Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Kultúra

Slovenské národné múzeum otvorilo fotografickú výstavu Deti vo vojne

Snímka z otvorenia výstavy Deti vo vojne v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave 13. októbra 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Projekt Deti vo vojne prezentovali od roku 2016 v Belgicku, Taliansku, Vatikáne, Kanade, USA, Nemecku, Moldavsku, Jordánsku, Cypre, Izraeli, Grécku, Litve a na Ukrajine.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s veľvyslanectvom Ukrajiny v SR a ukrajinským Inštitútom verejnej diplomacie otvorili vo štvrtok novú výstavu s názvom Deti vo vojne. Fotografický projekt na podporu detí žijúcich na území Ukrajiny bude návštevníkom prístupný do 13. novembra v priestoroch sídelnej budovy SNM v Bratislave.

Výstavný projekt súčasného vizuálneho umenia začali realizovať v máji v roku 2016 počas ciest ukrajinských a zahraničných fotoreportérov, organizovaných ukrajinským Inštitútom verejnej diplomacie, do vojnových oblastí na východe Ukrajiny. "Cieľom bolo zdokumentovať následky ruského útoku na nezávislosť a celistvosť Ukrajiny, ktorý od začiatku krízy na Ukrajine a prvých ozbrojených konfliktov v roku 2014 prerástol v súčasnosti do otvorenej vojenskej agresie ruskej armády," približuje SNM.

Výstava zachytáva atmosféru vojny na pozadí 40 detských portrétov a ukazuje priamy vplyv bojov v postihnutých regiónoch na deti, ktorým vojna nečakane vstúpila do života a ovplyvnila nielen ich detstvo, ale aj budúcnosť. Na výstave sú použité tiež materiály od ukrajinských vojenských fotografov z tohto roku. "Výstava je venovaná deťom, ktoré žijú v nebezpečných regiónoch Ukrajiny. Náš projekt sa začal pred šiestimi rokmi a teraz má svoje pokračovanie. Naša organizácia vykonáva humanitárne misie v nebezpečných regiónoch Ukrajiny, poskytujeme deťom humanitárnu, fyzickú a psychickú pomoc. Našimi hrdinami sú ukrajinské deti," uviedla na vernisáži pre TASR autorka projektu a vedúca ukrajinského Inštitútu verejnej diplomacie Olena Prokopenko. "Mnohé z fotografovaných detí boli v čase streľby fyzicky aj psychicky traumatizované a osud niektorých z nich je dnes neznámy. Každé z nich má svoj dramatický príbeh," dodáva autorka projektu.



"Výstavou chceme upriamiť pozornosť verejnosti na ukrajinské deti, ktorých práva sú každodenne porušované a ktoré bez možnosti prežiť normálne detstvo, čelia humanitárnej katastrofe vo svojej krajine," dodáva generálny riaditeľ SNM Branislav Panis. Autormi fotografií sú ľudia viacerých profesií. Od vojnových reportérov, pracujúcich pre ukrajinské médiá, cez aktivistov organizácií, pomáhajúcich deťom, psychológov, až po vizuálnych umelcov a renomovaných fotografov.

Projekt Deti vo vojne prezentovali od roku 2016 v Belgicku, Taliansku, Vatikáne, Kanade, USA, Nemecku, Moldavsku, Jordánsku, Cypre, Izraeli, Grécku, Litve a na Ukrajine.