Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Photoreporting Karola Kállaya osloví čitateľov po celom svete

Slávnostné uvedenie knihy Karola Kállaya Photoreporting v galérii SOGA v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Publikácia obsahuje aj raritné fotografie z Bratislavy, o ktorej si Kállay myslel, že ju nemôže fotiť, lebo tu žije a nevšíma si okolie.

Bratislava 26. novembra (TASR) – Kniha Karola Kállaya s názvom Photoreporting už niekoľko dní zdobí pulty slovenských knižných obchodov. Vydavateľstvo Slovart ju dnes večer za účasti rodiny známeho a úspešného fotografa prezentovalo v Bratislave. Do života ju uviedol básnik a prozaik Ľubomír Feldek.

Jedinečná a veľkolepá kniha fotografií predstavuje tvorbu renomovaného slovenského fotografa Karola Kállaya od päťdesiatych rokov 20. storočia až do posledných chvíľ jeho života. Photoreporting obsahuje pôsobivé fotografické reportáže z jeho ciest po Kórei, Jemene, Mexiku, Kube a Austrálii, ale aj zo Slovenska.

Snímky najznámejšieho slovenského fotografa, ktoré sprevádzajú popisky v angličtine, nemčine, francúzštine a španielčine, sa dostanú do rúk čitateľom na celom svete. Distribútorom publikácie Photoreporting je renomované vydavateľstvo Frechmann Kolón. Kniha vychádza celosvetovo vo dvoch mutáciách s rôznymi obálkami a tlačila sa v Barcelone.

Historik Marián Pauer v preslove uvádza, že „Kállay priniesol svojim rodákom svet v reportážach.“ Publikácia obsahuje aj raritné fotografie z Bratislavy, o ktorej si Kállay myslel, že ju nemôže fotiť, lebo tu žije a nevšíma si okolie. Legendárnymi sa stali snímky mníšok z Jasovského kláštora, ktoré Kállay fotil v rokoch 1956 – 1958 napriek problémom s ŠtB.

„Otec začal túto knihu robiť asi dva roky pre smrťou, v roku 2010. Táto knižka má štyridsať reportáží z celého sveta, bola to jeho publikácia, ktorú chcel za každú cenu urobiť a vďaka vydavateľstvu Slovart sa ju podarilo dokončiť. Otec zomrel pred dvoma rokmi a polovica knihy bola v zásade hotová, hlavne otextovaná, fotografie vybrané. Tak sme tie texty dali dokopy, vypísali sme ich z jeho pamätí, časopisov, z reportáží, ktoré vyšli v Nemecku, z knižiek, ktoré vyšli v Nemecku a u nás. Chvalabohu, sa nám podarilo knižku vytlačiť v Španielsku a vydala sa v piatich jazykoch v náklade 20 tisíc kusov. Sme veľmi radi a on by bol určite veľmi rád, keby bol s nami,“ povedal pre TASR Karol Kállay mladší.

„Knižku sme vydávali spoločne s naším nemeckým partnerom, ktorým je Ludwig Könemann. Jeho distribučná sieť, ktorú sme už niekoľkokrát použili pre naše knižky, je taká, že prakticky na celom svete si môžu ľudia kupovať tieto obrazové publikácie. Verím, že to bude aj v prípade tejto knihy. Tá kniha má dva rozmery, osobný a vydavateľský. Osobne som mal tú česť a potešenie poznať uja Karola od svojho narodenia, urobili sme spolu veľmi veľa kníh. Za veľmi veľa mu vďačím aj ako vydavateľ aj ako osoba a som veľmi rád, že sme mali možnosť dokončiť projekt, ktorý sme s ním začínali. Vydavateľsky je dôležité to, že Karol Kállay bol predovšetkým vnímaný ako reportér a reportážny fotograf. Jeho najväčšie úspechy v zahraničí súviseli s tým, že pre svetové magazíny fotil reportáže a tie najlepšie reportáže a fotografie sme sa pokúsili zhrnúť do jednej knihy,“ dodal pre TASR riaditeľ vydavateľstva Juraj Heger.

Karol Kállay sa narodil 26. apríla 1926 v Čadci. Po štúdiách na Vysokej škole ekonomickej a Univerzite Komenského v Bratislave sa rozhodol profesionálne venovať fotografii. Od polovice päťdesiatych rokov fotografoval pre časopis Móda a mnohé významné zahraničné magazíny. Vydal vyše 40 obrazových publikácií. Pripravil desiatky autorských výstav doma i v zahraničí. V roku 1970 mu Medzinárodná federácia fotografického umenia (FIAP) udelila titul Excellence FIAP. Za publikáciu Los Angeles dostal v roku 1984 cenu UNESCO a v roku 1992 mu redakcia časopisu GEO v Hamburgu udelila titul Fotograf roku. Bol členom agentúry Bilderberg. V roku 1998 mu prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, v nasledujúcom roku získal Cenu Leopolda J. Danihelsa. V roku 2002 mu udelili Cenu Tatra banky za umenie, v roku 2003 Krištáľové krídlo a v roku 2004 prevzal od Nadácie Slovak Gold Veľkú čestnú cenu desaťročia za umenie. Zomrel 8. apríla 2012 v Bratislave.