Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Kultúra

Český filozof a disident Milan Šimečka by mal 85 rokov

Český filozof, publicista, humanista, literárny kritik, spisovateľ a disident revoltujúci proti totalite, signatár Charty 77 Milan Šimečka zomrel 24. 9. 1990. Foto: TASR

V novembri 1989 i v nasledujúcich mesiacoch patril medzi hlavných intelektuálnych protagonistov Nežnej revolúcie.

Bohumín/Bratislava 6. marca (TASR) - Český filozof, publicista, humanista, literárny kritik, spisovateľ a disident revoltujúci proti totalite a signatár Charty 77 Milan Šimečka by sa v piatok 6. marca dožil 85 rokov.

Narodil sa v roku 1930 na severnej Morave v Novom Bohumíne (dnes Bohumín) v Čechách. Dlho pôsobil na Slovensku a žil s rodinou v Bratislave.

V roku 1953 vyštudoval českú a ruskú literatúru a filozofiu na Masarykovej univerzite v Brne a potom krátko učil na gymnáziu v Kroměříži v Česku. V Bratislave začínal v roku 1954 ako pedagóg marxistickej filozofie na dvoch fakultách Univerzity Komenského (UK) - lekárskej a farmaceutickej. V roku 1958 prešiel na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Zaoberal sa dejinami filozofie, písal literárne recenzie, kultúrnopolitické a politické eseje.

Od jesene 1967 do februára 1968 bol štipendistom Ústavu európskych dejín v Mainze v Nemeckej spolkovej republike (NSR), kde nadviazal kontakt s intelektuálnymi prúdmi v Európe a kde sa prehĺbil jeho záujem o aktuálnu sociálnu a politickú skutočnosť.

Po návrate domov ho ešte v roku 1968 po kritických vyjadreniach k okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy (august 1968) vylúčili z komunistickej strany a v roku 1970 musel opustiť akademickú pôdu. Až do zatknutia v máji 1981 (vo vyšetrovacej väzbe strávil vyše roka) mohol pracovať len v manuálnych profesiách. Z väzenia sa vrátil s poškodeným zrakom a hlbokou existenciálnou skúsenosťou.

V 60. rokoch 20. storočia stihli u nás ešte vyjsť dve jeho knižné práce Sociálne utópie a utopisti a Kríza utopizmu.

Ako signatár Charty 77 sa Milan Šimečka výrazne angažoval za ľudské práva a občianske slobody. Postupne sa vyprofiloval v jednu z najvýznamnejších a najvplyvnejších osobností disidentského hnutia na Slovensku a v Čechách. V tejto súvislosti sú známe jeho literárne diela, v ktorých sa zaoberal hlavne vzťahom inteligencie a moci a problematikou totality a demokracie. Jeho práce zo 70. a 80. rokov 20. storočia vychádzali knižne v exilových vydavateľstvách, v samizdatoch a v prekladoch do cudzích jazykov. Boli to napríklad eseje Obnovení pořádku, Náš soudruh Winston Smith, zbierka fejtónov Kruhová obrana, odborná publikácia Konec nehybnosti a v spoluautorstve s Miroslavom Kusým vyšli aj publikácie Veľký Brat a Veľká Sestra a Európske skúsenosti s reálnym socializmom.

V novembri 1989 i v nasledujúcich mesiacoch patril Milan Šimečka ako predstaviteľ Verejnosti proti násiliu (VPN) v Bratislave medzi hlavných intelektuálnych protagonistov Nežnej revolúcie. V roku 1990 bol až do svojej smrti (zomrel 24. septembra 1990) poradcom prezidenta ČSFR Václava Havla.

Bol držiteľom niekoľkých literárnych cien, v auguste 1990 mu International Press Institute udelil cenu IPI Press Freedom Award za najlepší článok roka. Prezident ČSFR Václav Havel mu 28. októbra 1991 udelil Rad T.G. Masaryka 1. triedy in memoriam a 1. januára 2000 mu slovenský prezident Rudolf Schuster udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy i memoriam.

Milan Šimečka zomrel 24. septembra 1990 v Prahe vo veku 60 rokov. Rok po jeho smrti jeho priatelia založili Nadácia Milana Šimečku, aby zhromažďovala, podporovala a organizovala ľudí, ktorým je blízky duchovný odkaz Milana Šimečku.

Ministerstvo spustí cez eurofondy projekt na podporu zamestnávania

Navyše, dôjde na tri mesiace aj k preplateniu tzv. mentora, ktorý zaučí nového pracovníka na danej pozícii.

,aktualizované 

- Návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý , no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad militantným hnutím Hamas, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

- Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami.

- Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

- Americký prezident Donald Trump v stredu povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

- Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.

- Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli.

- V súčasnosti sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. Naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini

- Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH).

- Slovenskí vojaci by sa mohli v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach.

- Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s Interom Miami nedočká titulu v Champions Cupe.