Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Kultúra

Prvá verejná knižnica v Žiline bola založená pred 100 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Kristína Mayerová

Storočnú históriu knižnice sprevádzali časté sťahovania, zmeny názvu a územnej pôsobnosti.

Žilina 16. októbra (TASR) - Krajská knižnica v Žiline si v stredu pripomína 100. výročie založenia svojej predchodkyne - prvej mestskej verejnej knižnice v Žiline. Ako na slávnostnom podujatí poznamenala riaditeľka knižnice Katarína Šušoliaková, aktuálne knižnica eviduje viac ako 12.600 registrovaných používateľov a takmer 130.000 návštevníkov ročne.

Storočnú históriu knižnice sprevádzali časté sťahovania, zmeny názvu a územnej pôsobnosti. Podľa Šušoliakovej knižnica prechádzala rôznymi náročnými obdobiami a komplikovanými situáciami, kým získala súčasnú podobu. "Knižnica sa často sťahovala a celé roky nemala vlastnú budovu. Až sa knižnici v roku 1994 podarilo získať túto budovu a keď sme sa sem presťahovali, bolo ju treba rekonštruovať a upravovať, takže tá storočná história je komplikovaná a ťažká," uviedla Šušoliaková.

Upozornila zároveň, že počas svojej histórie sa krajská knižnica vždy radila medzi popredné knižnice slovenského knižničného systému a zavádzala systémy, ktoré sa stali vzorom či motiváciou pre ostatné verejné knižnice na Slovensku, o čom svedčí aj získané ocenenie Ministerstva kultúry SR Knižnica roka 2020.

Krajská knižnica v Žiline je jednou z najnavštevovanejších kultúrnych inštitúcií Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a slovenských verejných knižníc vôbec. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová pripomenula, že za posledných šesť rokov v knižnici zrealizovali rekonštrukcie za viac ako 800.000 eur. "S prispením Fondu na podporu umenia sme zrekonštruovali prvé poschodie knižnice a vytvorili moderný polyfunkčný priestor, zrealizovali obnovu a modernizáciu existujúceho vybavenia, zriadili tiché zóny pre individuálne štúdium a čítanie a priestor pre spoločné štúdium a prácu v skupinách," poznamenala Jurinová.

So svojimi čitateľmi a návštevníkmi si knižnica pripomína storočnicu už od začiatku septembra, odkedy sa na jej pôde deti i dospelí mohli stretnúť s viacerými autormi, akými sú napríklad Braňo Jobus, Magdaléna Pineros či etnologička Katarína Nádaská. Novinkou sprístupnenou k 100. výročiu knižnice je samoobslužná výpožičná stanica, pomocou ktorej si môžu čitatelia požičiavať a vracať knihy samostatne bez kontaktu s knihovníkom.