Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Kultúra

Svetoznámy spisovateľ S. Zweig sa narodil pred 140 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Stefan Zweig zomrel 23. februára 1942 v Petrópolise. Spolu so svojou manželkou Lottou Altmannovou spáchal samovraždu potom, ako k nemu prenikli informácie o zverstvách páchaných nacistami.

Viedeň/Bratislava 28. novembra (TASR) - Rakúsky spisovateľ Stefan Zweig sa zaradil medzi významných európskych intelektuálov prvej polovice 20. storočia. Do okruhu jeho priateľov a známych patrili Thomas Mann, Sigmund Freud, Albert Einstein, James Joyce, Hermann Hesse či Romain Rolland. Zweigov život a dielo výrazne ovplyvnili prvá a druhá svetová vojna. Hrôzy prvej ho definitívne utvrdili v humanistickom a pacifistickom presvedčení a krátko po vypuknutí druhej svetovej vojny utiekol z Rakúska do Spojeného kráľovstva. Neskôr sa usadil v Brazílii, kde potom, ako sa dozvedel o barbarských činoch nacistov, spáchal spoločne s manželkou samovraždu.

Od narodenia Stefana Zweiga, rakúskeho spisovateľa, esejistu, prekladateľa a aktívneho zástancu mierového spolunažívania medzi národmi, uplynie v nedeľu 28. novembra 140 rokov.

Stefan Zweig sa narodil 28. novembra 1881 vo Viedni v rodine židovského textilného podnikateľa. Jeho matka pochádzala z bohatej a kultúrne založenej rodiny a vyrástla v Taliansku. Mal o dva roky staršieho brata Alfreda, ktorý sa na rozdiel od budúceho spisovateľa venoval podnikaniu a po smrti otca prevzal vedenie textilného rodinného biznisu. Mladší Stefan sa zaujímal o umenie a literatúru, študoval germanistiku a romanistiku v Berlíne a na viedenskej univerzite absolvoval štúdium filozofie.

Literárne debutoval ako 20-ročný zbierkou básní Silberne Saiten (Strieborné struny, 1901). O tri roky neskôr vydal prvé novely, po publikovaní ktorých sa na niekoľko rokov literárne odmlčal. Podnikol cesty do Francúzka, Belgicka, Spojeného kráľovstva, ale aj Indie či Spojených štátov.

Počas prvej svetovej vojny pracoval vo vojenskom archíve vo Viedni. Hrôzy vojny a ničenie európskej kultúry Zweiga utvrdili v humanistickom a pacifistickom presvedčení. Po vojne sa aktívne zapojil do protivojnového hnutia. V jeho dome v Salzburgu, kam sa presťahoval v roku 1919, sa stretávala vtedajšia intelektuálna európska elita, ktorá sa zasadzovala za mierové riešenie konfliktov medzi európskymi národmi.

V medzivojnovom období napísal a vydal viaceré svetoznáme prózy ako napríklad novely Amok (1922), List neznámej (1922), Fantastická noc (1922), Zmätenie citov (1927) alebo román Netrpezlivosť srdca (1939). Z tohto obdobia pochádzajú aj beletrizované biografie Joseph Fusché (1929), Erasmus Rotterdamský (1934) alebo Mária Stuartová (1935).

Opustiť Rakúsko ho prinútil nástup nacizmu v Nemecku, ktorý sa rýchlo rozšíril v Európe. Po vypuknutí druhej svetovej vojny ušiel do Spojeného kráľovstva a v roku 1941 sa usadil v brazílskom meste Petrópolis. Pred svojim dobrovoľným odchodom zo sveta dopísal ďalšiu, do mnohých svetových jazykov preloženú prózu Šachová novela (1942) a esejistickú a autobiograficky ladenú knihu Svet včerajška (1942).

Stefan Zweig zomrel 23. februára 1942 v Petrópolise. Spolu so svojou manželkou Lottou Altmannovou spáchal samovraždu potom, ako k nemu prenikli informácie o zverstvách páchaných nacistami.

Po jeho smrti vyšla v roku 1946 beletrizovaná biografia jeho obľúbeného francúzskeho spisovateľa Honoré de Balzaca pod názvom Balzac - román jeho života. Zweigovu knihu vydal jeho priateľ Richard Friedenthal.

DRUHÝ TRIUMF SLOVÁKOV: Francúzov zdolali 2:1

V priebežnej tabuľke sa posunuli so siedmimi bodmi na 3. miesto.

,aktualizované 

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.

- Polícia vyšetruje utorkový incident na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, pri ktorom zadržala jednu osobu. Muž mal mať pri sebe predmet pripomínajúci strelnú zbraň. Policajti to uviedli na sociálnej sieti.

- Na železničnom priecestí v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda prišlo v stredu k zrážke osobného vozidla s nákladným vlakom. Vodič automobilu utrpel ťažké zranenia

- Pri dopravnej nehode v okrese Levice prišla o život 23-ročná žena. Nehoda sa stala v nočných hodinách na ceste III/1626 medzi obcami Mochovce a Kalná nad Hronom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Terčom digitálnych podvodov a krádeží sa vo zvýšenej miere stávajú cestovatelia počas dovoleniek. Pozor by si mali dávať na pripájanie na verejné Wi-Fi siete, na používanie bankomatových kariet aj QR kódov v reštauráciách.