Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia Kultúra

Mestská knižnica v Bratislave vznikla pre 115 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Prvú súkromnú požičovňu kníh v Bratislave zriadil na Hlavnom námestí koncom 18. storočia kníhkupec Jozef Landes.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Vo štvrtok 1. októbra uplynie 115 rokov od založenia Mestskej knižnice (MK) v Bratislave. Počas týchto rokov sa vyprofilovala na kultúrno-informačnú inštitúciu s rozsiahlym knižničným fondom (tvorí ho takmer 260 tisíc kníh a špeciálnych dokumentov) a služieb.

Prvú súkromnú požičovňu kníh v Bratislave zriadil na Hlavnom námestí koncom 18. storočia kníhkupec Jozef Landes. Prvou knižnicou prístupnou verejnosti bola v prvej polovici 19. storočia súkromná šľachtická Apponyiovská bibliotéka. Obsahovala asi 30 tisíc zväzkov.

Situovaná bola v novopostavenej budove vedľa Župného domu (dnes už neexistuje) a slávnostne ju otvorili 13. júna 1827. V cudzine bola známa ako verejná národná knižnica – Public National Library of Pressburg. Po smrti knihovníka Karola Grubera ju mesto odmietlo prevziať do svojej správy, tak ju gróf Apponyi presťahoval do Oponíc. V roku 1892 z nej jeho pravnuk Ľudovít Apponyi odpredal mnohé vzácne exempláre firme Sotheby v Londýne (Veľká Británia). Mnohé zväzky sú však v Oponiciach dodnes.

Vznik bratislavskej Mestskej knižnice súvisel s činnosťou kultúrnych a literárnych spolkov. Jeden z najstarších, Občiansky krúžok (Polgári kör) vznikol v apríli 1848. Jeho cieľom bolo samovzdelávanie svojich členov, preto si založil aj svoju knižnicu. Počas povstania v roku 1848 bola jeho činnosť pozastavená, v roku 1861 ju prevzal Národný krúžok (Nemzeti kör). Knižnicu sprístupnil širšej verejnosti. V roku 1871 sa premenovali na Krúžok pokrokových občanov (Haladó kör). Knižnicu od spolku právne aj hospodársky odčlenili (1894), spolok o ďalšie štyri roky zanikol (1898).

Aby sa knižnica nerozpadla začala knižničná komisia zložená z bývalých členov spolku a mesta bojovať o štátnu a mestskú finančnú podporu. Hlavný inšpektorát múzeí a knižníc vyslal do Bratislavy svojho zástupcu, aby opodstatnenosť tejto požiadavky preskúmal. Ministerstvo kultu knižnici prisľúbilo finančnú pomoc a následne tak urobilo aj mesto. Februárové mestské zastupiteľstvo sa v roku 1900 uznieslo, že knižnicu prevezmú do svojej správy a s podporou mesta a štátu z nej vytvoria veľkú mestskú verejnú knižnicu prístupnú celému bratislavskému občianstvu. Vedúcim knihovníkom sa stal vyštudovaný právnik a novinár dr. Emil Kumlik. Ten vypracoval Knižničný poriadok, ktorý 28. septembra 1900 schválila Knižničná rada. Z neho sa dozvedáme, že knižnica bola otvorená počas všedných dní od 11.00 do 12.30 a popoludní od 16.00 do 19.00 a v nedeľu od 10.00 do 12.00. V knižnici bolo zakázané fajčiť a pľuť.

Mestskú knižnicu v Bratislave slávnostne otvorili 1. októbra 1900. Bola umiestnená v troch malých miestnostiach na prízemí v bývalej stavovskej snemovni (terajšia budova Univerzitnej knižnice na Michalskej ulici č. 1). Oficiálne sa nazývala A Pozsony szabad király Városi Közkönyvtár – Mestská knižnica slobodného kráľovského mesta Bratislavy. Od začiatku zápasila s nedostatkom priestorov. Dočasné tri miestnosti boli vlhké, nehygienické a malé na uloženie približne 5 tisíc zväzkov kníh. Jedna miestnosť slúžila ako čitáreň pre dvadsať ľudí. Pracovali v nej traja zamestnanci. Čoskoro sa o týchto nevyhovujúcich priestoroch začalo písať aj v dennej tlači. Koncom novembra 1900 preto knižnicu opätovne navštívili krajinskí hlavní inšpektori. Pozitívne sa vyjadrili o jej činnosti, ale naliehali na správu mesta, aby ju čo najskôr vhodnejšie umiestnili. Sľúbili, že v budúcnosti budú jej rozvoj všemožne podporovať.

Prvý rok prispel Hlavný inšpektorát múzeí a knižníc na činnosť MK 2000 korunami na nákup kníh a 40.000 korún mimoriadnej subvencie na nákup vnútorného zariadenia (vyplácalo sa v ročných splátkach 4 tisíc korún). Od mesta dostala v roku 1900 8100 korún. Zbierky knižnice sa skladali z knižných fondov zaniknutých knižníc, darov súkromníkov a boli dopĺňané aj nákupom. Z príkazu Ministerstva kultu jej od januára 1901 odovzdávala miestna prokuratúra povinný výtlačok a redakcie bratislavských novín jej takisto posielali zadarmo po jednom výtlačku novín a časopisov.

V októbri 1914 bola v Bratislave založená maďarská kráľovská Alžbetínska univerzita. Vznikla pri nej i univerzitná knižnica (UK), o čo sa zaslúžil knihovník MK dr. Kumlik. Presvedčil mesto, aby darovalo bohaté knižničné fondy MK novozaloženej UK. V tom čase knižnica vlastnila 28.887 zväzkov, univerzitnej knižnici odovzdala 23.715 zväzkov. Riaditeľom UK sa stal dr. Kumlik. Od tej doby mestská knižnica živorila. Zostatok kníh prenášala len z miesta na miesto (istý čas bola aj v Primaciálnom paláci, od 1904). Jej rozvoj hatila aj prvá svetová vojna. Medzi najpriaznivejšie obdobie v histórii Mestskej knižnice patria roky po druhej svetovej vojne.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke

Vo svojej kázni sa pápež obrátil najprv na prítomných kardinálov, keď im po anglicky povedal: „Povolali ste ma, aby som niesol kríž a bol verným správcom.“

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla premiérovi SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

- Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz počas svojej prvej návštevy Bruselu.

- Kapitánom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta vo Švédsku bude Matúš Sukeľ. Asistentmi budú Michal Ivan a Miloš Roman. Po piatkovom dopoludňajšom rozkorčuľovaní o tom informoval tréner Vladimír Országh.

- Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

- Poľský premiér Donald Tusk v piatok informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

- Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v piatok začala vojenská prehliadka pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

- Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili v noci na piatok v druhom zápase 2. kola play off NHL nad Carolinou 3:1.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského portálu Novosti.rs. Obaja pricestovali do ruskej metropoly na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

- Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informuje TASR.

- Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje TASR podľa agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke. Urobí tak deň po tom, čo ho zvolili za nového najvyššieho pontifika katolíckej cirkvi, uviedol vo štvrtok Vatikán.

- V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR s tým, že okolnosti mimoriadnej udalosti sú predmetom vyšetrovania.

- Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) prijal správu o zvolení nového pápeža Leva XIV. s radosťou a hlbokou úctou.

- Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.