Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Kultúra

Slovenské národné múzeum pripravilo výstavu Štýl a móda 60. rokov

Tlačová konferencia Slovenského národného múzea (SNM) pri príležitosti otvorenia výstavy Štýl a móda 60. rokov sa uskutočnila v SNM, Vajanského nábreží v Bratislave.Výstava približuje každodenný život obyvateľov v bývalom Československu šesťdesiatych rokov 20. storočia. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podľa organizátorov to bolo obdobie politického uvoľnenia, čo prinieslo nevídané spestrenie spoločenského a občianskeho života.

Bratislava 31. januára (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) vo svojej hlavnej budove v Bratislave pripravilo novú výstavu s názvom Štýl a móda 60. rokov. Potrvá do 15. septembra a priebežne ju budú dopĺňať rôzne sprievodné podujatia.

"Je to naša ďalšia výstava o živote človeka v minulom storočí v bývalom Československu. Je o kultúre všedného dňa z tejto legendárnej doby, keď sa menil spôsob života, využívanie voľného času, mohlo sa cestovať do zahraničia a spoznávať nové veci. Nie je to výstava o politike, ale o snoch, túžbach a nádejach občanov," na dnešnej tlačovej konferencii povedala komisárka výstavy Gabriela Podušelová zo SNM.



Intelektuálna a umelecká tvorivosť

Podľa organizátorov to bolo obdobie politického uvoľnenia, čo prinieslo nevídané spestrenie spoločenského a občianskeho života. V oblasti kultúry a umenia vyvolalo vlnu intelektuálnej a umeleckej tvorivosti dovtedy utlačenej a deformovanej mocou dvoch totalitných režimov počas 40. a 50. rokov, vďaka ktorej nadobudlo obdobie 60. rokov legendárny rozmer. Menila sa móda, štýl bývania či trávenie dovolenky. Začala sa éra bigbítu, vo výtvarnom umení, filme, literatúre a inej kultúre vzniklo množstvo vynikajúcich umeleckých diel.

"Československý film bol vtedy považovaný za zázrak a získali sme dvoch Oscarov za filmy Ostro sledované vlaky a Obchod na korze. Na vynikajúcej úrovni bola aj úroveň filmového plagátu. Tiež výrobky z keramiky, porcelánu a skla boli svetovou špičkou," konštatoval Andrej Karaffa. Ďalší spoluautor výstavy Peter Timfold pripomenul, že po veľkom úspechu Československa na svetovej výstave EXPO '58 v Bruseli sa podľa návrhov našich umelcov menil štýl dizajnu v rôznych výrobkoch všeobecného užívania či ako dekoračných diel v domácnostiach.



Expozíciu tvoria tematické okruhy

Tlačová konferencia Slovenského národného múzea (SNM) pri príležitosti otvorenia výstavy Štýl a móda 60. rokov sa uskutočnila v SNM, Vajanského nábreží v Bratislave.Výstava približuje každodenný život obyvateľov v bývalom Československu šesťdesiatych rokov 20. storočia.
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Expozíciu tvoria tematické okruhy – byt a bývanie, odev a móda, dekoratívne a úžitkové umenie, priemyselný dizajn domácej techniky, zábava a voľný čas, kde patrí zberateľstvo, bigbít, rodinná dovolenka a tramping. Osobitný priestor je venovaný filmovému plagátu.

Návštevník spozná kompletne zariadený trojizbový byt so všetkými vtedajšími osobnými potrebami v kúpeľni a iných miestnostiach, i ako sa stanovalo a kempovalo v prírode. Nechýbajú motocykle Manet a Pionier, magnetofóny, rádiá, hodiny a rôzne spotrebiče. V hudobnej časti expozície je 11 gitár a iné nástroje s aparatúrou, gramoplatne, nápis na drevenom plote Válka je vůl, tiež šaty, v ktorých si víťaznú Bratislavskú lýru vyspievala Marcela Laiferová. Tá je patrónkou výstavy.

Na výstave sú aj ukážky zberateľskej činnosti. Chlapci a dievčatá vtom čase zbierali fotografie hercov, spevákov, servítky, známky, nálepky a všeličo iné. "Sú tu aj zápalkové krabičky z celého sveta, čo je vzácnosť," povedal pre TASR autor celej výstavy Pavel Habáň.

Zbierka zápalkových krabičiek z celého sveta
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Exponáty poskytlo 26 zberateľov

Svoje exponáty poskytlo celkove 26 zberateľov. Ďalšie sú z Historického múzea SNM, Slovenského centra dizajnu, Múzea obchodu a spoločnosti Destin. Životný štýl a kultúru Československo úspešne prezentovalo na svetovej výstave Expo 1967 v Montreale.

Príbeh Československa 60. rokov oslneného dočasným uvoľnením politických pomerov skončil náhle obsadením vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 a následnou normalizáciou.