Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Na 8. MFF v Ríme získal po prvý raz hlavnú cenu domáci film

Režisér Alberto Fasulo s hlavnou trofejou Foto: TASR/AP

Taliansky dokument Tir režiséra Alberta Fasula získal Zlatého Marka Aurélia.

Rím 17. novembra (TASR) - Zlatého Marka Aurélia, hlavnú trofej z Medzinárodného filmového festivalu v Ríme, ktorého ôsmy ročník vyvrcholil počas víkendu, si odniesol taliansky dokument Tir režiséra Alberta Fasula. Ide o príbeh pedagóga z Balkánu, ktorý sa vzdá svojej profesie s vidinou vyššieho zárobku za volantom kamiónu.

"Neviem, čo presvedčilo porotu. Pravdepodobne to bola vôňa potu, ktorú bolo cítiť z kabínky kamióna," vyhlásil v reakcii tvorca prvej v Ríme tak ocenenej snímky domácej proveniencie.

V súťažnej sekcii prehliadky premietli celkove 18 filmov, viaceré z nich v svetovej alebo medzinárodnej premiére, vrátane noviniek renomovaných tvorcov, Isabel Coixetovej zo Španielska (Another Me), Spika Jonzeho z USA či Takašiho Miikeho z Japonska.

Festivalové akcie prilákali v dňoch 8.-17. novembra podľa odhadov celkove asi 150.000 nadšencov filmového umenia.

Cenu za najlepšie herecké výkony si odniesli Matthew McConaughey za film Jeana-Marca Valléeho s názvom Dallas Buyers Club, ktorá získala aj cenu divákov, ako aj jeho kolegyňa Scarlett Johanssonová za výkon vo filme Her režiséra Spika Jonzeho, v ktorom sa vôbec neobjavila na plátne, pretože v ňom prepožičala hlas počítačovému systému.

Medzinárodná porota pod vedením amerického režiséra, scenáristu a producenta v jednej osobe Jamesa Graya udelila dve ceny za najlepšiu réžiu a technický prínos tvorcom japonského trileru Seventh Code, ktorý nakrútil Kijoši Kurosawa.

Ocenenie pre najlepších začínajúcich hercov získalo celé obsadenie iránskeho súťažného filmu Gass, celovečerného debutu režiséra Kiarasha Asadizadeha.

Špeciálnu cenu poroty získala rumunský film Quod Erat Demonstrandum, ocenenie za najlepší scenár patrí tvorcovi predlohy tureckej snímky Ben O Degilim (I'm not him), ďalšie uznania, vrátane prestížnej ceny Maverick za réžiu pre Tsui Harka putovali do Ázie.