Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Kultúra

Najväčší český cestovateľ M. Stingl má svoju prvú biografiu

Český etnograf a spisovateľ Miloslav Stingl Foto: TASR

Stingl, ktorý v decembri oslávi 86. narodeniny, desiatky rokov odmietal žiadosti o napísanie publikácie o jeho živote a cestách.

Bratislava/Praha 3. novembra (TASR) - Najväčší český cestovateľ Miloslav Stingl má svoju prvú biografiu. Pokrstili ju v stredu (2.11.) večer v Prahe. Stingl, ktorý v decembri oslávi 86. narodeniny, desiatky rokov odmietal žiadosti o napísanie publikácie o jeho živote a cestách. Šťastie sa usmialo až na študenta histórie Adama Chrousta, ktorý sa s ním po prvý raz stretol v roku 2012.

Študoval som históriu a začal som sa o pána Stingla viac zaujímať. Čím viac som sa však o ňom snažil zistiť, tým menej som sa dozvedal, čo je paradox, pretože je to český spisovateľ, ktorý predal najviac výtlačkov kníh v histórii a je to zároveň najväčší cestovateľ v bývalom východnom bloku. Vtedy som sa rozhodol, že tému mojej diplomovej práce venujem pánovi Stinglovi a jeho dielu. Bol tajuplný a dlho mi trvalo, kým som si získal jeho dôveru, no vznikla z toho celkom veľká práca,“ povedal pre TASR autor biografie Chroust.

Na snímke Miroslav Stingl a Adam Chroust.
Foto: archív Adama Chrousta
Z diplomovej práce vzišiel námet na knihu, ktorá sa tvorila tri roky. Za množstvo zaujímavých informácií o Stinglovi a jeho cestách mohla aj náhoda - prasknuté plynové potrubie v jeho dome. „Pomáhali sme mu s opravou a rekonštrukciou. Potrebovali sme sa dostať do niektorých zamknutých miestností, kde sme objavili 280 neotvorených kufrov z jeho ciest. On nebol cestovateľ, ktorý cestoval s batohom na chrbte, ale ako gavalier, v obleku s motýlikom a s kufrom. Po roku sa vrátil z cesty, ale namiesto jedného kufra ich mal už desať. Tie postupne chodili aj niekoľko mesiacov po jeho návrate domov,“ uviedol Chroust s tým, že objavil archívne materiály od roku 1951.

„Aj z nich sme skladali príbeh pána Stingla. Našli sme tam neuveriteľné veci, napríklad letenky z jeho prvých ciest, napríklad na Kubu v roku 1962. Vtedy priletel posledným lietadlom, ktoré pristálo v Havane. Potom nastala karibská kríza, Kuba bola obkľúčená a hrozila tretia svetová vojna. Pán doktor bol vtedy snáď jediný Čechoslovák na ostrove,“ dodal Chroust.

V Stinglovej biografii je 540 fotografií, z ktorých mnohé budú publikované po prvý raz. Súčasťou knihy sú aj televízne a rozhlasové materiály a obrazové prílohy vrátane veľkej ručne maľovanej mapy sveta s vyznačenými 12 najväčšími cestami Miloslava Stingla. „Kto chce, nájde dosť informácií, aby prešiel svet po jeho stopách,“ konštatoval Chroust, podľa ktorého by z archívnych materiálov zozbieraných počas Stinglových ciest malo vzniknúť v Prahe cestovateľské múzeum.

Stingl počas svojho života navštívil 152 krajín sveta, stal sa čestným náčelníkom severoamerického kmeňa Kikapov. Napísal viac ako 40 kníh, ktoré vyšli doma i v zahraničí v celkovom náklade viac ako 17 miliónov výtlačkov, a je najprekladanejším českým spisovateľom.