Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Kultúra

Pred 120 rokmi sa narodil svetoznámy Sándor Márai, rodák z Košíc

Na archívnej snímke Sándor Márai v Zürichu okolo roku 1950. Foto: TASR

V roku 1990 udelili Sándorovi Máraiovi v Maďarsku najvyššie umelecké vyznamenanie Kossuthovu cenu.

Košice/Bratislava 11. apríla (TASR) - Maďarský spisovateľ Sándor Márai, narodený v Košiciach, je považovaný za významného európskeho prozaika 20. storočia. V krajinách bývalého východného bloku patril k zakázaným autorom. V roku 1952 totiž emigroval z Maďarska pred komunistickým režimom a žil v Spojených štátoch amerických (USA). Aj on sám zakázal vydávať svoje diela v strednej Európe, pokiaľ z nej neodíde posledný sovietsky vojak a neuskutočnia sa slobodné voľby. Od narodenia uznávaného spisovateľa uplynie v sobotu 11. apríla 120 rokov.

Autor viac ako 50 diel bol výrazne ovplyvnený svojim pôvodom a rodným mestom. Vo väčšine jeho diel sa objavujú motívy Košíc, tamojších mešťanov či odlesk vytrácajúcej sa meštianskej kultúry. Bol náruživým návštevníkom kaviarní a keď ho v USA prepadla nostalgia, hrával sa s manželkou na Košice. Predstavovali si ako sedia v jednej z kaviarní na košickej Hlavnej ulici, pozorujú korzujúcich ľudí a stretávajú známych.

Aj jeho jeden z prvých významných románov, Vyznanie (1934) bol spomienkou na detstvo v rodnom meste, na meštiansku spoločnosť, v ktorej vyrastal. Jeho popis Košíc a Košičanov poskytol pohľady aj do tých zákutí spoločnosti, o ktorých sa obyčajne nehovorilo.

Sándor Márai sa narodil 11. apríla 1900 v Košiciach ako Sándor Károly Henrik Grosschmid de Mára. Mal troch súrodencov, jeden z nich bol známy filmový režisér Géza Radványi (1907-1986). Jeho otec bol právnik, politik, predseda advokátskej komory, aj predseda košickej pobočky turistického spolku Karpatenverein. Rodina najprv žila v priestrannom, dnes už nejestvujúcom byte na košickej Hlavnej ulici. Neskôr sa presťahovala do domu na Mäsiarskej ulici, kde je dnes zriadená pamätná izba spisovateľa.

Stredoškolské štúdiá absolvoval Sándor Márai v Košiciach a Prešove. V roku 1918 sa presťahoval do Budapešti a zapísal sa na právnickú fakultu, neskôr prestúpil na filozofickú fakultu. Po zvrhnutí Maďarskej republiky rád v auguste 1919 na podnet rodiny odcestoval do Nemecka. Študoval žurnalistiku v Lipsku, Frankfurte nad Mohanom a Berlíne. Pracoval vo viacerých nemeckých novinách. V Nemecku žil do roku 1923, keď sa oženil a odišiel s manželkou do Paríža. V roku 1928 sa usadil v Budapešti.

V rokoch 1930-1942 publikoval Márai známe diela ako napríklad Vzbúrenci, Cudzí ľudia, Vyznanie, Mágia, Sviece dohárajú.

Obdobie druhej svetovej vojny prežíval tragicky. Zomrel mu jediný syn, čo vnímal ako veľkú nespravodlivosť.

Ťažko znášal aj nastolenie komunistického režimu v Maďarsku. V roku 1948 opustil krajinu, vycestoval do Švajčiarska, po siedmich týždňoch odišiel Talianska, kde sa s manželkou a s adoptívnym synom usadil.

V roku 1951 spolupracoval s rozhlasovou stanicou Slobodná Európa, poslucháčom čítal zo svojich diel. O rok neskôr vycestoval aj s rodinou do USA a žil v New Yorku. V roku 1957 získal americké občianstvo.

