Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Kultúra

Verejnosť môže rozhodnúť, ktoré z diel Majstra Pavla obnovia

Na snímke vrcholné dielo Majstra Pavla z Levoče, najvyšší gotický oltár na svete s výškou 18, 62 metra v Bazilike svätého Jakuba v Levoči 17. februára 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Do hlasovania sú zaradené diela, ktoré sa nachádzajú v rôznych lokalitách Spiša a Šariša. Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku.

Levoča 16. februára (TASR) – Slovensko si v tomto roku pripomína 500. výročie inštalácie oltára Majstra Pavla z Levoče. Za jedno z deviatich diel z jeho dielne môže verejnosť hlasovať prostredníctvom projektu Poklady môjho srdca, ktorý realizuje Nadácia VÚB. Dielo, ktoré bude mať najväčší počet hlasov, získa finančné prostriedky na jeho obnovu.

Do hlasovania sú zaradené diela, ktoré sa nachádzajú v rôznych lokalitách Spiša a Šariša. Medzi kandidátmi sú tri diela z Levoče. Ide o súsošie sv. Anny Samotretej v Bazilike sv. Jakuba či sochu Panny Márie, ktorej originál sa nachádza v Spišskom múzeu. Tretím dielom je kronika Konráda Sperfogla, ktorá je dokladom stredovekej kronikárskej tvorby a cenným zdrojom informácií o Majstrovi Pavlovi.

Z Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi pochádza súsošie Kalvárie, ktoré kedysi zdobilo víťazný oblúk. Verejnosť môže hlasovať aj za sochu sv. Márie Magdalény v obci Stratená v Rožňavskom okrese, sochy ukrižovaného Krista v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa a v Lipanoch či za sochu sv. Michala Archanjela v Prešove. Zoznam diel uzatvára súsošie Malá Kalvária v Bardejove, ktoré je považované za posledné dielo Majstra Pavla. Verejnosť môže na internetovej stránke nadácie hlasovať do konca februára.

Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku. Jeho diela patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Tým najslávnejším je hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba v Levoči dokončený v roku 1517, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na svete. Od roku 2009 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ako sa uvádza na internetovej stránke nadácie banky, známe sú aj jeho monumentálne oltáre v Banskej Bystrici a Lipanoch. Popri nich sú najmä v chrámov a zbierkach múzeí a galérií zachované ďalšie práce.