Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Mesiac fotografie predstaví záverečnú časť Dejín európskej fotografie

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Podujatie sa tradične bude konať počas celého novembra.

Bratislava 18. septembra (TASR) – Organizátori 26. ročníka medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave už majú pripravený jeho program. Podujatie sa tradične bude konať počas celého novembra.

"Tento ročník sa sústredí na dve protikladné línie súčasnej fotografie za posledných 30 rokov, na jej neokonceptuálny a naratívny prúd. Zvláštnu skupinu výstav vytvoria sprievodné expozície k vydaniu posledného dielu knihy Dejiny európskej fotografie 20. storočia. Tá v anglickom jazyku je najrozsiahlejším výskumným a publikačným počinom organizátorov festivalu a vzniká v spolupráci s ďalšími odborníkmi na fotografiu z 36 krajín. Jej krst sa slávnostne uskutoční vo viedenskej Albertine a Slovenskej národnej galérii v Bratislave za účasti všetkých európskych autorov," prezrádza Dorota Holubová z organizačného výboru podujatia.

V roku 2011 občianske združenie FOTOFO uviedlo prvý diel encyklopédie Dejiny európskej fotografie 1900-1938, v roku 2014 druhú časť za obdobie rokov 1939-1969, tretí a zároveň posledný diel mapuje históriu fotografie od roku 1970 do 2000. Tento veľký projekt sa zameriava nielen na fotografiu v západných veľmociach, ale aj na krajiny strednej a východnej Európy od Albánska až po Ukrajinu, čo doteraz bolo všeobecne veľmi málo známe. Tým sa stáva prvou a zároveň jedinou publikáciou svojho druhu na svete.

Po ročnej prestávke na festivale opäť otvoria tri dôležité výstavy v Kunsthalle, v centre Bratislavy. K najvýznamnejším autorom patrí súčasný španielsky fotograf Chema Madoz. Vo svete sa preslávil najmä čiernobielymi surreálnymi fotografiami predmetov, ktoré vytvoril s veľkou dávkou dôvtipu. Zo Srbska príde výstava súkromných fotografií komunistického politika Josipa Brosa Tita. Na kolektívnej prezentácii z archívu Farm Security Administration: FSA (Poľnohospodárska zabezpečovacia správa) sa podieľajú desiatky významných fotografov dokumentujúcich život na americkom vidieku a v meste po hospodárskej kríze v rokoch 1935-1942. Autori zachytili portréty ľudí a ich ťažké životné podmienky, problémy s bývaním a migráciou za prácou. K najznámejším z nich patria Carl Mydans, Walker Evans, Marion Post Wolcottová a Dorothea Langeová, ktorej snímka Migrujúca matka z roku 1936 sa stala oficiálnou ikonou projektu.

V Stredoeurópskom dome fotografie budú dve výstavy: mexickej fotografky Flor Garduňo a francúzskej autorky Tatiany Lecomte. Tá získala cenu Európskeho mesiaca fotografie, ktorá sa v Luxemburgu udeľuje každé dva roky. Zo svetovej fotografie bude po druhý raz výstava z najobsiahlejšej medzinárodnej fotografickej súťaže Sony World Photo Awards 2016, tentoraz v priestore Galéria Eurovea Expo. Súťaž každoročne prezentuje najlepšie fotografické talenty a odmení profesionálov, amatérov, fotografujúcu mládež a študentov z celého sveta v rôznych fotografických žánroch.

Od roku 2004 je bratislavský Mesiac fotografie súčasťou Európskeho mesiaca fotografie ako spoločné združenie festivalov v Aténach, Budapešti, Paríži, Luxemburgu, Ľubľane a Viedni. Vzájomná spolupráca kurátorov so zastúpením z každého mesta prináša stratégiu spoločných výstav. Tento rok partneri pripravili projekt Looking into Clouds, na ktorom vystavuje viac ako 50 európskych fotografov.