Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. február 2025Meniny má Roman a Romana
< sekcia Kultúra

Pred 120 rokmi sa narodil surrealistický maliar J. Štyrský

Ilustračné foto. Foto: TASR - Daniel Veselský

Surrealistický maliar zomrel 21. marca 1942 v Prahe vo veku nedožitých 43 rokov.

Letohrad/Bratislava 11. augusta (TASR) – V obrazoch surrealistického maliara Jindřicha Štyrského zreje ovocie, horia lesy švédskych zápaliek a rozpadajú sa voskové tváre. Originálne diela umelca patria podľa kritiky ku klenotom českého výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia. Od narodenia výtvarníka, fotografa a poeta uplynie v nedeľu 11. augusta 120 rokov.

Najväčšou láskou umelca bolo výtvarné umenie. "Mojím očiam je stále nutné hádzať potravu. Prehĺtajú ju nenásytne a surovo. A v noci v spánku ju trávia," napísal Štyrský a vyjadril tým svoju neustálu potrebu tvoriť.

Jindřich Štyrský sa narodil 11. augusta 1899 v Čermné pri Kyšperku (dnešný Letohrad). Vyštudoval pražskú Akadémiu výtvarných umení. Členom umeleckého združenia Deväťsil bol od roku 1923 a aktívne sa zúčastnil na všetkých jeho výstavách.

Na výstave Bazar moderného umenia v roku 1923 predstavil svoje obrazy vystavané na pravouhlej geometrickej osnove, zjemnenej lyricky modulovaným koloritom (Dívky s kytarou, Zátiší s kytarou, Krajina). Vystatoval tiež obrazové básne.

Umelcove ranné práce ovplyvnil čiastočne kubizmus a naivné umenie, jeho hlavným štýlom však bol surrealizmus. Surrealisti sa v tom čase neobmedzovali len na oblasť umeleckého výrazu a životného postoja. Išlo im predovšetkým o úplnú manifestáciu ľudskej slobody.

V rokoch 1925 až 1928 žil v Paríži spolu s českou maliarkou, známou pod pseudonymom Toyen (vlastným menom Marie Čermínová), ktorá bola taktiež ako Štyrský predstaviteľkou európskeho surrealizmu. V metropole Francúzska spolu založili český odbor surrealizmu – artificializmus, ktorý bol ovplyvnený poetizmom. Z toho obdobia pochádzajú diela Šachová krajina(1925), Krajina v oblacích (1925) a Krajina na podnosu (1926).

Okrem erotickej a až agresívnej oblasti v tvorbe zasiahol výtvarník aj do polohy kritickej imaginácie a čierneho humoru.

Riaditeľom Osvobozeného divadla bol umelec v rokoch 1928-1929. Členom Spolku výtvarných umelcov Mánes bol od roku 1932. O dva roky neskôr sa stal Štyrský spolu s Toyen, básnikmi Henrichom Heislerom a Vítězslavom Nezvalom, psychoanalytikom Bohuslavom Chrobákom a českým kritikom a teoretikom umenia Karlom Teigem spoluzakladateľom Surrealistickej skupiny.

Všestranný talent Jindřicha Štyrského zasiahol do širokého spektra výtvarných a literárnych prejavov. I keď jeho hlavným výrazovým prostriedkom zostávala maľba, venoval sa aj koláži, scénografii a typografii. Veľmi rád fotografoval. Fotografie z tohto obdobia zachytávajú jemnú atmosféru surrealizmu v pražskom prostredí ovplyvnenom jeho nevšednou predstavivosťou. Štyrský mal zároveň vrúcny vzťah k poézii. Zviditeľnil sa aj ako autor mnohých knižných prebalov a pútavých ilustrácií. Sám napísal životopis jedného z tzv. Prekliatych básnikov Jeana Nicolasa Arthura Rimbauda a francúzskeho markíza de Sade. Redigoval časopisy Edícia 69 a všetky tri diely Erotickej revue, ktorú vydával od roku 1930.

Surrealistický maliar zomrel 21. marca 1942 v Prahe vo veku nedožitých 43 rokov.

