Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Kultúra

Európsku cenu Trebbia 2014 získal herec Štefan Kvietik

Štefan Kvietik Foto: TASR/Miroslava Cibulková

Súčasťou slávnostného ceremoniálu bola aj dražba obrazov od známych osobností, ktorí nie sú profesionálnymi výtvarníkmi.

Praha 10. marca (TASR) – Španielska sála Pražského hradu bola miestom benefičného galavečera, počas ktorého si osobnosti svetovej, českej a slovenskej umeleckej scény prevzali Európsku cenu Trebbia 2014. Záštitu nad 14. ročníkom tohto podujatia prevzali prezident Českej republiky Miloš Zeman a minister kultúry ČR Daniel Herman.

Svetoznáma americká fotografka Annie Leibovitzová získala ocenenie za tvorivú činnosť. Cenu v rovnakej kategórii si prevzali aj britská sochárka Jane McAdamová Freudová, pravnučka Sigmunda Freuda, a Jiří Srnec, zakladateľ Černého divadla. Čínsko-český manželský pár Kunying Straková a Jiří Straka z Pekingu dostali mimoriadnu cenu za prínos k dialógu národných kultúr. Cenu Trebbia za celoživotné dielo si odniesol slovenský herec Štefan Kvietik.

Annie Leibovitzová prešla od novinárskej k portrétnej fotografii. Prvý úspech dosiahla v roku 1970, keď jej prvé fotografie uverejnil americký hudobný časopis Rolling Stone. Jej najznámejšou fotografiou je portrét nahého Johna Lennona v objatí s oblečenou Yoko Ono. Pred jej objektívom stáli napríklad exprezident USA Bill Clinton, britská kráľovná Alžbeta alebo rodina súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu.

Teraz už legendárny český divadelník, scénograf, režisér a výtvarník Jiří Srnec založil v roku 1961 Černé divadlo Jiřího Srnce a hneď prvé vystúpenie na divadelnom festivale v Edinburghu v roku 1962 malo veľký úspech. Divadlo realizovalo 300 zahraničných turné a jeho predstavenia videlo viac než päť miliónov divákov v 68 štátoch sveta.

Jane McAdamová Freudová je významná britská sochárka a výtvarníčka. Venuje sa grafike, kresbe, digitálnym médiám, ale hlavne sochárstvu a umeleckým inštaláciám. Prvú samostatnú výstavu mala už ako osemnásťročná. Jej diela sú zastúpené v zbierkach najvýznamnejších galérií sveta.

Český sinológ a výtvarník Jiří Straka a jeho manželka, čínska maliarka Kunying Straková, založili v roku 2012 v Pekingu galériu CCC - Czech China Contemporary. Pozoruhodné je už architektonické usporiadanie galérie. Cieľom tohto veľmi vydareného projektu je prepojenie dvoch filozofií – západnej a východnej, európskej a ázijskej, ako aj českej a čínskej.

Cena za celoživotné dielo

Štefan Kvietik
Foto: TASR/Michal Svítok
Slovenský herec Štefan Kvietik si v nedeľu večer (9.3.) prevzal v Prahe Európsku cenu Trebbia 2014 za celoživotné dielo. Španielska sála Pražského hradu bol miestom slávnostného galavečera, záštitu nad 14. ročníkom tohto podujatia prevzal prezident Českej republiky Miloš Zeman a minister kultúry ČR Daniel Herman.

Štefan Kvietik vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú dráhu začínal v Armádnom divadle v Martine, od roku 1959 bol členom Činohry Slovenského národného divadla. Na našej prvej divadelnej scéne pôsobil takmer 40 rokov, viac ako 200-krát účinkoval v televíznych inscenáciách, prenosoch z divadiel a seriáloch. Nakrútil viac ako pol stovky filmov, veľkú filmovú úlohu dostal už v roku 1962 vo vojnovej snímke Boxer a smrť. Ďalšími boli postavy Baróna von Goldringa z filmu Sám vojak v poli, Pirin z filmu Martina Hollého Medená veža či Samo Pichanda z Jakubiskovej filmovej epopeje Tisícročná včela.

