Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Kultúra

Od Formana k oskarovému Koljovi: Václav Šašek bol pri tom

František Peterka a Luděk Sobota v legendárnej komédii Jáchyme, hoď ho do stroje! Foto: reprofoto youtube

Z vyše osemdesiat filmov, na ktorých sa Václav Šašek ako tvorca podieľal, boli dva nominované na Oscara a jeden, Kolja, ho napokon získal.

Praha/Bratislava 14. októbra (TASR) - Formanovské filmy Lásky jedné plavovlásky či Hoří má panenko, trilógiu o Homolkovcoch, ale aj komédie Jáchyme, hoď ho do stroje či Vesničko má středisková spája meno českého dramaturga a scenáristu Václava Šaška. Z vyše osemdesiat filmov, na ktorých sa Václav Šašek ako tvorca podieľal, boli dva nominované na Oscara a jeden, Kolja, ho napokon získal. Jeden z najvýraznejších tvorcov českého resp. československého filmu sa v nedeľu 14. októbra dožíva 85 rokov.

Václav Šašek sa narodil 14. októbra 1933 v obce Hnidousy neďaleko Kladna. Vyštudoval českú literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej. Pracoval v novinách Večerní Praha, no prelomový bol preňho okamih, keď sa na jeseň roku 1960 zamestnal vo Filmových štúdiách Barrandov.

„Som šťastný, že som bol pri tom a vtedy som bol tiež šťastný. Denne som sa tešil do práce a ani som si nevyberal dovolenku, aby som niečo neprepásol. V tú jeseň 1960 sa začali na Barrandove objavovať dvaja ľudia, ktorí začínali podobne ako ja: jeden sa volal Passer a druhý Forman,“ spomína Václav Šašek na svoje začiatky v rozhovore pre časopis Reflex.

Prvý raz spolupracoval s legendárnym režisérom Milošom Formanom na scenári podľa Škvoreckého poviedky Eine kleine Jazzmusic, ktorý niesol filmový názov Kapela to vyhrala. Film však zakázali skôr, než sa stihol nakrútiť.

Najlepšia posteľná scéna


Formanovým a Šaškovým debutom sa tak stal Černý Petr (1963). Zaujímavosťou bolo, že pôvodná poviedka Jaroslava Papouška sa odohrávala v roku 1947. „Forman urobil niečo, čo by asi normálny režisérsky debutant neurobil: rozhodol sa, že sa nakrúcanie musí odložiť. Pri skúškach totiž zistil, že jeho mladým nehercom príbeh z roku 1947 nič nehovorí. Že síce poctivo povedia, čo majú, ale nevedia, o čom hovoria. Čo Miloš ako fanatik pravdy života nedokázal preniesť cez srdce. Potreboval tri mesiace, aby mohol príbeh prepísať do súčasnosti,“ spomínal na zrod filmu Václav Šašek.

Režisérovi Milošovi Formanovi ostal verný a bol dramaturgom aj ďalších filmov, ktoré nakrútil ešte pred emigráciou do USA: Lásky jedné plavovlásky (1965) a trpká komédia Hoří, má panenko (1967), ktorá si vyslúžila nomináciu na Oscara.

Hoci sa dialógy vo Formanových filmoch často navyše prednášené nehercami zdajú autentické, ako keby ich protagonisti iba improvizovali, v skutočnosti podľa Václava Šaška boli zachytené v scenároch. Výnimkou bola napríklad posteľná scéna vo filme Lásky jedné plavovlásky, kde Vladimír Pucholt a Hana Brejchová dorozprávali predpísaný text a keďže ich režisér nezastavil, voľne pokračovali v rozhovore. Iná vec je, že Miloš Forman vraj scenáre nedával hercom resp. nehercom čítať s argumentom, že nechce, aby film režírovali ich manželky.



Intímne osvetlenie


V roku 1965 sa tiež nakrúcal film Intimní osvětlení podľa pôvodného námetu Václava Šaška. Filmovú poviedku napísali spoločne s Jaroslavom Papouškom, k písaniu scenára prizvali aj režiséra Ivana Passera. Písanie v trojici popísal Václav Šašek slovami: „Všetci traja sme odišli do akéhosi hotela pri Kutnej Hore. Sadol som si k písaciemu stroju, lebo som jediný ako-tak vedel písať a všetci spolu sme dotvárali situácie a písali dialógy. Strašne sme sa pri tom nasmiali, čo má byť údajne pre výsledok nepriaznivé, ale nikto z nás na to nedal. Láskaví zamestnanci hotela potom hovorili: Chlapci, čomu ste sa v noci zase tak smiali? My sme nemohli spať!"



Zaujímavý je osud dvoch hercov, resp. nehercov z tohto filmu. Hlavný protagonista Karel Blažek zaznamenal úspech a hrnuli sa mu ponuky na ďalšie roly, v krátkom čase však zomrel ako 37-ročný na zápal pankreasu (niektoré zdroje uvádzajú leukémiu).

Vtedy 57-ročnú Vlastimilu Vlkovú angažoval režisér Ivan Passer v poslednej chvíli. Zaujal ho jej vzhľad a tak jej sprostredkoval prvú hereckú skúsenosť. Filmu napokon ostala verná a diváci ju poznajú ako farárovu pomocníčku Cecilku z komédie Slunce, seno, jahody a jej ďalších dvoch pokračovaní.

