Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Kultúra

Slovenský filmový ústav oslavuje 60 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najdôležitejšou udalosťou v pôsobení SFÚ bolo jeho zriadenie ako samostatného právneho subjektu. Stalo sa tak k 1. januáru 1991 na základe rozhodnutia ministra kultúry SR Ladislava Snopka.

Bratislava 1. apríla (TASR) - V oblasti kinematografie je Slovenský filmový ústav (SFÚ) jedinou štátnou inštitúciou na Slovensku, ktorá sa komplexne zaoberá filmom a kinematografiou ako takou. Sústreďuje, uchováva, ochraňuje filmové a iné audiovizuálne diela i dokumentačné materiály a sprístupňuje ich verejnosti. V sobotu 1. apríla uplynie 60 rokov od vzniku tejto inštitúcie.

Vznik SFÚ sa spája s dátumom 1. apríl 1963, kedy bol založený Filmový ústav v Bratislave ako pobočka Československého filmového ústavu (ČSFÚ) Praha. Ústav mal 9 zamestnancov a počas prvých piatich rokov sídlil v budove Filmového klubu na Rybnom námestí.

Z Rybného námestia do svojho súčasného sídla na Grösslingovej ulici v Bratislave sa ústav presťahoval v roku 1968. V tomto období sa jeho archív rozrástol o jeden mimoriadne vzácny film. Od Jána Závodného z Chicaga získal darom kópiu filmu Jánošík slovenského režiséra Jaroslava Siakeľa z roku 1921, ktorý ležal vyše 50 rokov v jeho garáži. Ide o prvý slovenský celovečerný film a patril medzi vôbec prvé dlhometrážne snímky na svete. Po piatich rokoch film zrekonštruovali a ozvučili.

Po zmenách v usporiadaní slovenskej kinematografie sa SFÚ od 1. júla 1972 organizačne začlenil pod Ústredie slovenského filmu (ÚSF). O štyri roky neskôr bol slávnostne otvorený Filmový klub ústredia (dnešné Kino Lumire).

Najdôležitejšou udalosťou v pôsobení SFÚ bolo jeho zriadenie ako samostatného právneho subjektu. Stalo sa tak k 1. januáru 1991 na základe rozhodnutia ministra kultúry SR Ladislava Snopka. Slovenský filmový ústav - Národné kinematografické centrum (SFÚ - NKC) bol ako samosprávna príspevková organizácia priamo riadený Ministerstvom kultúry SR.

Ďalšiu kľúčovú udalosť v činnosti SFÚ priniesol rok 2007 a schválenie audiovizuálneho zákona, ktorý vstúpil do platnosti 1. januára 2008. Po prvý raz v histórii bola existencia SFÚ upravená zákonom. Ten podstatne rozšíril poslanie a povinnosti inštitúcie, ktorá v súlade s literou zákona vykonáva štátnu správu v oblasti ochrany audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky a zároveň je zákonným depozitárom audiovizuálnych diel.

V máji 2008 otvorila verejnosti svoje priestory prvá oficiálna predajňa SFÚ - Klapka.sk v blízkosti bratislavského sídla SFÚ. Záujemcovia z odbornej, ale i laickej verejnosti v nej nájdu široký sortiment filmologickej literatúry, ako aj CD a DVD nosičov i ďalších filmových materiálov.

V septembri 2011 SFÚ po prvýkrát otvoril vo vlastnej prevádzke priestory niekdajšieho Filmového klubu pod názvom Kino Lumire, ktorého programová koncepcia je zameraná na slovenský film, európsku a svetovú kinematografiu a archívne kino.

Kino Lumire je momentálne zatvorené kvôli následkom požiaru, ktorý zachvátil priestory digitalizačného pracoviska 20. septembra 2022. V čase rekonštrukcie si ale môžu diváci pozrieť filmové projekcie v kinosále Slovenskej národnej galérie (SNG) a v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU).

V súčasnosti je SFÚ, ktorého základnými organizačnými zložkami sú Národný filmový archív a Národné kinematografické centrum, modernou, archívnou inštitúciou európskeho významu, rešpektovanou aj v zahraničí. V roku 2001 bol prijatý za riadneho člena Medzinárodnej federácie filmových archívov (FIAF) a od roku 2006 je členom medzinárodnej organizácie European Film Promotion (EFP).

Od vzniku SFÚ v roku 1963 sa na poste šéfa inštitúcie vystriedalo vyše dvadsať riaditeľov. Prvým bol Ján Komiňár. Päťročné funkčné obdobie súčasného generálneho riaditeľa SFÚ Petra Dubeckého, ktorý stojí na čele tejto inštitúcie od roku 1999, začalo plynúť 2. júna 2018.

Rada Slovenského filmového ústavu vyhlásila začiatkom marca 2023 výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 11. apríla 2023.



Zdroj: http://www.sfu.sk, https://www.culture.gov.sk

Svet si pripomína 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny

V Európe si štáty protihitlerovskej koalície pripomínajú každoročne skončenie druhej svetovej vojny 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Dvojdňové podujatie venované 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pokračuje v Múzeu SNP v Banskej Bystrici programom pre širokú verejnosť.

- Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom prvom dueli na MS v Štokholme proti jednému z favoritov na celkový triumf.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

- Druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe na to upozornil Juraj Blanár.

- Slovenská televízia a rozhlas (STVR) uvedie výnimočný galavečer venovaný 80. výročiu víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.

- Na okamžité zastavenie bojov medzi Indiou a Pakistanom vyzval aj americký prezident Donald Trump.

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.