Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Kultúra

Na Jánošíkových dňoch vystúpia účinkujúci zo šiestich krajín

Na snímke folklórne súbory počas programu 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej dňa 3. augusta 2019. Foto: TASR Erika Ďurčová

Program Jánošíkových dní sa začne v stredu 2. augusta v rodnej osade Juraja Jánošíka.

Terchová 10. júla (TASR) - Na 61. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. - 6. 8.) sa na desiatich pódiách predstaví takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. TASR o tom informoval šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.

Doplnil, že kľúčovým slovom festivalu je akronym M.U.Z.I.K.A. - medzinárodné uznanie zdroja intenzívnej krásy autenticity. Odkazuje na 10. jubileum zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, vysvetlil.

Program Jánošíkových dní sa začne v stredu 2. augusta v rodnej osade Juraja Jánošíka. "Popri hudbe, speve a premietaní nebude u Jánošov chýbať ani draženie repliky Jánošíkovho opasku, ohňová šou či zbojnícka vatra. Nasledujúce štyri dni budú popri dominantných folklórnych programoch vyplnené výstavami, prezentáciami ľudových remesiel, tvorivými dielňami, školou tanca, tanečno-hudobnou šou, koncertmi world music, premietaním filmov, nočným hraním a inými sprievodnými akciami," uviedol Cabadaj.

Dlhodobo stabilné miesto majú podľa neho v rámci festivalovej dramaturgie samostatné detské programové bloky a program seniorských telies z celého Slovenska. "Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa je divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré 6. augusta oslávi 55. výročie vzniku. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta," uviedol.

Hlavným organizátorom Jánošíkových dní je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a mesto Žilina. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.