Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 18. máj 2025Meniny má Viola
< sekcia Kultúra

Autor portrétu Mony Lisy Leonardo da Vinci sa narodil pred 570 rokmi

Na archívnej snímke z 2. mája 2019 si návštevníci prezerajú portrét renesančného génia Leonarda da Vinci na výstave pri príležitosti 500. výročia da Vinciho smrti v Ríme. Foto: TASR/AP

Už v detstve sa u neho prejavilo nadanie na kresbu a maľovanie. Keď mal 15 rokov, otec poslal mladého Leonarda na štúdiá umenia do Florencie.

Vinci/Bratislava 15. apríla (TASR) - Leonardo da Vinci sa považuje za najkreatívnejšieho génia v dejinách ľudstva. Umelec sa stal známy nielen vďaka svojim majstrovským obrazom ako Posledná večera či Mona Lisa, ale bol tiež uznávaným tvorcom mnohých vynálezov, ktoré predbehli čas, keď pomohol výrazne posunúť anatómiu, astronómiu a stavebníctvo. Jeho odkaz a genialita ovplyvnila generácie mnohých umelcov i učencov a fascinujú podnes.

Od narodenia Leonarda da Vinciho, svetoznámeho a legendami opradeného talianskeho renesančného maliara, architekta, vynálezcu, matematika a astronóma, uplynie v piatok 15. apríla 570 rokov.

Leonardo di ser Piero da Vinci sa narodil 15. apríla 1452 v talianskom mestečku Vinci, ležiacom neďaleko Florencie. Bol nemanželským synom Piera da Vinci, mladého právnika a Cateriny, sedliackeho dievčaťa.
Na archívnej snímke z 20. októbra 2019 novinár počas návštevy výstavy Leonarda da Vinciho v parížskom múzeu Louvre.
Foto: TASR/AP

Už v detstve sa u neho prejavilo nadanie na kresbu a maľovanie. Keď mal 15 rokov, otec poslal mladého Leonarda na štúdiá umenia do Florencie. Okolo roku 1466 sa stal učňom u známeho renesančného maliara Andrea del Verrocchia, ktorý bol jeho talentom unesený. Leonardo da Vinci spolupracoval najskôr so svojim učiteľom, ale neskôr si založil vlastný ateliér.

V roku 1482 odišiel do Milána, kde namaľoval nástennú maľbu Ultima Cena (Posledná večera, 1495-1497), ktorá sa považuje za najväčšie výtvarné dielo na svete. V roku 1503 začal vo Florencii pracovať nad svojim ďalším impozantným dielom La Gioconda (Mona Lisa). Portrét Mony Lisy, ktorý bol dokončený pravdepodobne okolo roku 1506, patrí medzi najznámejšie a najslávnejšie obrazy na svete. Svojou popularitou prevyšuje všetky ostatné a žiadne iné dielo nie je predmetom tak hlbokého obdivu i zvedavosti zároveň.
Na archívnej snímke zo 6. júla 2020 si návštevníci fotografujú obraz Mona Líza od Leonarda da Vinciho počas znovuotvorenia múzea Louvre v Paríži.
Foto: TASR/AP

Po návrate do Milána v roku 1506 sa Leonardo da Vinci okrem maľovania venoval poznávaniu anatómie ľudského tela, pričom na svoj výskum využíval aj pitvu. Už pred tým ho zaujali rôzne konštrukcie vojenských vynálezov a známe boli jeho pokusy o zostrojenie lietajúceho a obrneného stroja či ponorky. Zanechal množstvo rôznych skíc, plánov a vynálezov, ktoré sa realizovali až o niekoľko storočí neskôr. Išlo napríklad o lodnú skrutku, rogalo, padák alebo potápačský skafander.

