Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Kultúra

V Prešove vystaví obrazy kňaz, spevák a thajský bojovník v jednom

Na snímke Martin Šafárik. Foto: Martin Šafárik

Martin Šafárik (1983) je mladý slovenský kňaz, ktorý zároveň vyštudoval operný spev a absolvoval aj súkromné štúdium u známeho bratislavského maliara Pavla Potočka.

Prešov 31. augusta (TASR) - V Rákociho paláci, sídle Krajského múzea v Prešove, otvoria výstavu obrazov Moja domovina z cyklu Okolo Slovenska. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva predstaví svoju tvorbu charizmatický autor Martin Šafárik, ktorý bude Slovensko reprezentovať aj za veľkou mlákou. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 3. septembra o 18.00 h a výstava potrvá do 23. septembra.

Martin Šafárik (1983) je mladý slovenský kňaz, ktorý zároveň vyštudoval operný spev a absolvoval aj súkromné štúdium u známeho bratislavského maliara Pavla Potočka. "Maľba je pre mňa zhmotnenou modlitbou či meditáciou. Svoje diela vnímam ako zastávky pri bádaní stvoreného,“ prezradil o sebe Šafárik.

Okrem toho sa venuje thajskému boxu a z predaja vlastných diel financuje svoje filantropické aktivity. "Mojou túžbou je oslavovať Boha všetkým čím som, či už športom, spevom alebo maľbou. Snažím sa pri tom využívať všetky dary, ktoré mi Stvoriteľ dal," vysvetlil Šafárik.

Vernisáž príde podporiť svojim hudobným vystúpením aj slovenský herec a spevák Juraj Bača. Ako sám hovorí, k umeniu má blízko a autorova tvorba sa mu veľmi páči. "Umenie sa má prihovárať do duše a má vzbudzovať záujem. Martinove obrazy také sú, spájajú naše tradície, históriu, hrdosť a lásku. Je mi cťou, že môžem byť hosťom na takej unikátnej vernisáži," doplnil Bača.

Program bude moderovať Roman Juraško, ktorý dôverne pozná nielen samotného autora, ale aj jeho tvorbu. "Martin ako kňaz pracuje s ľudskou dušou. A to nielen s dušou tých, ktorí u neho hľadajú útechu, ale aj s vlastnou, ktorú vkladá do svojich obrazov," povedal Juraško.

Výstava s názvom Moja domovina je prvou z cyklu autorových prezentácií, ktoré presiahnu rámec Slovenska a na jeseň budú Slovensko reprezentovať v USA a Kanade. Venované sú Dňom európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa konajú v 49 štátoch Európy s cieľom upozorniť na kultúrne dedičstvo, identitu a duchovné korene jednotlivých národov.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. januára 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100.000 predmetov.