"Je to iné, je to zo zahraničia – ale nabok vtipy – myslím si, že každému, a ja nebudem výnimkou, ani tí, čo prídu po mne, ak niekto prejaví voči nim pozornosť, prípadne ocenenie, určite budú mať z toho radosť. Toto je moment, ktorý sa nedotýka len istej profesie, povedzme herca. Takáto vec poteší akéhokoľvek človeka, cez akúkoľvek činnosť a profesiu. Takže ja sa nevyhýbam ani slovám, ani vzťahom ani pocitom, že mi to dobre padne. Každý úsmev, priateľské objatie som vždy akceptoval a vždy to potešilo moju dušu," uviedol pre TASR Kvietik.

Štefan Kvietik je úspešný filmový, divadelný aj televízny herec. Bola mu jedna z týchto troch pozícií bližšia? "Na toto sa nedá jednoznačne odpovedať, ale našli by sme v tomto poradí niečo, čo ma posúvalo, čo ma obohacovalo. Je známe, že my sme boli generácia, pripravovaná na dosky, ktoré znamenajú svet. Za pochodu sme sa učili novým hereckým výrazovým prostriedkom, ktoré si vyžadovala kamera, či už televízna alebo filmová. Ale spravilo to jednu veľkú vec, že tú veľkú temperamentnú slovenskú dušu tá kamera, ktorá je nemilosrdná, zdisciplinovala, dala do výrazových prostriedkov, ktoré boli znesiteľné, ale pri týchto príležitostiach neabsentoval hlboký a veľký vnútorný svet a život herca."



Ak človek nemá trému, tak nemá zodpovednosť

Cenu Hercova misia si 19. júna 2004 v Trenčianskych Tepliciach počas medzinárodného filmového festivalu Art Film prevzal slovenský herec Štefan Kvietik. Mosadznú tabuľku so svojím menom vlastnoručne upevnil na Moste slávy.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
"Moje kroky na pódium k prevzatiu ceny boli sprevádzané krásnym vnútorným adrenalínom, ktorému som sa nikdy v živote nebránil. Ak človek nemá trému, tak nemá zodpovednosť. Mám pocit, že ak človek vychádza na javisko bez trémy, tak vychádza bez zodpovednosti," dodal pre TASR ocenený Štefan Kvietik.

Súčasťou slávnostného ceremoniálu bola aj dražba obrazov od známych osobností, ktorí nie sú profesionálnymi výtvarníkmi. V tomto ročníku svoje artefakty venovali spevák Karel Gott, ruský herec a režisér Oleg Tabakov, Ronnnie Wood, gitarista legendárnej anglickej kapely Rolling Stones a herečka Jiřina Bohdalová. Najväčší záujem bol o obraz Karla Gotta s názvom V daždi, ktorý sa vydražil za 180.000 českých korún. Obraz Ronnieho Wooda s názvom Keith In Voodoo Lounge, na ktorom bol Keith Richard, spoluhráč z Rolling Stones, vydražil záujemca za 130.000.

Do dražby obrazu Karla Gotta sa zapojil aj Maroš Kramár, ktorý bol jedným z dvojice moderátorov galavečera. Ctiteľka Karla Gotta ho však pri dražbe prekonala. "Mne sa ten obraz veľmi páčil, videl som ho už u Mira Smoláka v jeho galérii. Už tam som ho chcel kúpiť. Myslím si, že obrazy Karla Gotta budú raz vzácne, takže som sa k nemu snažil prísť. Možno by to bola aj cesta na bližšie rodinné zoznámenie, on má krásne dcéry a ja mám krásnych synov," uviedol pre TASR s úsmevom Kramár.