Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Kultúra

Vzácne ceny americkej filmovej akadémie sa napriek všetkému dražia

Foto: TASR/AP

Každá oscarová soška váži takmer 4 kilogramy, je vysoká vyše 34 centimetrov a osobitný lesk jej povrchu dodáva 24-karátové zlato. Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 nezmenil.


Los Angeles/Bratislava 23. februára (TASR) - Slávnostný večer odovzdávania Oscarov, cien americkej filmovej akadémie, sa uskutoční v nedeľu 24. februára. História udelenia oscarových sošiek siaha do roku 1927, keď Louis Mayer, šéf spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer, založil v Los Angeles Akadémiu filmových umení a vied (AMPAS). Akadémia po prvý raz udelila ceny 16. mája 1929 v jedenástich kategóriách a ich nositeľov odmenila pozlátenou soškou.

Podľa jednej z legiend dostala soška meno v roku 1931 pre údajnú podobnosť so strýkom Margaret Herrickovej, knihovníčky a neskoršej riaditeľky akadémie. Sošku navrhol scénograf Cedric Gibbons a stvárnil sochár George Stanley. Každá oscarová soška váži takmer 4 kilogramy, je vysoká vyše 34 centimetrov a osobitný lesk jej povrchu dodáva 24-karátové zlato. Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 nezmenil, upravoval a menil sa iba podstavec, na ktorom je zospodu vyryté sériové číslo a na štítku upozornenie: "Soška sa nesmie predávať, prenechávať ani prevádzať do iného vlastníctva, ak predtým nebola ponúknutá filmovej akadémii".

Laureáti, ktorí získali ocenenie Oscar po roku 1950, podpísali súhlas, že svoju zlatú sošku nikdy nepredajú. Sošky sa dostávajú do dražieb len v prípade, ak ich majiteľ už nežije a pritom pochádzajú z obdobia pred rokom 1950. Kupčenie s Oscarmi nežijúcich držiteľov však nerada vidí Americká akadémia filmových vied a umení, ktorá ich udeľuje.

V roku 1992 sa na aukcii za 57.000 dolárov predala soška, ktorú získal Harold Russell v roku 1946 za vedľajšiu mužskú rolu vo filme Najkrajšie roky nášho života. V roku 1993 zaplatil anonymný zberateľ na dražbe 68.500 dolárov za Oscara, ktorého získala Joan Crawfordová v roku 1945.

Americký režisér Steven Spielberg kúpil v roku 1996 za 607.500 dolárov pozlátenú sošku, ktorú dostal Clark Gable v kategórii najlepší herec za film Stalo sa jednej noci.

Kráľ popu Michael Jackson si v roku 1999 zaobstaral drahý spomienkový predmet na Hollywood, keď za 1,5 milióna dolárov kúpil v aukcii sošku Oscara, ktorú kedysi dostal David O. Selznick za filmovú klasiku Odviate vetrom.

Newyorská aukčná sieň Doyle pripravila v roku 2000 na dražbu spomienkové predmety amerického herca Jamesa Cagneyho, predstaviteľa väčšinou záporných postáv. Jedným z predmetov bola aj soška Oscara, ktorú Cagney dostal v roku 1942 za úlohu vo filme Yankee Doodle Dandy.

Sošku Oscara, ktorú získala už zosnulá americká herečka Bette Davisová v roku 1938 za úlohu vo filme Jezebel, vydražili v roku 2001 v New Yorku v aukčnej sieni Christie's za 578.000 dolárov. Vydraženú sumu dostala podľa slov herečkinho syna Michaela Merrilla Nadácia Bette Davisovej, ktorá formou štipendií podporuje začínajúcich hercov.

Steven Spielberg kúpil v decembri 2002 v dražbe sošku Oscara, ktorého dostala americká herečka Bette Davisová v roku 1935, ale vrátil ju akadémii. Soška bola do dražby majetkom siete reštaurácií, ktorej hrozil bankrot.

Filmová akadémia zabránila v roku 2003 dražbe Oscara udeleného v roku 1942 hercovi a režisérovi Orsonovi Wellesovi za film Občan Kane. V roku 1988 jeho soška záhadne zmizla. Hercova dcéra Beatrice z piety k otcovi požiadala akadémiu o vyhotovenie kópie. Pri prevzatí kópie otcovho Oscara od filmovej akadémie sa Beatrice zaviazala sošku nepredať. Originálna soška s dramatickým osudom sa objavila v roku 1994. Beatrice ju kvôli finančným ťažkostiam chcela dať do dražby, ale akadémia jej pripomenula, že má prednostné právo na jej odkúpenie za jeden dolár.

Oscara za najlepší ženský herecký výkon, ktorý získala ikona klasického Hollywoodu Mary Pickfordová, zachránili v roku 2006 pred vydražením v aukcii na poslednú chvíľu vďaka dokumentu, v ktorom herečka potvrdila, že zakazuje predaj tejto prestížnej sošky. Cena z roku 1929 je len druhým udeleným Oscarom za najlepší ženský herecký výkon v dejinách.

Na dražbe v Los Angeles predali vo februári 2012 za viac ako tri milióny dolárov (2,2 milióna eur) 15 starých sošiek filmových Oscarov. Najmladší z Oscarov bol z roku 1949.