Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Kultúra

Režisér Šulík: Zachytiť niečo podstatné v toku dejín bolo ťažké

Na snímke zľava scenárárista a režisér Marek Šulík, producentka Barbara Janišová Feglová a dramaturg Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) Ondrej Starinský počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii dokumentárneho filmu Prezidentka v Bratislave 21. októbra 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Túžbu nakrútiť film z politiky, čo súviselo s jeho vlastnou občianskou angažovanosťou či filmovými vzormi, mal režisér už dlhšie.

Bratislava 1. novembra (TASR) - Nakrútiť film o prezidentke Zuzane Čaputovej sa režisér Marek Šulík rozhodol v čase, keď na prezidentský post kandidovala. Presvedčila ho v jednej z prvých predvolebných diskusií. "Bola jedným z tých kandidátov, ktorí odpovedali na otázky priamo. Letmo som ju poznal z občianskeho združenia VIA IURIS, s ktorým som spolupracoval, vedel som, že sú to kvalitní ľudia," povedal pre TASR Šulík.

Túžbu nakrútiť film z politiky, čo súviselo s jeho vlastnou občianskou angažovanosťou či filmovými vzormi, mal režisér už dlhšie. "Keď Zuzana kandidovala, povedal som si, že ona by bol človek, ktorý by pochopil zámer nakrúcania - byť prítomný päť rokov v prezidentskom paláci," poukázal režisér na výnimočnosť projektu oproti iným. Film je podľa Šulíka postavený na nezľavení a neustálej snahe zachytiť niečo podstatné v toku dejín a udalostí. "A to bolo ťažké, lebo niečo sa deje, a vy neviete, akú to bude mať váhu o chvíľu, či je to podenková udalosť, alebo nadobudne to iný význam. V odstupe piatich rokov aj niektoré iné veci sa ukázali dôležité pri skladbe celého filmu".

Režisér časozberného dokumentu, ktorý nakrúcali bez scenára, potvrdil, že Čaputová nemala v sebe obvyklú obavu politikov, že na nich filmár niečo nachystá. "Rozumela tomu, že výkon politiky má byť transparentný a prístupný pre ľudí, ktorí ich volia. To je veľké negatívum dnešnej doby, že politikov vlastne nepoznáme, poznáme ich len z propagandy, ktorú šíria na sociálnych sieťach alebo z tlačových konferencií, ale veľmi málo máme možnosť sa dotknúť ich reálnych motivácií, charakterov a pováh," myslí si Šulík. V Prezidentke, ktorá je v kinách od 31. októbra, prináša aj svedectvo o turbulentných piatich rokoch a zvratoch na politickej scéne Slovenska v rokoch 2019 až 2024.

Šulík priznal, že hlavná protagonistka filmu s ním nie je úplne spokojná. "Zároveň treba povedať, že je veľmi veľkorysá, pretože umožnila, aby som v ňom priniesol môj pohľad na situáciu a dobu. Sú v ňom stelesnené aj moje pocity, ale zároveň verím tomu, že sú to mnohé pocity ľudí, ktorí tu dnes žijeme," podotkol režisér. "Nebola spokojná preto, že jej pohľad na jej výkon bol viac optimistický, chcela, aby film ukázal viac vecí, o ktoré sa zasadila a ktoré sa jej podarilo zmeniť," vysvetlil Šulík, ktorému bola pri filmovaní veľkým vzorom česká snímka Občan Havel. "Václav Havel, rovnako ako Zuzana Čaputová, si uvedomoval tú dôležitosť, že ľudia majú mať prístup k politikovi ešte z inej strany, než z tej oficiálnej," uzavrel.