František Husák a Josef Šebánek v legendárnom filme Ecce homo Homolka.
Foto: reprofoto youtube


A potom vtrhli Homolkovci


Pri práci na tomto filme, ale aj na snímkach Miloša Formana sa Václav Šašek zoznámil s Jaroslavom Papouškom, ktorý mal podľa neho dar písať skvelé dialógy, pretože vyrastal na dedine. „Mal ucho na dialógy. On to počul a uviazlo mu to v hlave. Bol to majster,“ povedal o ňom Václav Šašek. Nie náhodou spolupracovali na legendárnej trojici komédií o pražskej rodine Homolkovcov, ktoré Papoušek režíroval: Ecce homo Homolka (1969), Hogo fogo Homolka (1970) a Homolka a tobolka (1972).



Práve prvý z trilógie označil Václav Šašek za príklad filmu, keď námet nevyzerá atraktívne, no výsledok nakoniec prekvapí. „Hovoril som si, že tí ľudia budú neznesiteľní, keď ich uvidíme na plátne, ako na seba štekajú, a aj príbeh je útly, skoro nič sa tam nedeje. Ale výsledok, keď sa to začalo liahnuť, bol skvelý,“ povedal Václav Šašek.

So Svěrákom a Smoljakom


Po roku 1968, keď Miloš Forman a Ivan Passer odišli z Československa, začala so nová kapitola, ktorou bola pre Václava Šaška spolupráca so Zdeňkom Svěrákom a Ladislavom Smoljakom. „Dramaturgicky som sa podieľal na väčšine ich filmov, takže som sa mal zasa prečo tešiť do práce,“ spomína Václav Šašek na normalizačné roky.



Na otázku, či v tejto atmosfére vlastne nebolo priveľkým kompromisom nakrúcanie apolitických komédií, Václav Šašek v Reflexe odpovedal: „Často som o tom rozmýšľal, a hoci sme o tom nehovorili, myslím, že chlapci riešili tento problém tiež. Ale nakoniec som si povedal: Dobre, máme smolu, že žijeme v týchto časoch, ale človek chce v rámci možností svoj život zmysluplne prežiť. To pre mňa znamenalo pracovať. Takže sme sa snažili robiť svoju prácu čo najpoctivejšie, aby sme mohli byť v rámci daných mantinelov so svojím svedomím v zhode. Nakoniec, priniesť ľuďom trochu vkusného humoru, je užitočné vždy.“



So slávnou dvojicou vytvoril filmy Jáchyme, hoď ho do stroje (1974, Oldřich Lipský), Kulový blesk (1978, Ladislav Smojlak, Zdeněk Podskalský), Vrchní, prchni! (1980, Ladislav Smoljak), Rozpuštěný a vypuštěný (1984, Ladislav Smoljak), Nejistá sezóna (1987, Ladislav Smoljak). Azda najznámejšia je však komédia Vesničko má středisková, ktorú v roku 1986 nakrútil Jiří Menzel.



Václav Šašek je tiež podpísaný pod filmom Věry Chytilovej Panelstory aneb jak se rodí sídliště (1979) a pod komédiami Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí (1988) a Vážení přátelé ano (1989).

Nakoniec to bol Oscar!


Neskôr sa Václav Šašek vrátil k spolupráci so Zdeňkom Svěrákom pri filmoch, ktoré už nakrúcal jeho syn Jan Svěrák: Obecná škola (1991), Kolja (1996) a Vratné lahve (2007). Kým Vesnička bola na Oscara len nominovaná, snímok Kolja prestížnu cenu získal v roku 1997.



Spomedzi množstva scenárov, ktoré Václav Šašek vytvoril, možno spomenúť film Petrolejové lampy, ktorý nakrútil v roku 1971 Juraj Herz. Podieľal aj na scenári filmu Akumulátor I. (1994, Jan Svěrák) alebo Výchova dívek v Čechách (1997, Petr Koliha), za scenár k filmu Helimadoe (1993, Jaromil Jireš) získal Českého leva.
Zatiaľ jeho posledným dielom je televízny film Zločin v Polné (2016) zachytávajúci vraždu z roku 1899, ktorá viedla k výbuchom antisemitizmu. Scenáristkou je aj jeho manželka Věra Šašková.

Úlohu dramaturga vo filme, ktorú si možno laik nevie celkom presne predstaviť, popísal Václav Šašek v relácii Na plovárně v Českej televízii slovami: „Dramaturg je pôrodná baba filmového scenára, lebo sa oň stará od námetu až po hotový film.“ Dramaturg by mal podľa neho sprevádzať autora a byť mu oponentom i radcom.

Slováci vedú na MS po druhej stretine nad Slovinskom 3:0

Strelecký účet na turnaji si otvoril v deviatej minúte Sebastián Čederle a o 66 sekúnd neskôr aj novic v zostave Pavol Regenda.

,aktualizované 

- Slovenskí hokejisti vedú vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po úvodnej tretine 2:0.

- Pápež Lev XIV. vyzval na „spravodlivý a trvalý“ mier na Ukrajine i na okamžité prímerie, prepustenie rukojemníkov a dodávky humanitárnej pomoci v Gaze. „Už nikdy viac vojnu!“ povedal pápež.

- Slovenskí hokejisti vykorčuľujú na svoj druhý duel na MS v Štokholme v nedeľu proti Slovinsku (12.20 h) už aj s dvojicou nových hráčov. V zostave figurujú obranca Samuel Kňažko aj útočník Pavol Regenda.

- Strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.