Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Kultúra

SMUTNÁ SPRÁVA ZO SVETA FILMU: Zomrel Gene Hackman

Na archívnej snímke Gene Hackman. Foto: TASR/AP

Hackman získal Oscara za hlavnú úlohu v kriminálnom trileri Francúzska spojka (1971). Ďalšieho Oscara dostal za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo westerne Nezmieriteľní (1992).

Los Angeles 27. februára (TASR) - Vo veku 95 rokov zomrel americký oscarový herec Gene Hackman. Jeho telo, ako aj telo jeho manželky objavili úrady v stredu okolo 13.45 h miestneho času v ich dome v Santa Fe v štáte Nové Mexiko, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

"Nemyslíme si, že by ich smrť súvisela s trestným činom, presnú príčinu úmrtia sme však zatiaľ neurčili," uviedol úrad šerifa mesta Santa Fe.

Hackman získal Oscara za hlavnú úlohu v kriminálnom trileri Francúzska spojka (1971). Ďalšieho Oscara dostal za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo westerne Nezmieriteľní (1992) v réžii Clinta Eastwooda.

Bol tiež známy vďaka úlohe Lexa Luthora vo filmoch o Supermanovi z prelomu 70. a 80. rokov. Jeho 63-ročná manželka Betsy Arakawová bola klasickou klaviristkou.

Hackman svoju dlhú a žánrovo bohatú kariéru začal v celosvetovo známom filme Bony a Clyde (1967). Rola mu vyniesla prvú nomináciu na Oscara v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Uznanie kritikov si získal aj ako svojrázny policajt vo Francúzskej spojke.



Profil Geneho Hackmana



Eugene Alden Hackman sa narodil 30. januára 1930 v San Bernardine v štáte Kalifornia. Vyrastal v meste Danville, kde jeho otec pracoval ako sadzač. Pred svojou filmovou kariérou absolvoval vojenskú službu v námorníctve, slúžil na Havaji, v Číne a Japonsku.

Po odchode z armády sa krátko venoval žurnalistike na univerzite v štáte Illinois. Následne študoval herectvo. Medzi jeho spolužiakov patril aj Dustin Hoffman. Neskôr prešiel viacerými pracovnými pozíciami, v New Yorku pracoval v malých rozhlasových a televíznych staniciach.

Debut na filmovom plátne si tento pôvodne divadelný herec odslúžil v dráme Lilith (1964) po boku Warrena Beattyho.


Gene Hackman počas rozhovoru 24. marca 1972.
Foto: TASR/AP


Oveľa významnejšia a pre jeho hereckú kariéru dôležitá rola ho čakala vo filme Bony a Clyde. Za stvárnenie Bucka Barrowa nominovali Hackmana na Oscara ako najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

Svoju druhú nomináciu na Oscara potvrdil vedľajšou úlohou vo filme I Never Sang for My Father (1970). Ďalšiu nomináciu na túto prestížnu cenu získal ako svojrázny policajt Jimmy Doyle vo filmeFrancúzska spojka.

Desiatky filmov si pripísal na svoje konto aj v nasledujúcom období. Z Hackmana sa stal aj predstaviteľ hlavných postáv ako napríklad v snímke Dobrodružstvo Poseidona (1972) alebo Strašiak (1973).


Na archívnej snímke z 19. januára 2003 americký herec Gene Hackman na 60. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov v Beverly Hills v Kalifornii.
Foto: TASR/AP


Popri práci na Krstnom otcovi stihol režisér Francis Ford Coppola nakrútiť psychologickú drámu Rozhovor (1974), v ktorej vykreslil portrét geniálneho majstra v odpočúvaní, experta na bezpečnosť a dohľad. V hlavnej úlohe sa opäť predstavil Gene Hackman.

Nezabudnuteľný bol aj v komédii Mladý Frankenstein, (1974). Divákov prekvapil tiež v úlohe boháča Lexa Lutora v Donnerovej sci-fi snímkach Superman (1978) a Superman II (1980). Výraznú pozornosť si získal účinkovaním v dráme Bez východiska (1987), kde si zahral s Kevinom Costnerom. Za rolu vo filme Horiaca Mississippi (1988) sa Hackmanovi ušla opäť nominácia na Oscara za vedľajšiu úlohu.

Režisér Peter Hyams obsadil Hackmana do filmu Nebezpečný útek (1990) a svoj talent predviedol aj vo vysoko hodnotenej snímke Pohľadnica z Hollywoodu (1990). V roku 1992 sa spojil s režisérom a hereckou hviezdou Clintom Eastwoodom vo westerne Nezmieriteľní, v ktorom stvárnil malomestského šerifa Billa Daggetta. Za rolu získal Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Ako skorumpovaný právnik Hackman vynikol v snímke Firma (1993), v ktorej si zahral po boku Toma Cruisa. Zvládol aj rolu v akčnom trileri Nepriateľ štátu (1998), kde exceloval po boku Willa Smitha.

Za hlavnú postavu vo filme Taká zvláštna rodinka (2001) udelili Hackmanovi Zlatý glóbus. Režisér Gary Fleder herca obsadil aj do úlohy konzultanta zbrojárskej firmy Rankina Fitcha v dráme Porota (2003). Hackman sa naposledy objavil vo filme Starostove starosti (2004).

Na archívnej snímke z 19. januára 2003 americký herec Gene Hackman (vpravo) a jeho manželka Betsy Arakawaová na 60. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov v Beverly Hills v Kalifornii.
Foto: TASR/AP


Hackman bol dvakrát ženatý a mal tri deti. S druhou manželkou, klaviristkou klasickej hudby Arakawovou, bol ženatý od roku 1991.

VIDEO: Šutaj Eštok: Krízové riadenie štátu treba zreformovať

Slovensko by opravy bunkrov mohlo podľa ministra vnútra financovať aj prostredníctvom eurofondov.

,aktualizované 

- Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil. Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vyhovel časti námietok podaných neúspešným uchádzačom.

- Doterajšie zásahy vlád Roberta Fica do druhého dôchodkového piliera pripravili ľudí v SR o stovky miliónov eur. V čase konsolidácie verejných financií je pritom možné, že vláda opätovne siahne na peniaze v druhom pilieri. Vyhlásili to predstavitelia opozičného PS.

- Kremeľ v pondelok vyhlásil, že by uprednostnil ukončenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie pred vojenským riešením.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odvolala generálneho riaditeľa Národného osvetového centra (NOC) Erika Kriššáka.

- Vzťah Čechov k Slovensku sa podľa prieskumu STEM výrazne zhoršil. Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume SR klesla na desiate miesto.

- Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

- Slovensko si v májovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo takmer 607 miliónov eur pri celkovom dopyte investorov 1,626 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.