Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Kultúra

Rok 2017 patrí Majstrovi Pavlovi z Levoče,Márii Terézii, J.M.Hurbanovi

Na kombosnímke J. M. Hurban, Mária Terézia a vrcholné dielo Majstra Pavla z Levoče - najvyšší gotický oltár na svete. Foto: TASR

Rovnako budú mať prioritnú podporu i projekty, ktoré v súvislosti s týmito okrúhlymi výročiami pripravujú zriaďovateľské organizácie rezortu.

Bratislava 14. januára (TASR) – Päť storočí od dokončenia hlavného oltára Majstra Pavla z Levoče v chráme sv. Jakuba v Levoči, 300. výročie narodenia Márie Terézie i 200 rokov od narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. To sú tohtoročné jubileá, ktorým bude venovaná prioritná podpora dotačných programov Ministerstva kultúry (MK) SR. Rovnako budú mať prioritnú podporu i projekty, ktoré v súvislosti s týmito okrúhlymi výročiami pripravujú zriaďovateľské organizácie rezortu.

"Významné 500. výročie dokončenia diela Majstra Pavla z Levoče zohľadníme napríklad podporou výstav Slovenského národného múzea Reformácia na Slovensku a Majster Pavol z Levoče a jeho doba. Finančne podporíme aj projekt Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči 'Majster Pavol z Levoče'. Pôjde o publikáciu o živote a tvorbe umelca v Braillovom písme s využitím reliéfnej grafiky, ktorá umožní prostredníctvom hmatu sprostredkovať vyobrazenie niektorých oltárov, sôch a detailov z tvorby Majstra Pavla z Levoče osobám so zrakovým postihnutím," informoval TASR hovorca MK SR Jozef Bednár.

Prehľad okrúhlych výročí významných historických osobností a významných udalostí slovenských národných dejín v rokoch 2017-2018 uvádza ministerstvo kultúry na svojom webe. Súčasťou materiálu sú aj ďalšie výročia osobností či významných udalostí slovenskej histórie, kultúrnych dejín a kultúrno-spoločenského vývoja, spojeného s územím Slovenska.

Minister kultúry Marek Maďarič už v novoročnom rozhovore pre TASR uviedol, že výzvou pre jeho rezort bude v tomto roku aj príprava projektov, ktoré sa viažu k dôležitým okrúhlym výročiam v roku 2018. "Pripomenieme si 100. výročie vzniku ČSR, rovnako sto rokov od ukončenia 1. svetovej vojny, ale aj 25. výročie vzniku SR," upozornil minister. Poukázal i na to, že jeho snahy sa budú upriamovať už aj na rok 2019, na ktorý okrem iného pripadá 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. "Chcel by som preto, aby vláda vyhlásila rok 2019 za Rok M. R. Štefánika," uviedol Maďarič pre TASR.

Prvé podujatie k tristoročnici Márie Terézie bude na Bratislavskom hrade



V začínajúcom roku Múzeum mesta Bratislavy (MMB) pokračuje v poznávacom a vzdelávacom projekte Prechádzky s pánom Marquartom. Jeho druhý ročník je v znamení 300. výročia narodenia Márie Terézie. Prvým podujatím bude dnes poznávanie Bratislavského hradu, ktorý má veľkú súvislosť s touto najvýznamnejšou uhorskou panovníčkou.

"Prechádzky s pánom Marquartom sú potulky po Bratislave podľa jeho plánu z roku 1765. Práve vtedy zomrel manžel Márie Terézie, čiže vytvárame takú asociáciu. Marquartov úžasný plán ukazuje Bratislavu v 18. storočí, keď tu vládla Mária Terézia. Takže prepájame to aj s touto osobnosťou v čase 300 rokov od jej narodenia," zdôvodnila pre TASR Beáta Husová z MMB.

Pohľad na Bratislavský hrad pred jeho vyhorením /reprodukcia starej rytiny/.
Foto: TASR - Viliam Přibyl/archív


Počas prechádzok s pánom Marquartom budú záujemcovia s MMB naďalej poznávať miesta, ktoré Mária Terézia pri návšteve tohto mesta nikdy neobišla. Na Bratislavskom hrade aj bývala, podobne ako jej najobľúbenejšia dcéra Mária Kristína s manželom Albertom Tešinským. Preto panovníčka toto sídlo v 18. storočí dala prestavať, lebo vedela, že dcéra tam bude bývať.

"Dostaneme sa do najreprezentatívnejších priestorov hradu, ktoré pre verejnosť nebývajú stále sprístupnené. Tam si niečo povieme o Márii Terézii a jej rodine. Tiež o udalosti, ktorú tu zažila 11. 9. 1741, sotva sa stala uhorskou kráľovnou," sľubuje Beáta Husová.