Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 13. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia Kultúra

Pred 100 rokmi sa narodil hudobný skladateľ a teoretik Oto Ferenczy

Ilustračná snímka Foto: TASR - Andrej Galica

Prevažnú časť Ferenczyho tvorby tvorili orchestrálne, vokálne a komorné skladby. Do slovenskej hudby priniesol eleganciu, hravosť a aj nový druh lyriky.

Brezovica nad Torysou/Bratislava 30. marca (TASR) - Hudobný skladateľ, teoretik a pedagóg Oto Ferenczy stál pri zrode Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Pričinil sa o zavedenie samostatného študijného odboru teórie hudby na Katedre hudobnej teórie Hudobnej fakulty VŠMU, do ktorej integroval tiež filozofiu, estetiku a teóriu kompozície.

"Ako teoretik sa zaoberal hlavne hudobnou estetikou a psychológiou hudby. Ako skladateľ vytváral prvú alternatívu voči predstaviteľom tzv. slovenskej hudobnej moderny. Vniesol nielen do teórie, ale aj do hudobného výrazu potrebnú triezvosť a vecnosť. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch patril k popredným reprezentantom slovenského hudobného života," hovorí o ňom publikácia 100 slovenských skladateľov. V utorok 30. marca uplynie 100 rokov od narodenia Ota Ferenzyho.

Oto Ferenczy sa narodil 30. marca 1921 v Brezovici nad Torysou v okrese Sabinov. Po maturite na gymnáziu v Prešove študoval v rokoch 1939-1944 filozofiu, psychológiu a hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity (dnes Univerzita Komenského - UK) v Bratislave. V roku 1945 nastúpil ako vedúci hudobného oddelenia v Univerzitnej knižnici, kde pôsobil do roku 1951.

Po roku 1949 najprv externe, neskôr interne učil na Katedre hudobnej teórie Hudobnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave, od roku 1965 ako vysokoškolský profesor. V rokoch 1953–1955 bol dekanom Hudobnej fakulty VŠMU, 1956–1962 prorektorom VŠMU. V rokoch 1965-1969 bol rektorom tejto vysokej školy. Zastával tiež funkciu predsedu Zväzu slovenských skladateľov, a to v rokoch 1970-1972 a 1982-1986.

Spočiatku sa Oto Ferenczy venoval hudobnokritickej činnosti, pričom propagoval najmä tvorbu skladateľov 20. storočia (napríklad Bélu Bartóka, Paula Hindemitha, Igora Stravinského). Ako konštatuje encyklopédia 100 skladateľov, jeho orientácia bola začiatkom päťdesiatych rokov predmetom ostrých útokov zo strany predstaviteľov estetiky socialistického realizmu.

Napísal viacero článkov a štúdií týkajúcich sa vnímania hudby a hudobno-estetických problémov, ktoré publikoval v časopisoch Hudební rozhledy, Kultúrny život, Ľudová tvorivosť, Psychologický zborník, Slovenské pohľady a iných, bol aj vedúcim hudobnej rubriky v denníku Pravda. Vo vysokoškolských učebných textoch sa zaoberal problematikou hudobnej teórie umenia a estetiky.

Prevažnú časť Ferenczyho tvorby tvorili orchestrálne, vokálne a komorné skladby, keď najmä v inštrumentálnych skladbách dominovala kultivovaná melodicko-harmonická zložka. Do slovenskej hudby priniesol eleganciu, hravosť a aj nový druh lyriky.

Známymi sa stali aj jeho orchestrálne skladby Concertino pre 10 stromenti (1948), Capriccio pre klavír a orchester (1957), Finále pre veľký orchester (1958), či kantáta na počesť Bjőrnstjerna Bjőrnsona Hviezda severu (1960). Na vlastné libreto podľa predlohy hry nemeckého autora Kurta Goetza Mŕtva teta skomponoval jednodejstvovú operu Nevšedná humoreska. Považuje sa za prvú slovenskú komickú operu (buffu). Štúdiu zo života dospelých a detí, ako znie podtitul diela, naštudoval Slovenský rozhlas v roku 1968 a o rok neskôr ju uviedlo Štátne divadlo Košice.

Poctu Bélovi Bartókovi vyjadril skladbou Hudba pre štyri sláčikové nástroje, ktorá mala premiéru v roku 1974 na Bratislavských hudobných slávnostiach (BHS). Spomenúť možno aj Ouverturu pre symfonický orchester (1977), či Koncert pre klavír a symfonický orchester (1978). Súčasťou jeho rozsiahlej piesňovej tvorby je 32 piesní pre deti na veršíky známej Abecedy Jána Smreka.

Oto Ferenczy zomrel 3. mája 2000 v Bratislave. Podieľal sa na výchove hudobných umelcov a na formovaní mladej generácie hudobných teoretikov, zároveň vytvoril originálne hudobné dielo. Bol nositeľom Ceny Bélu Bartóka (1948) a Ceny Jána Levoslava Bellu (1963).

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.

- Slovenský hokejista Hugo Kováč bude pôsobiť v novej sezóne v HKM Zvolen. Dvadsaťštyriročný útočník podpísal s účastníkom Tipos extraligy dvojročný kontrakt.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Výpadok elektrickej energie popoludní narušil chod metra v britskej metropole Londýn. Dočasne prerušená bola prevádzka viacerých podzemných liniek.

- Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

- Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

- Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.