V USA sa necítil dobre, chýbala mu európska kultúra, a preto sa v roku 1967 s rodinou opäť vrátil do Talianska a pokoj hľadal v Salerne. Napísal niekoľko románov s historickou tematikou ako Rozsudok v Canudose, V Ríme sa stalo niečo.

V roku 1980 sa však vrátil opäť do USA a spolu s rodinou žil v San Diegu. V polovici 80. rokov 20. storočia mu zomrela manželka i adoptívny syn a od roku 1987 žil osamotený.

Toto značne depresívne obdobie ukončil Sándor Márai 21. februára 1989 samovraždou. Na vysvetlenie zanechal tri vety: "Čakám povolávací rozkaz. Nesúrim, ani neodkladám. Nadišiel čas".

Sándor Márai písal romány, novely, poviedky, eseje, komentáre, poéziu, i divadelné hry. Jeho diela sa prekladajú do mnohých svetových jazykov. V krajinách bývalého východného bloku sa dostali čitatelia k jeho dielam až v 90. rokoch minulého storočia. Na Slovensku vyšli napríklad Košická pochôdzka – Košickí mešťania (2000), Kniha byliniek (2001), Nebo a zem (2003), Sviece dohárajú (2003) Zem...zem! (2010), Bejbi alebo Prvá láska, Rozvod v Budíne, Vzbúrenci, Spoveď mešťana (všetky 2011), Mágia (2012), Krv Svätého Januária, Hlas (obe 2012).

V roku 1990 udelili Sándorovi Máraiovi v Maďarsku najvyššie umelecké vyznamenanie Kossuthovu cenu. Jeho rodné Košice si ho uctili námestím, ktoré po ňom pomenovali a je na ňom aj Máraiova socha. V Košiciach je po ňom pomenovaná Základná škola a gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským.

Pellegrini: Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia a obetí

Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.

- Kežmarská polícia obvinila z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného v súbehu s trestným činom nebezpečného vyhrážania sa 15-ročného mladíka. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova informovala, že udrel sekerou brata a vyhrážal sa zabitím aj svojmu otcovi.

- Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku obvinil 35-ročného muža z trestného činu ublíženia na zdraví. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že muž z obce Veľká Lomnica v dome napadol ženu.

- Vyše 30 ľudí vrátane malých detí utrpelo v pondelok zranenia pri čelnej zrážke dvoch autobusov hromadnej dopravy v meste Saarbrücken na západe Nemecka.

- Ministerstvo obrany SR uzavrelo zmluvu na rekonštrukciu a vybudovanie nových rolovacích dráh na vojenskom letisku Sliač. Za práce, odborný dohľad a projektovú dokumentáciu skupine zhotoviteľov zaplatí takmer 50 miliónov eur.

- Utrpenie a obeta Ukrajincov sú nesmierne. Hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť. Vyhlásil to líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka.

- Mier na Ukrajine nemôže byť podľa českého prezidenta Petra Pavla prijatý za každú cenu a akákoľvek dohoda musí byť prijateľná pre Ukrajinu.

- Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie. Povedal to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Ruský súd potvrdil v pondelok trojročný trest odňatia slobody pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorého v októbri 2024 odsúdili za porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch.

- Pápež František, ktorý leží v nemocnici v kritickom stave pre obojstranný zápal pľúc, mal dobrú noc a odpočíva, informoval v pondelok Vatikán.

- Horský priechod Čertovica je pre nehodu neprejazdný. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

- Krajský súd v Liberci poslal na tri roky do väzenia Artura Simona, ktorý sa chcel pridať k militantnému hnutiu Hizballáh, prípadne k Hamasu.

- Čína a Rusko sú skutoční priatelia, ktorí sa navzájom podporujú, vyhlásil podľa štátnych médií v pondelok prezident Si Ťin-pching počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, píše TASR.

- Česká pozícia v otázke vojny na Ukrajine zostáva podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského nemenná. ČR bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými spôsobmi.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.