Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Kultúra

Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných čaká na odobrenie EK

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Nový národný projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných čaká na odobrenie EK

Bratislava 9. júna (TASR) – Nový národný projekt, ktorý mal byť systémovým riešením takmer zastaveného programu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných, stále ostáva len na papieri. Ministerstvo kultúry (MK) SR vysvetľuje, že spustenie projektu čaká na odobrenie z Bruselu. Záujmové združenie Zachráňme hrady upozorňuje, že situácia je vážna.

"Spustenie projektu je naviazané na schválenie revízie Operačného programu Ľudské zdroje zo strany Európskej komisie. Z tohto programu bude financovaný," informovala TASR hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.

Pripomína, že nový národný projekt oproti tým v minulosti, realizovanými prostredníctvom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, je pripravovaný na dlhšie obdobie, namiesto siedmich na 12 mesiacov. "Projekt nie je stanovený na konkrétne mesiace, je stanovená iba maximálna možná spätná oprávnenosť od mája 2022. Neskorší začiatok realizácie projektu bude znamenať aj neskoršie ukončenie projektu, napr. jún 2022-máj 2023," spresnila Viciaňová.

Predseda združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr upozornil, že spustenie projektu sa výrazne naťahuje. "Je to mrzuté, lebo sa to ťahá od septembra 2021 a už na jar to malo byť všetko rozbehnuté," uviedol pre TASR. Priznal, že práce na ochrane a zachovaní hradných pamiatok sa v súčasnosti realizujú len dobrovoľníckou formou, prípadne s pomocou súkromných zdrojov.

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva fungoval od roku 2011. Až do roku 2020 kombinoval dotačné zdroje ministerstva kultúry a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. Keď MPSVR na prelome rokov 2020/2021 avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK začalo hľadať alternatívne možnosti. Zo svojho rozpočtu napokon vyčlenilo ďalší milión eur, aby projekt v obmedzenej podobe mohol v roku 2021 fungovať. Avizovalo taktiež, že pripravuje systémové riešenie, ktoré by prostredníctvom nevyčerpaných eurofondov podporilo nielen ochranu kultúrneho dedičstva, ale i zamestnanosť ľudí žijúcich v lokalitách s prítomnosťou marginálnej rómskej komunity.