V roku 1516 prijal pozvanie francúzskeho kráľa Františka I., známeho podporovateľa umenia, ktorý mu udelil titul kráľovského maliara. Leonardo da Vinci sa usídlil na zámku Clos Lucé pri mestečku Amboise, kde žil až do svojej smrti. Slávny maliar, geniálny vedec a vynálezca zomrel 2. mája 1519. Podľa poslednej vôle bol pochovaný v kostole sv. Florentína v Amboise.
Na archívnej snímke z 3. júna 2020 novinári si pozerajú obrazy Zvestovanie (vpravo) a Klaňanie troch kráľov od renesančného umelca Leonarda da Vinciho v galérii Uffizi počas novinárskej prehliadky v deň jej znovuotvorenia pre verejnosť vo Florencii.
Foto: TASR/AP

Francúzsky maliar Jean Auguste Dominique Ingres zobrazil da Vinciho skon v spoločnosti kráľa Františka I. v maľbe Francois I recoit les derniers soupirs de Leonard de Vinci (Posledný výdych Leonarda da Vinci) z roku 1818.

PS chce ísť do volieb samostatne, spájanie s inými stranami neplánuje

Šimečka zároveň kritizoval súčasnú vládu, myslí si, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už nie je spôsobilý vládnuť.

- Irán je pripravený obnoviť dôveru európskych mocností, ktoré zvažujú opätovné uvalenie sankcií na Teherán pre jeho jadrový program, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet.

- Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci. V Katare sa v sobotu začalo nové kolo rokovaní o prímerí, pričom palestínske militantné hnutie Hamas podľa BBC navrhlo prepustenie rukojemníkov.

- Referendovú otázku o neuplatňovaní sankcií voči Rusku by mal určite posúdiť Ústavný súd (ÚS) SR. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.

- Pápež Lev XIV. zostúpil spolu s patriarchami východných cirkví za zborového spevu „Tu es Petrus“ (Ty si Peter) k hrobu svätého Petra vo vatikánskej bazilike. V nedeľu predpoludním sa tým začala slávnostná inaugurácia nového rímskeho pontifika, informuje TASR.

- Voliči v Portugalsku v nedeľu hlasujú v tretích parlamentných voľbách za tri roky. Podľa agentúry AFP sa očakáva víťazstvo Demokratickej Aliancie (AD) premiéra Luísa Montenegra, avšak bez väčšiny v parlamente, píše TASR.

- Pravidelné testovanie je najdôležitejším krokom k prevencii aj včasnej liečbe sexuálne prenosných ochorení. Poukázalo na to občianske združenie (OZ) HIV/AIDS Slovensko, ktoré sa zapája do iniciatívy Európsky týždeň testovania (19. - 26. 5.).

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Vysoká prehra 0:7 s favorizovanou Kanadou podľa hlavného trénera Vladimíra Országha odzrkadľuje obrovský rozdiel v kvalite medzi zámorským gigantom a slovenským výberom.

- Britský premiér Keir Starmer plánuje v najbližších dňoch podpísať s Európskou úniou (EÚ) novú dohodu o obnove vzájomných vzťahov, oznámila kancelária premiéra. Starmer sa viac ako päť rokov po brexite v pondelok v Londýne stretne s predstaviteľmi EÚ.

- Nočný letecký útok Izraelu na tábor pre vysídlené osoby v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy zabil najmenej 24 ľudí, uviedlo v nedeľu palestínske ministerstvo zdravotníctva.

- Víťazom 69. ročníka finále piesňovej súťaže Eurovízia za rok 2025 sa stal rakúsky spevák JJ s popovo opernou skladbou „Wasted Love“. Na druhom mieste skončila izraelská speváčka Juval Rafaelová, tretie miesto obsadil Estónec Tommy Cash.

- Loď mexického námorníctva v americkom meste New York v sobotu v noci narazila do Brooklynského mosta. Pri incidente utrpelo zranenia najmenej 22 ľudí, z toho traja sú v kritickom stave.

- V Poľsku sa v nedeľu o 7.00 h začalo prvé kolo prezidentských volieb, v ktorých voliči rozhodujú o nástupcovi dosluhujúceho prezidenta Andrzeja Dudu. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR.

- V Rumunsku sa v nedeľu začalo druhé kolo prezidentských volieb, do ktorého postúpili líder krajne pravicovej Aliancie za zjednotenie Rumunov (AUR) George Simion a proeurópsky primátor Bukurešti Nicušor Dan, ktorý kandiduje ako nezávislý.

- Hokejisti Dánska vyhrali v zápase B-skupiny MS v Herningu nad Nórskom 6:3.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom piatom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Kanadou 0:7.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom piatom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Kanadou po 2. tretine 0:5.