Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Kultúra

Publicista Dominik Tatarka bol aj disidentskou osobnosťou

Dominik Tatarka Foto: FOTO TASR/Magda Borodáčová

Na počesť spisovateľa sa od roku 1994 udeľuje Cena Dominika Tatarku ako výročná literárna cena.

Bratislava 14. marca (TASR) - Prozaik, esejista a publicista Dominik Tatarka bol výraznou spisovateľskou a neskôr aj disidentskou osobnosťou. Na jeho počesť sa od roku 1994 udeľuje Cena Dominika Tatarku ako výročná literárna cena. Ocenenie sa odovzdáva za výnimočné literárne dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz spisovateľa. Od jeho narodenia uplynie v stredu 14. marca 105 rokov.

Dominik Tatarka sa narodil 14. marca 1913 v Plevníku-Drienovom. Absolvoval štúdium slovenčiny, češtiny a francúzštiny na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe (1934-1938), potom v rokoch 1938-1939 študoval vo Francúzsku na parížskej Sorbone. Pôsobil ako stredoškolský profesor v Žiline a v Martine. Zúčastnil sa na Slovenskom národnom povstaní (SNP) a po druhej svetovej vojne bol redaktorom periodík Národná obroda a Pravda. Neskôr viedol výtvarnú redakciu vydavateľstva Tatran a rok bol dramaturgom v Československom štátnom filme v Bratislave. Pôsobil aj na Povereníctve školstva a informácií a vo Zväze československých spisovateľov. Od roku 1964 bol spisovateľom z povolania.

Pod vplyvom parížskeho študijného pobytu, kde sa stretol so surrealizmom a existencializmom vznikla jeho významná novela Panna zázračnica, ktorá bola aj úspešne sfilmovaná. Parížskeho pobytu sa týka aj existenciálne ladená próza Prútené kreslá. Po druhej svetovej vojne vstúpil do Komunistickej strany Československa (KSČ) a svoj príklon k socialistickému realizmu vyjadril v románe Farská republika. Už v roku 1956 si uvedomil obludnosť komunistického režimu, čo vyjadril v diele Démon súhlasu. Po okupácii Československa (1968) vystúpil z KSČ a po roku 1971 bol vylúčený z verejného života. Publikoval len samizdatovo napríklad: Sám proti noci, Písačky, Listy do večnosti alebo Navrávačky. Kľúčovou témou Tatarkových Navrávačiek je láska, láska vášnivá, erotická, láska, ktorá je aj vo svojej telesnosti prestúpená zvláštnou, prírodnou, dnes už môžeme povedať, že "tatarkovskou" spiritualitou.

Prešiel zložitým názorovým vývojom, od predstavy sociálne spravodlivej, slobodnej a humánnej spoločnosti po roku 1945 (v súvislosti s jeho účasťou v SNP a vstupom do KSČ) cez konflikty so štátnou mocou až po disidenciu. Jeho prvotnú tvorbu charakterizuje úzkosť voči násiliu druhej svetovej vojny a pokus prozaicky nastoliť víziu sociálne spravodlivého sveta. Po vytriezvení prišiel Tatarka k presvedčeniu, že len slobodní jednotlivci môžu utvoriť slobodnú pospolitosť.

Zaoberal sa aj moderným slovenským výtvarným umením, v ktorom videl spojenie umeleckej slobody a pôvodného mýtu. Jeho úvahy o kultúre a duchovnom rozmere človeka majú v slovenskej kultúre kľúčový význam. Typická na ňom bola jeho bytostná demokratickosť, schopnosť viesť dialóg, pevnosť charakteru a nezlomná viera v pravdu a slobodu človeka. Bol jedným zo signatárov Charty 77.

Dominik Tatarka zomrel vo veku 76 rokov 10. mája 1989 v Bratislave.

V roku 1986 mu Nadácia Charty 77 udelila Cenu Jaroslava Seiferta za trilógiu Písačky, v roku 1999 získal Národnú cenu Slovenskej republiky a Rad Tomáša Garriqua Masaryka I. triedy, posledné dve in memoriam.

Fico: Rozhodnutia v prípade Kažimíra i muža s valaškou sú kontroverzné

V prípade guvernéra NBS Fico mieni, že rozhodnutie sudcu vyvoláva otázku, či nemalo poslúžiť politickým cieľom opozície a poškodiť vládne strany.

- Americká federálna sudkyňa v Bostone v štáte Massachusetts vo štvrtok potvrdila platnosť svojho predbežného opatrenia, ktorým zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. T

- Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Pen potvrdila svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027.

- Štvrtkový verdikt súdu týkajúci sa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. a rozhodnutie prokuratúry v kauze muža s valaškou, sú podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) kontroverzné. Označil ich tak v stanovisku, ktoré poskytol Úrad vlády SR.

- Do 31. mája musí správca doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie, v ktorom nesmú chýbať údaje k platbám za teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody.

- Pri požiari v jednom z bytov v Poprade našli staršieho muža bez známok života. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že zadymenie v bytovom dome im nahlásili vo štvrtok ráno.

- Pod Kráľovou hoľou v blízkosti obce Šumiac zomrel 60-ročný muž. Vodič dodávky stratil vedomie, pomôcť mu už napriek snahe nedokázali privolaní lekári.

- Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti.

- Bývalá učiteľka pražskej základnej školy, ktorá krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred žiakmi obhajovala kroky Ruska a spochybňovala dianie v Kyjeve, dostala sedemmesačnú podmienku a zákaz činnosti s deťmi.

- Prezident Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie jeho náprotivku Milatoviča. Sprevádzajú ho ministerka hospodárstva SR Saková, štátny tajomník rezortu diplomacie Chovanec i zástupcovia akademickej obce a podnikateľského sektora.

- Americký veľvyslanec v Istanbule a osobitný vyslanec USA pre Sýriu Tom Barrack vo štvrtok vyzval na uzavretie paktu o neútočení medzi Sýriou a Izraelom.

- Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepriniesol odpovede na otázky vo veci výstavby novej národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch. Uviedli to opoziční poslanci

- V nominácii trénera futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na júnové prípravné zápasy s Gréckom a Izraelom figuruje premiérovo trojica hráčov. Povolal dvojicu Tadeáš Hájovský a Adrian Fiala z AS Trenčín, debut môže zažiť aj útočník Erik Prekop z Baníka Ostrava.

- Na prezidentovi SR Petrovi Pellegrinim vidno snahu dištancovať sa od excesov koalície. Na jednej strane však vládnu politiku kritizuje, no v praktickej rovine robí len málo na to, aby ju zmenil. Pre TASR to zhodnotil politológ zo Slovenskej akadémie vied J. Marušiak.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica oslobodil vo štvrtok spod obžaloby bývalého sudcu žilinského okresného súdu Daniela B., ako aj ďalších piatich obžalovaných z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

- Hliadka Mestskej polície v Nitre spozorovala v centre mesta opitého mladíka. Štrnásťročný chlapec z okresu Zlaté Moravce podľa mestskej polície neisto kráčal po ceste. Mladík uviedol, že nedopitú fľašu s alkoholom našiel v neďalekom kríku.

- Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

- Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov.

- V poslednom období nastal na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica obrovský rozmach obranného priemyslu a výroby munície.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.