady zadržali už 19 ľudí v rámci vyšetrovania minulotýždňového požiaru v hoteli v lyžiarskom stredisku Kartalkaya na severozápade Turecka, ktorý si vyžiadal 78 životov.

- Prezidentské voľby v Bielorusku boli podľa českého prezidenta Petra Pavla výsmechom a ich cieľom bolo umlčať disent.

- Vedenie brazílskeho futbalového klubu Santos FC dolaďuje detaily príchodu 32-ročného útočníka Neymara zo saudskoarabského Al-Hilalu. Brazílčan by sa tak vrátil do tímu, kde naštartoval svoju profesionálnu kariéru.

- Luis de la Fuente povedie futbalistov Španielska až do roku 2028. Španielska futbalová federácia (RFEF) predĺžila spoluprácu so 63-ročným hlavným trénerom národného tímu, ktorý reprezentáciu doviedol k triumfu na letných ME v Nemecku.

- Britská vláda podporila projekt futbalového klubu Manchestru United na zmodernizovanie ich domovského stánku Old Trafford. Ambíciou je rozšírenie kapacity na 87-tisíc miest alebo postavenie nového štadióna pre 100-tisíc fanúšikov.

- K vážnej dopravnej nehode došlo v Banskej Bystrici, kde 27-ročnú chodkyňu prechádzajúcu cez riadne vyznačený priechod pre chodcov zrazilo auto. Bola pod vplyvom alkoholu, dychová skúška u 28-ročnej vodičky osobného vozidla skončila s negatívnym výsledkom.