Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Kultúra

V Brazílii uvedú slovenské filmy z obdobia československej novej vlny

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Slovenskú kinematografiu v kolekcii 25 titulov reprezentuje dráma Organ (1964) Štefana Uhera a takisto satirická tragikomédia Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana.

Bratislava 26. septembra (TASR) - V brazílskom meste Porto Alegre sa vo štvrtok začína prehliadka československých filmov zo 60. rokov minulého storočia. Pod názvom Zakázaný československý svet premietne päť digitálne reštaurovaných slovenských filmov z obdobia novej vlny, ktoré dodnes s úspechom reprezentujú Slovensko na podujatiach s klasickým filmom. Prehliadka zostavená z českých a zo slovenských titulov potrvá do 13. októbra. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Spresňuje, že prehliadku uvádza brazílska Cinemateca Capitólio ako cyklus trezorových filmov, ktoré boli zakázané po sovietskej invázii v roku 1968. Ide o diela z obdobia rozmachu československej kinematografie a v Brazílii sa v takom veľkom rozsahu ešte nepremietali.

"Československá kinematografia je samostatnou kapitolou v explózii nových filmov 60. rokov 20. storočia," uvádzajú dramaturgovia prehliadky. "Na začiatku desaťročia sa medzi Prahou a Bratislavou sformovala nová generácia režisérov s kolekciou inovatívnych filmov, ktoré rýchlo upútali pozornosť celého sveta. Vo fenoméne, ktorý sa označuje ako 'zázrak československého filmu', sa na medzinárodnej filmovej mape objavili režiséri ako Štefan Uher, Miloš Forman, Jaromil Jireš, Juraj Jakubisko, Věra Chytilová, Evald Schorm, Jan Neměc a mnohí ďalší," dodávajú.

Slovenskú kinematografiu v kolekcii 25 titulov reprezentuje dráma z obdobia vojnovej Slovenskej republiky Organ (1964) Štefana Uhera a takisto satirická tragikomédia pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana. "Uvedený bude aj psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969) Dušana Hanáka, mozaikovité podobenstvo o ľuďoch, ktorí prežívajú vo svete len vďaka svojmu bláznovstvu, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska a film o ľuďoch hľadajúcich svoje miesto vo svete po prvej svetovej vojne Ľalie poľné (1972) Ela Havettu," dopĺňa SFÚ.

Okrem slovenských snímok prehliadka uvedie aj české filmy, medzi nimi napríklad klasické diela ako Sedmikrásky (1966) Věry Chytilovej, Hoří, má panenko (1967) Miloša Formana, O slavnosti a hostech (1965) Jana Němca, Spalovač mrtvol (1968) Juraja Herza, Ucho (1969) Karla Kachyňu, Žert (1968) Jaromila Jireša a ďalšie.

Prehliadku organizuje Cinemateca Capitólio, česko-brazílska kultúrna asociácia v Porto Alegre, veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii, Generálny konzulát Českej republiky v Sao Paulo, CzechArte, Národný filmový archív Praha a SFÚ.