Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Kultúra

Slovenské umenie sa prvýkrát predstaví na aukcii v Londýne

Na archívnej snímke Milan Dobeš. Foto: TASR/Michal Svítok

Na aukcii sa objavia diela významných slovenských výtvarníkov Dobeša, Filka a Želibskej.

Londýn/Bratislava 13. mája (TASR) - Slovenské povojnové výtvarné umenie sa po prvý raz predstaví na medzinárodnej aukcii Contemporary East v londýnskej Sotheby's. Súčasťou aukcie 7. júna budú aj diela slovenských výtvarných umelcov Milana Dobeša, Stana Filka a Jany Želibskej. Samotnej aukcii bude v dňoch 3. až 6. júna predchádzať výstava ponúkaných diel.

Aukcia Contemporary East (Súčasný východ) prináša nový pohľad londýnskej aukčnej siene Sotheby's na umenie zo strednej a východnej Európy, Ruska a Kaukazu. Londýnski kurátori zhromaždili vyše 120 umeleckých diel od významných i perspektívnych umelcov z tejto oblasti. Sotheby's tým reflektuje nové trendy európskeho zberateľstva, ktoré sa generačne menia, a konzervatívny pohľad na umenie sa strieda so záujmom o avantgardné smery 60. – 70. rokov.

Na aukcii sa objavia aj diela významných slovenských výtvarníkov Dobeša, Filka a Želibskej, ktoré sú na medzinárodnom aukčnom trhu prezentované po prvý raz. Dielo Pohyblivá štruktúra s červeným bodom medzinárodne uznávaného kinetistu Dobeša je postavené na syntéze formy, svetla a pohybu (odhad 10.000 – 15.000 libier). Dobeš dodnes úspešne rozvíja program dynamického konštruktivizmu a problematiku optického a vizuálneho – kinetického umenia.

Unikátne dielo Slovenská Šeherezáda IX (Pištol III) prezentuje gesticky a farebne „divokú“ tvorbu z 80. rokov poprednej osobnosti stredoeurópskej neoavantgardy – Stana Filka (odhad 5000 – 7000 libier). Jeho tvorba bude od júna predstavená na samostatnej výstave v Slovenskej národnej galérii.

Nekonvenčná tvorba Želibskej sa spája v diele Dva podnety pop-artu a postkonceptuálnych tendencií (odhad 12.000 – 18.000 libier). Želibská od 60. rokov 20. storočia prekročila hranice obvyklých médií a narušila konvenčný svet predstáv o tradičnej úlohe ženy. V centre jej pozornosti stoja témy blízke feministickému umeniu – telesnosť, erotika, mýtus ženskej krásy, vzťahy medzi pohlaviami. V poslednom čase bola jej tvorba zaradená na výstavu The World Goes Pop v Tate Modern a International Pop vo Walker Art Center.

Do aukcie boli popri dielach slovenských umelcov zaradené aj diela českých výtvarníkov Karla Malicha, Běly Kolářovej, Jiřího Sopka a Davida Černého. Medzinárodná senior riaditeľka ruského umenia Jo Vickery povedala: „Povojnové umenie z tejto oblasti sa riadne prehodnocuje až teraz. Hlavné múzeá, ako napríklad Tate a Moma, rýchlo nadobúdajú povojnové umenie z východnej Európy a Ruska prostredníctvom špecializovaných akvizičných programov. Sme svedkami generačného posunu. Tradičný, konzervatívny vkus v regióne sa mení a umenie 60. a 70. rokov sa nanovo oceňuje. V tomto predaji sme zamerali osobitnú pozornosť na tých umelcov, ktorí sú už etablovaní vo významných verejných i súkromných zbierkach, ale zatiaľ nemajú na trhu medzinárodný profil. Pre zberateľov sa tu otvára veľmi vzrušujúca oblasť s veľkým potenciálom na objavovanie a preskúmanie.“

Súčasný východ odhalí rozdiely i spoločné záujmy zdieľané v tejto kultúrne rozmanitej časti sveta. Skúsenosti socializmu a nového internacionalizmu vyvolaného jeho kolapsom v roku 1989 síce tvarovali zastrešenie kultúrnej krajiny, ale umelecký jazyk je rôznorodý. V súčasnom východe uvidíme vplyv ruskej avantgardy, Bauhausu, pop artu, konceptuálnych postupov a figuratívneho umenia, ktoré boli v socialistických a post-socialistických krajinách veľmi populárne. Očakávaný obrat aukcie je 1,2 – 1,8 milióna libier.

Informáciu pre TASR poskytla tlačová tajomníčka Rosie Chester z londýnskej aukčnej siene Sotheby's.