Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

SNM-Múzeá v Martine spravuje takmer 900.000 zbierkových predmetov

Na snímke budova, v ktorej sídli Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Martina Benku v Martine vo štvrtok 13. apríla 2023. Foto: TASR - Daniel Stehlík

Najmladšími múzeami SNM v Martine sú Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, sprístupnené v roku 1999 a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v areáli Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.

Martin 22. apríla (TASR) - Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeá v Martine tvorí od roku 2004 šesť múzeí, ktoré spravujú takmer 900.000 zbierkových predmetov. Múzeum je podľa jeho riaditeľa Radovana Sýkoru jednou z najväčších a najstarších organizačných zložiek SNM. Od vzniku spravuje etnografické, historické, umelecko-historické, archeologické a prírodovedné zbierky. Súčasťou SNM v Martine je aj rozsiahla pobočka Archívu SNM a knižnica.

Prvú budovu múzea, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, postavili v rokoch 1906 – 1907 podľa projektu Milana Michala Harminca. V roku 1908 v nej sprístupnili prvé expozície. Jej výstavbu podmienil rozsah zbierkového fondu, získaného predovšetkým darmi z celého územia Slovenska, ktoré boli uložené v Národnom dome v Martine. "Činnosť a budovanie zbierkového fondu múzea sú úzko spojené s pôsobením významných osobností národných dejín konca 19. storočia – Andreja Kmeťa, Andreja Halašu, Jána Petrikovicha či Karola A. Medveckého. Predovšetkým zásluhou Andreja Kmeťa vznikla v apríli 1893 Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorej centrálnym a programovým cieľom bolo vytvorenie národného múzea," pripomenul Sýkora.

Druhú budovu múzea sprístupnili verejnosti v roku 1933. "Postavili ju opäť podľa projektu M. M. Harminca v rokoch 1928 – 1932 aj vďaka celonárodnej korunovej zbierke. Architektonické riešenie budovy múzea v štýle funkcionalizmu, koncepčné poňatie a inštalácia stálych expozícií na ploche 4620 metrov štvorcových ho v tom čase zaradili medzi najmodernejšie a najväčšie európske múzeá," doplnil riaditeľ SNM v Martine.

Do roku 1948 bolo SNM spolkovým múzeom Muzeálnej slovenskej spoločnosti a v tomto roku ho poštátnili. "V roku 1961 ho zákonom Slovenskej národnej rady administratívne zlúčili so Slovenským múzeom v Bratislave. S profiláciou celoslovenského etnografického múzea, špecializovaného na záchranu, výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej materiálnej a duchovnej kultúry na Slovensku. Múzeum začalo od roku 1964 budovať celoslovenskú expozíciu ľudovej architektúry a bývania, dnes známu ako Múzeum slovenskej dediny," uviedol Sýkora.

Podotkol, že toto zameranie koncepčne nenarušilo ani prevzatie správy umeleckej pozostalosti a nehnuteľného majetku Martina Benku. "Potvrdzuje ho aj vznik pracovísk, dokumentujúcich dejiny a kultúru národnostných menšín na Slovensku - Múzeum kultúry Čechov na Slovensku a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku," pripomenul riaditeľ múzea.

Hlavnou budovou SNM v Martine je Etnografické múzeum, ktoré sa špecializuje na záchranu, výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. Múzeum slovenskej dediny je najväčším múzeom v prírode na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára sústreďuje viac ako 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb zo severozápadného Slovenska. Múzeum Andreja Kmeťa skúma a dokumentuje najmä prírodu severozápadného Slovenska, s osobitným dôrazom na región Turiec a spravuje viac ako pol milióna zbierkových predmetov.

Múzeum Martina Benku sídli v dome, v ktorom žil a pracoval výtvarník Martin Benka. Autentické prostredie - pracovňa, ateliér a spálňa sa zachovalo podľa poslednej vôle umelca. "Po viac ako 60 rokoch prešiel objekt múzea rozsiahlou obnovou. Naplnili sa tak dlhoročné snahy o celkovú rekonštrukciu budovy a primerané uloženie a ochranu diel Martina Benku. SNM v Martine plánuje sprístupniť múzeum verejnosti v júni tohto roka," informoval Sýkora.

Najmladšími múzeami SNM v Martine sú Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, sprístupnené v roku 1999 a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v areáli Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.