Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Kultúra

Skladateľ filmovej hudby Vladimir Cosma sa dožíva 80 rokov

Ilustračná snímka Foto: TASR - Andrej Galica

Francúzsky skladateľ, huslista a dirigent s rumunskými koreňmi má na konte viac než 300 filmov a seriálov.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Známe a obľúbené francúzske komédie ako sú napríklad Roztržitý, Veľký blondín s čiernou topánkou alebo Som nesmelý, ale liečim sa s Pierrom Richardom, a či Krídelko alebo stehienko s Luisom de Funésom majú spoločného menovateľa. Je ním výrazná a charakteristická hudba Vladimira Cosmu. Francúzsky skladateľ, huslista a dirigent s rumunskými koreňmi má na konte viac než 300 filmov a seriálov. V pondelok 13. apríla sa Vladimir Cosma dožíva 80 rokov.

Vladimir Cosma sa narodil 13. apríla 1940 v Bukurešti v muzikantskej rodine. Jeho otec, Teodor Cosma, bol klaviristom a dirigentom, skladateľskej a dirigentskej profesii sa venoval aj strýko Edgar Cosma.

Vladimir Cosma študoval hru na husle na konzervatóriu v Bukurešti, v roku 1963 pokračoval v štúdiu v Paríži, na Parížskom hudobnom národnom konzervatóriu. Aktívne vystupoval ako koncertný umelec, no postupne sa začínal venovať komponovaniu. Popri vážnej hudbe ho nadchol aj džez a filmová hudba. K nej ho priviedol francúzsky režisér Yves Robert a ponúkol mu prvú príležitosť: Cosma zložil hudbu k jeho filmu Alexandre le bienheureux z roku 1967.

Veľmi rýchlo sa Cosma stal jedným z najznámejších skladateľov filmovej hudby. Spomedzi množstva titulov, v ktorých zazneli jeho kompozície, možno spomenúť aspoň pár najznámejších.

Patrí k nim film Roztržitý s Pierrom Richardom, ktorú herec aj režíroval (1970). Richard sa zaskvel aj v známych komédiách Yvesa Roberta o huslistovi, ktorý sa stal agentom proti svojej vôli - Veľký blondín s čiernou topánkou (1972) aj Návrat veľkého blondína (1974) sú bez Cosmovej hudby nemysliteľné.

V roku 1973 sa Cosma podpísal pod komédiu Dobrodružstvá rabína Jácoba (Gérard Oury) s Louisom de Funésom. V roku 1974 to bol film Horčica stúpa mi do nosa (Claude Zidi) opäť s Pierrom Richardom.

Cosma zložil hudbu ku komédiám Záletník (Yves Robert), Krídelko alebo stehienko opäť s Louisom de Funésom (Claude Zidi) a k filmu Hračka, v ktorom Francis Veber obsadil Pierra Richarda – všetky filmy sú z roku 1976. V roku 1977 zaznela jeho hudba v komédii Zviera so Jeanom Paulom Belmondom (Claude Zidi), ale aj v dráme Prežiť si svoje peklo s Annie Girardotovou (André Cayatte).

Slovenskí diváci si nepochybne pamätajú na komédie Som nesmelý, ale liečim sa (1978), kde sa opäť ako režisér aj herec v hlavnej úlohe predstavil Pierre Richard, a tiež Rana dáždnikom (Gérard Oury, 1980), v ktorej Richard stvárnil postavu neúspešného herca reklamných spotov.

Nasledovali komédie Gérarda Ouryho Kopyto či Otec a otec, v ktorých vytvorili hereckú dvojicu Pierre Richard a Gérard Depardieu. Do Cosmovej filmografie patrí aj legendárna Tančiareň (Ettore Scola, 1983). Z novších diel možno spomenúť veselohry Francisa Vebera Jeden blbec na večeru (1998) či KOndoMÉDIA (2001).

Film umožňuje Cosmovi siahnuť po rôznych žánroch od džezu cez rock, elektronickú či symfonickú hudbu až po kompozície s prvkami folklóru. Cosma ponúkol priestor takým známym interpretom ako huslista Jean-Luc Ponty, šanzoniérka Mireille Mathieu, či rumunský hráč na panovu flautu Gheorghe Zamfir.

Popri filmovej hudbe Vladimir Cosma prezentuje na svetových koncertných pódiách svoje vlastné skladby, napríklad symfóniu Dobre! Teraz tancuj (Eh bien! Dansez maintenant) z roku 2006 či operu Marius a Fanny (2007). Takisto uviedol v symfonickej podobe svoje známe kompozície z filmov.

Vladimir Cosma dvakrát získal filmovú cenu Cézar za hudbu k filmom Diva a Tančiareň, je držiteľom mnohých zlatých a platinových platní, a tiež Rytierom rádu Čestnej légie.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.