Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Kultúra

Slovenský herec Slavo Drozd sa narodil pred 90 rokmi

Slavo Drozd (vpravo) v kriminálke Prípad krásnej nerestnice. Foto: YouTube.com

Slavo Drozd hral rovnako rád tragédie aj veselohry, ktoré považoval za náročnejšie. Podľa neho bolo jednoduchšie divákov rozplakať ako rozosmiať.

Vrútky/Bratislava 21. marca (TASR) – Herec Slavo (Bohuslav) Drozd bol dlhoročným členom činohry Novej scény v Bratislave, diváci si ho však pamätajú aj z množstva filmov a televíznych inscenácií, kde vytvoril takmer 150 rozmanitých postáv. V nedeľu 21. marca uplynie 90 rokov od jeho narodenia.

Slavo (Bohuslav) Drozd sa narodil 21. marca 1931 vo Vrútkach, k srdcu mu však prirástol Liptov a on sám o sebe hovoril, že je Lipták. V roku 1950 absolvoval Obchodnú akadémiu v Liptovskom Mikuláši, ale už v tom čase rozmýšľal o divadle, hoci uvažoval aj o letectve.

V roku 1952 si ho ako člena ochotníckeho krúžku Vpred všimla na festivale v Ostrave Kveta Ilavská (neskôr Dibarborová), ktorá ho po vzhliadnutí predstavenia Ľudia z našej ulice prehovorila, aby prišiel do Bratislavy na herecké skúšky. O rok neskôr už študoval v Odbornom divadelnom kurze pri Štátnom konzervatóriu.

V rokoch 1953-1956 bol členom Pomocného súboru Slovenského národného divadla (SND). Štúdium herectva ukončil v roku 1954 a po návrate z vojenčiny začal hereckú kariéru v martinskom Armádnom divadle. V tejto liahni hereckých talentov (Vlado Müller, Elena Zvaríková-Pappová, Eva Rysová, Ivan Letko a ďalší) pôsobil v rokoch 1956-1962. Už tu zaujal viacerými hereckými kreáciami – ako Unšpígel (Balada o Unšpíglovi, 1958), Jánošík (Jánošík, 1958), Gróf Almaviva (Figarova svadba, 1959), či Henry Higgins (Pygmalion, 1961).

Potom, ako hosťoval na Novej scéne v Bratislave, prešiel v roku 1962 na jej dosky natrvalo. Toto divadlo sa stalo jeho domovskou scénou až do jeho odchodu do dôchodku v roku 1991. Jeho prvým hereckým vzorom bol Ladislav Chudík, ktorý ho učil javiskovú reč.

Slavo Drozd hral rovnako rád tragédie aj veselohry, ktoré považoval za náročnejšie. Podľa neho bolo jednoduchšie divákov rozplakať ako rozosmiať. Na Novej scéne stvárnil opäť množstvo charakterových typov - Beppa v Klebetniciach (1963), Roberta v Žene priveľmi počestnej (1964), Zalewského v Drotároch (1965), Benedicka v inscenácii Mnoho kriku pre nič (1966), Joachena v Dürrenmattovom Meteore (1967), Klitandera v Mizantropovi (1972), Rodina v Pohľadnici z Benátok (1976), Notára v hre Inkognito (1979) a s Milanom Kňažkom si zahral aj v divácky obľúbenej hre Zákon večnosti (1983). Divadelná adaptácia známeho románu gruzínskeho autora Nodara Dumbadzeho získala Zlatú plaketu.

Vo filme sa prvý raz objavil v roku 1953 vo veselohre režiséra Paľa Bielika V piatok trinásteho..., čo bola prvá snímka realizovaná vo filmových štúdiách na Kolibe. Popri množstve menších postáv – často vo vojenských či povstaleckých snímkach – zaujal Slavo Drozd ako rotný Lasík v drámach Medená veža (1970) a Orlie pierko (1971) režiséra Martina Hollého.

V roku 1970 tiež hral vo filme Naši pred bránami režiséra Ľudovíta Filana a väčší herecký priestor mu ponúkol Andrej Lettrich v kriminálke Prípad krásnej nerestnice (1973). Opäť Martin Hollý ho obsadil do drámy Smrť šitá na mieru (1979). Slavo Drozd si zahral aj v českej komédii Můj hříšný muž (Václav Matějka, 1986).

Po odchode do dôchodku nakrúcal už len výnimočne, k posledným dielam, v ktorých sa objavil, patrí televízna inscenácia Pavilón č. 6, ktorú podľa predlohy A. P. Čechova nakrútil Ernest Stredňanský (1992), či seriál Ako divé husi (2000).

S manželkou, baletkou Oľgou mal tri deti a práve pri nej v bratislavskom byte prežil posledné chvíle života. Zomrel po ťažkej chorobe 14. júla 2008 vo veku 77 rokov. "Od počiatkov inklinoval k realistickému herectvu. Pri práci na postavách sa sústreďoval na komplexný realistický obraz dramatického hrdinu, kde uplatnil aj svoj prirodzený šarm, eleganciu a charakterovú komiku. Tak prirodzene nachádzal uplatnenie v komediálnom repertoári i v inscenáciách myšlienkovo závažnej drámy," uvádza o ňom Divadelný ústav na stránke theatre.sk.

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

,aktualizované 

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vníma plánovanú účasť predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve ako suverénne rozhodnutie premiéra suverénnej krajiny.

- Na Slovensku platia popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Tie by mali zasiahnuť najmä juh stredného Slovenska a východ krajiny.

- Finančná správa (FS) na svojom portáli sprístupnila aktuálnu daňovú kalkulačku pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb na rok 2025.

- Mužovi z Bratislavy hrozí za podvod na troch ženách osemročné väzenie. Od marca do októbra minulého roka od nich 28-ročný Bratislavčan vylákal dokopy vyše 12.000 eur. S obeťami sa skontaktoval prostredníctvom internetového zoznamovacieho portálu.

- V Šanghaji otvorila svoje brány najväčšia svetová výstava automobilov.

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.

- Na hladine vodnej nádrže Domaša bolo v utorok (22. 4.) popoludní nájdené telo 62-ročného Stropkovčana.

- Kým nebude hotová kvantitatívna analýza vzoriek vakcín proti ochoreniu Covid-19 na prítomnosť DNA a ďalších látok, SR zastaví dohodnutý odber proticovidových vakcín. Po rokovaní vlády to v súvislosti s uznesením kabinetu o realizácii analýzy uviedol premiér Robert Fico.

- Tisíce ľudí v utorok večer v Novom sade ohňostrojmi vítali skupinu srbských vysokoškolákov, ktorí sa vrátili z viac než 1300 kilometrov dlhej cyklojazdy zo Srbska do Štrasburgu, aby takto upozornili na svoj boj proti korupcii v krajine, informovala agentúra AP.

- Štátne vlajky SR budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku. Rozhodol o tom minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s vyhlásením štátneho smútku na Slovensku z dôvodu úmrtia pápeža Františka, ktorý v stredu schválila vláda.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR v minulom roku vyčerpalo takmer celý svoj rozpočet - 99,5 percenta. V upravenom rozpočte na rok 2024 mu bolo schválených vyše 2,093 miliardy eur.

- Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Európa stojí pred existenčným rozhodnutím, či vstúpi do hry zjednotená a ako silný hráč, alebo sa odsúdi na marginalizáciu.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).