Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Novým prezidentom Slovenského centra PEN sa stal Jozef Heriban

Jozef Heriban. Foto: TASR/Štefan Puškáš.

Na valnom zhromaždení 18. februára ho v tajnom hlasovaní zvolili do funkcie členovia centra. Zároveň sa uskutočnili aj voľby do deväťčlenného Výboru SC PEN.

Bratislava 24. februára (TASR) - Novým prezidentom Slovenského centra (SC) PEN sa stal spisovateľ a scenárista Jozef Heriban. Na valnom zhromaždení 18. februára ho v tajnom hlasovaní zvolili do funkcie členovia centra. Zároveň sa uskutočnili aj voľby do deväťčlenného Výboru SC PEN.

Ako TASR informovala členka výboru Vladimíra Komorovská, vo svojom príhovore Heriban zdôraznil, že Slovenské centrum PEN patrí do najväčšej spisovateľskej organizácie na svete. Jej cieľom má byť podpora intelektuálnej spolupráce a porozumenie medzi spisovateľmi, bez ohľadu na ich politické a iné názory. Podľa nového prezidenta SC PEN je ústrednou úlohou literatúry rozvoj národnej a svetovej kultúry, ktorá v dnešnom komplikovanom čase bráni slobodu slova a právo autorov na nezávislú tvorbu.

"Nikdy by sme nemali zabudnúť na našich kolegov spisovateľov a novinárov, ktorí sú v mnohých krajinách sveta každodenne ohrozovaní, terorizovaní, vydieraní, prenasledovaní a väznení. Ich ľudské práva sú permanentne porušované. Výbor pre väznených spisovateľov má na svojom zozname až 900 takýchto jednotlivcov," povedal Heriban.

Minulý rok oslávilo SC PEN 25. výročie. Počas tohto obdobia sa podľa slov Heribana stali jeho členmi mnohí významní slovenskí spisovatelia, prekladatelia, publicisti či literárni vedci.

"Vo svojej ďalšej činnosti sa budeme snažiť nadviazať na všetko dobré a pozitívne, čo sa nám podarilo urobiť v minulosti. Urobíme všetko preto, aby literatúra a umelecká tvorba mala v našej spoločnosti také postavenie, aké jej patrí," dodal Heriban.

SC PEN je jedným zo 146 organizácií londýnskej centrály P.E.N. International, ktorá pôsobí na piatich kontinentoch v 102 štátoch sveta. Za úlohu si kladie budovať svetové spoločenstvo spisovateľov v zmysle zásad Charty PEN, zdôrazňovať potrebu literatúry a gramotnosti v občianskej spoločnosti, podporovať prístup k literatúre napriek jazykovým bariéram, obraňovať slobodu písania a podporovať prenasledovaných spisovateľov.