Obraz Jindřicha Štyrského Déšť (1927) sa v roku 2018 v Obecnom dome v Prahe vydražil za 15,5 milión Kč vrátane aukčnej prirážky. Jeho vyvolávacia cena bola o štyri milióny korún nižšia. Doterajší Štyrského aukčný rekord predstavuje obraz Utonulá. Umelecké dielo získal kupec na jeseň 2017 za 24,3 miliónov českých korún.

Dokument o prekvapujúcom svete jedného z popredných surrealistov, pre ktorého boli poézia a maliarstvo najväčším dobrodružstvom života, prišiel do kín v roku 2010. Film v réžii Aleša Kisila uviedli pod názvom Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu. Snímka odhaľuje skutočnosť, že výtvarníkov predčasný skon v období protektorátu nesmierne ochudobnil nielen českú, ale aj svetovú umeleckú scénu.

OTESTUJTE SA: Cestujte časom. Koľko historických zastávok zvládnete?

Prejdite najvýznamnejšími zastávkami v svetovej histórii, otestujte sa či ich zvládnete preskákať všetky.

- Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v slalome v talianskom Sestriere a dosiahla jubilejné 100. víťazstvo vo Svetovom pohári.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval USA a Európu na jednotu v otázke dosiahnutia trvalého mieru na Ukrajine. Deň pred tretím výročím začiatku ruskej invázie tak reagoval na rokovania novej americkej administratívy s Ruskom.

- Slovenské zjazdovky sú pokryté dostatočnou snehovou vrstvou a s výbornými podmienkami. V prevádzke je nad 80 zimných areálov, vrátane nižších polôh. Upravených je okolo 250 km tratí.

- Pápež František, ktorý v nemocnici bojuje s dvojitým zápalom pľúc, mal "pokojnú" noc a odpočíval, oznámil v nedeľu Vatikán, deň po tom, čo uviedol, že stav pápeža je "naďalej kritický".

- OTESTUJTE SA: Cestujte časom. Koľko historických zastávok zvládnete? Prejdite najvýznamnejšími zastávkami v svetovej histórii, otestujte sa či ich zvládnete preskákať všetky.

- Americký prezident D. Trump na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v sobotu vyhlásil, že Spojené štáty sú blízko k uzavretiu dohody o nerastných surovinách s Ukrajinou.

- Slovenský útočník Juraj Slafkovský pomohol v NHL hokejistom Montrealu gólom k víťazstvu 5:2 na ľade Ottawy a stal sa prvou hviezdou zápasu.

- Film Drmmer (Sny) nórskeho režiséra Daga Johana Haugeruda o dospievaní získal v sobotu Zlatého medveďa, hlavnú cenu za najlepší film 75. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

- Stav hospitalizovaného pápeža Františka je "naďalej kritický", oznámil v sobotu večer Vatikán. Objasnil, že 88-ročný pápež je bdelý a deň strávil vo svojom kresle.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v prejave na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone prihlásil k národnému konzervativizmu. Pre TASR to uviedol politológ Juraj Marušiak.

- Britský minister Keir Starmer a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotu v telefonáte diskutovali "o potrebe zabezpečiť spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine".

- Izrael odložil prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov, ktorých mal oslobodiť v sobotu v rámci dohody o prímerí s palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Rakúska ľudová strana (ÖVP), Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna strana NEOS chcú predsa len vytvoriť spoločnú vládu.

- V nemocnici v Krakove zomrel 13-ročný Slovák, ktorý v stredu pri lyžovaní v Krynici-Zdróji narazil do snežného dela na svahu.

- Prezident SR Peter Pellegrini zorganizuje okrúhly stôl koalície a opozície k potenciálnemu zvyšovaniu výdavkov na obranu.

- Izraelská armáda v sobotu oznámila, že palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu v Gaze izraelského rukojemníka Hišama Sajída zadržiavaného v Pásme Gazy od roku 2015.

- Strešný orgán futbalu pre Severnú Ameriku CONCACAF potrestal rozhodcu Marca Ortiza za vypýtanie si autogramu od Lionela Messiho.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty.

- Devätnásťročný žiadateľ o azyl zo Sýrie je podozrivý z piatkového útoku nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte, pri ktorom utrpel vážne zranenia španielsky turista.