Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Kultúra

P. PEKARČÍK: Kvôli Zamatovým teroristom sme veľmi dlho sedeli na ÚPN

Zamatoví teroristi Foto: Youtube

Pôvodná koncepcia projektu však vyzerala úplne inak než tá dnešná. Najprv to mal byť film o nešikovných miestnych teroristoch a skutočných zahraničných profesionáloch.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Tento týždeň vstúpili oficiálne do slovenských kín Zamatoví teroristi. Myšlienka vytvoriť tento dokumentárny film sa zrodila v hlave Pavla Pekarčíka ešte počas jeho štúdia dokumentárnej réžie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Pôvodná koncepcia projektu však vyzerala úplne inak než tá dnešná. Najprv to mal byť film o "nešikovných" miestnych teroristoch a skutočných zahraničných profesionáloch, ktorých cvičili v táboroch v bývalom Československu. Po rokoch sa však pôvodný zámer, s ktorým do projektu išli Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, zmenil. Navyše začal na filme, ktorých rozhodne nemožno považovať za klasický dokument, aj tretí režisér a producent Peter Kerekes.

Režisérska trojica napokon nespravila film o terorizme, ani o teroristoch. Vznikol skôr úsmevný film o láske a o romantikoch. Trojicu hrdinov minulej doby - Stana, Františka a Vladimíra, ktorých spája gesto nesúhlasu s realitou 80. rokov a odsúdenie podľa paragrafu 93 - za teror (aj keď nikoho nezabili, ani nezranili), snímka ukazuje v súčasnej situácii a s divákom zdieľa ich dnešný stav, problémy a postoje.

Zaujímavo pôsobí časozberný záznam osoby Stanislava Kratochvíla, ktorý je v Seredi známy historkou o tom, že keď tam bola socialistická hviezda Alla Pugačevová, ukradol jej kožuch a parochňu. "Bol to taký seredský macho. Naraz vidíte chlapíka, ktorý predtým chcel zrušiť prvý máj, chcel vyhodiť do vzduchu tribúnu a teraz obkladá bytovky. To je zaujímavá vec na tom filme - ako sa tí hrdinovia minulej doby správajú teraz," poznamenal Pavol Pekarčík.



V rozhovore pre TASR režisér a producent ďalej prezradil, ako sa vlastne tvorcovia filmu dostali k "zamatovým teroristom". Politického väzňa Františka objavil Pekarčík v lokálnych novinách v Poprade. "Zohnal som naňho číslo. Bol som prekvapený, že je mladý. Chcel som vidieť politického väzňa a chcel som sa ho pýtať," vysvetľuje svoju študentskú zvedavosť a stretnutie s Františkom Bednárom režisér. "A Fero sedel so Stanom Kratochvílom a vedel o Hučínovi. Čiže on nám povedal tie prípady z hlavy. Aj tak sme museli veľmi dlho sedieť na Ústave pamäti národa a skenovať spisy a robiť s tým poriadky. Boli sme oficiálni bádatelia ÚPN a čítali sme si 800-stránkové spisy o každom," priznal Pavol Pekarčík a na otázku, prečo by si mali diváci pozrieť jeho film, zareagoval slovami: "Aby videli niekoho, kto zdvihol riť a skúsil niečo urobiť, čokoľvek. Katolícky disent robil to, že vydával nejaké spisy, distribuoval knižky po Slovensku. Títo borci vyhodili niečo do vzduchu. Je to iba rozdiel formy."

Ústav pamäti národa
Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica
Zamatových teroristov v svetovej premiére uviedol Medzinárodný filmový festival Karlove Vary 2013. Film tam získal cenu Federácie filmových kritikov (FEDEORA), vidieť ho mali možnosť aj návštevníci tohtoročného Cinematiku v Piešťanoch. Do kinodistribúcie ho od 3. októbra prináša distribučná spoločnosť Filmtopia. Film bude možné vidieť v jednosálových kinách, kultúrnych centrách aj v sieti multiplexov Cinemax až do decembra. Na viacerých premietaniach sa zúčastnia režiséri aj protagonisti.