Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. október 2024Meniny má Šimon a Simona
< sekcia Kultúra

Slovenská národná galéria oslavuje 76 rokov

Na snímke Slovenská národná galéria. Foto: TASR - Dano Veselský

Vrcholná štátna umeleckohistorická inštitúcia sa v priebehu rokov stala strážkyňou národného kultúrneho bohatstva v oblasti historickej aj modernej a súčasnej výtvarnej kultúry.

Bratislava 29. júla (TASR) - Slovenská národná galéria (SNG) oslavuje v pondelok 76 rokov. "V ľudských rokoch by mnohí povedali, že mladosť máme za sebou, avšak medzi národnými galériami v Európe patríme medzi mladé inštitúcie," píše na sociálnej sieti inštitúcia, ktorá vznikla pomerne neskoro ako vyústenie slovenských povojnových ambícií 29. júla v roku 1948.

Vrcholná štátna umeleckohistorická, zberateľská, vedeckovýskumná a kultúrnovýchovná inštitúcia sa v priebehu rokov stala strážkyňou a opatrovateľkou národného kultúrneho bohatstva v oblasti historickej aj modernej a súčasnej výtvarnej kultúry. "Zbierkový fond SNG predstavuje dnes cca 70.000 zbierkových predmetov, z ktorých mnohé sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva," pripomína národná galéria, ktorá plní nezastupiteľnú úlohu vo sfére ochrany a starostlivosti o pamiatky hnuteľného aj nehnuteľného kultúrneho dedičstva. Jej činnosť sa zameriava na akvizíciu, výskum, ochranu, reštaurovanie a prezentáciu kultúrneho dedičstva vo všetkých výtvarných disciplínach.

Snímka z otvorenia monografickej výstavy Károly Divald a jeho synovia v Slovenskej národnej galérii. Výstava je zameraná na fotografickú tvorbu 19. storočia na území súčasného Slovenska.
Foto: TASR - Dano Veselský


Spočiatku sa akvizičná činnosť orientovala najmä na maliarstvo, sochárstvo, kresbu a grafiku, neskôr sa rozšírila o artefakty úžitkového a insitného umenia, o oblasť scénografie, umeleckej fotografie, architektúry a o kolekciu intermediálnych tendencií.

V súčasnosti SNG popri komplexe objektov v Bratislave, ktoré predstavuje pôvodný objekt barokových Vodných kasární s premostením a Esterházyho palác, tvorí sieť štyroch vysunutých pracovísk. Patrí medzi ne Zvolenský zámok, Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku a Schaubmarov mlyn v Pezinku.