Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Kultúra

Jozef Ignác Bajza sa usiloval o vzostup národného povedomia

Jozef Ignác Bajza. Foto: www.zenskyweb.sk

Svojím úsilím o časomerný verš sa zaradil k priekopníkom klasicistických tendencií a podnetne zasiahol do vývinu slovenskej poézie na prelome 18. a 19. storočia.

Predmier/Bratislava 5. marca (TASR) – Dnes uplynie 260 rokov od narodenia katolíckeho kňaza, obrodeneckého spisovateľa a autora satír a epigramov Jozefa Ignáca Bajzu.

Svojím úsilím o časomerný verš sa zaradil k priekopníkom klasicistických tendencií a podnetne zasiahol do vývinu slovenskej poézie na prelome 18. a 19. storočia. Viedol spor s Antonom Bernolákom a Jurajom Fándlym o prvenstvo v uvádzaní slovenčiny do literatúry. Vášnivý stúpenec i propagátor cirkevných a spoločenských reforiem panovníka Jozefa II. je autorom prvého slovenského románu René mládenca príhody a skúsenosti (René mláďenca príhodi a skúsenosťi, 1783/1784). Známa je tiež jeho zbierka veršov Slovenské dvojnásobné epigrammatá jednako-konco-hlasné a zvuko-mírné (1794).

Jozef Ignác Bajza sa narodil 5. marca 1755 v Predmieri. V rokoch 1777-1780 študoval teológiu na viedenskom Pázmáneu, kde sa dostal pod vplyv tzv. viedenskej školy náboženských a cirkevných reformátorov. Po vysviacke za kňaza v roku 1780 pôsobil ako kaplán v Trnave a Ostrihome. V roku 1783 nastúpil na faru do Dolného Dubového. Tam počas dvadsaťdvaročného pôsobenia napísal a vydal takmer všetky svoje literárne diela. Dolnodubovská fara bola však aj svedkom Bajzových zápasov so svetskou a cirkevnou vrchnosťou. Bol známy prchkou a výbušnou povahou, pre ktorú sa dostal do sporov o slovenčinu s Antonom Bernolákom a Jurajom Fándlym i do konfliktu s vacovským biskupom barónom Imrichom Perényim. Z Dolného Dubového odišiel v roku 1805 do Prietrže pri Senici, kde pôsobil do roku 1815. Jeho poslednou pastoračnou stanicou boli Zbehy pri Nitre.

Vo svojej tvorbe venoval Bajza veľký priestor úvahám o osude slovenského jazyka. Podľa vlastných slov bol prvým, kto "ke knihám slováckým led lámal". Svoju predstavu slovenčiny však prezentoval len v literárnych textoch bez toho, aby ju teoreticky odôvodnil. Bernolákovci ju odmietali akceptovať a ich dlhodobé vzájomné spory sú známe ako tzv. bernolákovské polemiky.

Jozefovi Ignácovi Bajzovi patrí prvenstvo v zavádzaní nových literárnych žánrov a tém do našej literatúry. Jeho prvú zbierku epigramov Rozličných veršuv knižka prvňa (1782) bratislavský cenzor odmietol dať vytlačiť. Cirkevné kruhy pohoršili epigramy, v ktorých spisovateľ ostro kritizoval úradníkov - byrokratov, parazitický spôsob života šľachty a hlavne neporiadky v cirkvi. Tento neúspech však Bajzu neodradil. Roku 1783 vydal 1. časť románu René mládenca príhody a skúsenosti. Viedenská cenzúra súhlasila s vydaním už 11. novembra 1782, domácu cenzúru Bajza zjavne obišiel a zásah cirkevnej cenzúry prišiel neskoro. V 1. zväzku prežíva hlavný hrdina na ceste z Benátok do Tripolisu rad podivuhodných dobrodružstiev. Tlač 2. časti románu cirkevná cenzúra zastavila najmä pre autorovu kritiku neporiadkov v kláštoroch, Bajza bol za ich zrušenie a proti celibátu. V tomto prvom slovenskom románe sa Jozef Ignác Bajza pokúsil o uplatnenie spisovnej slovenčiny v umeleckej literatúre. Jeho jazyk však nevychádzal z vtedajších gramatických zásad a vyvolal kritiku bernolákovcov. V roku 1794 vyšli Bajzove Slovenské dvojnásobné epigrammatá jednako-konco-hlasné a zvuko-mírné v dvoch zväzkoch. Juraj Fándly a Anton Bernolák túto knihu označili za "sedlácke veršovníctvo" a umeleckú hodnotu priznávajú iba jeho časomerným veršom. K posledným prácam svojského spisovateľa patrí zbierka poviedok, anekdot a hádaniek Veselé učinki a rečení (1795), ktorá obsahuje päťsto preložených i pôvodných humorných a satirických poviedok, a päťzväzkový súpis vlastných kázní vo veršoch s názvom Kresťanské katolícke náboženstvo (1789-1796).

Záujem o slovenský jazyk a literatúru si Jozef Ignác Bajza zachoval až do konca svojho života. Keď sa v roku 1834 zakladatelia Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej na neho obrátili so žiadosťou o spoluprácu, členstvo síce neprijal, ale poslal spolku finančnú podporu na almanach a zo srdca im zaželal úspech.

Jozef Ignác Bajza zomrel 1. decembra 1836 v Bratislave. Jeho telesné pozostatky uložili do krypty bratislavského Dómu sv. Martina. Zanechal značný majetok, ktorý odkázal na dobročinné cirkevné ciele.

Bude oblačno, na väčšine územia prehánky

Teploty 10 až 15 stupňov Celzia.

- Irán v nedeľu predstavil novú balistickú raketu na tuhé palivo s doletom 1200 kilometrov.

- Najmenej deväť ľudí prišlo o život a 70 bolo ošetrených v nemocnici po tom, čo náhla búrka so silným vetrom spôsobila prevrátenie lodí s turistami na rieke Wu-ťiang v meste Čchien-si v provincii Kuej-čou ležiacej na juhozápade Číny.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.